Як впливає на майбутню вагітність гормональна контрацепція?

Зміст:

  Гормональна контрацепція стала дуже популярним засобом для оберігання від небажаної вагітності. Її широко використовують навіть ті жінки, котрі в майбутньому ще планують народжувати.

  То чи має контрацепція вплив на майбутню вагітність? Про те, чого не пишуть в інструкціях, розповідає нам лікар акушер-гінеколог, викладач ІФДМУ, консультант з природного планування сім’ї Галина Гвоздецька.

  Види гормональних контрацептивів

  Існують різні види контрацептивів, але найпоширенішими є оральні контрацептиви (тобто таблетки). Інші – це ін’єкції (раз на місяць або раз на три місяці), підшкірні імплантати (їхня дія – до 5 років), гормональні пластирі (підлягають заміні щотижня), внутрішньоматкова спіраль, що має і гормональну дію (до 5 років), комбіновані вагінальні кільця (що діють запобіжно також і завдяки гормонам, їхня дія – 1 місяць), а також невідкладна контрацепція (це велика доза гормонів, які приймають після незахищеного статевого акту не пізніше, ніж через 48 годин).

  Організм пристосовується, але слід знати

  Який би вид контрацептивів не використовувала жінка, вона приймає комбіновані гормони – і першої, і другої фази циклу. Тобто і естроген, і прогестерон. Організм жінки вимушено пристосовується і йде, так би мовити, легшим шляхом: йому тепер не треба своїх гормонів виробляти.

  Щоб уявити наслідки цього, зазначу: гормональні контрацептиви мають період напіввиведення – півроку. І це лише напіввиведення. Тому, особливо в тих випадках, коли вагітність настає раніше, наявні в організмі гормони дуже легко долають плацентарний бар’єр і проникають до плода.

  Як це впливає на плід

  Як відомо, навіть гормональна контрацепція не дає 100 % гарантії. Тому можливі випадки, коли вагітна жінка, ще не знаючи про свій стан, може далі приймати гормональні препарати, тоді як це є повним протипоказанням.

  В середньому фертильність (здатність до запліднення) відновлюється вже через три місяці після припинення прийому гормонів. Але самі гормони та їхня дія все ще є в організмі жінки.

  Внаслідок цього порушується гормональний фон дитини при внутріутробному розвитку, уже на стадії формування органів. Тому зараз дуже багато таких проблем: гермафродити, недорозвиток – гіпоплазія матки у дівчаток, атрезія (зрощення стінок) піхви, повне зрощення статевої пліви.

  Дуже поширений також діагноз гіпогонадія, тобто слабкий розвиток гонадів як у дівчаток, так і у хлопчиків (як наслідок – зниження функції і статевих органів, і статевих клітин). Хоча більше прийнято пояснювати це як генетичну проблему. Але зараз ці діагнози почастішали саме тому, що жінками масово використовується гормональна контрацепція.

  У подальшому це може впливати на репродуктивну функцію дітей таким чином, що її навіть неможливо буде відновити.

  Також будь-яке втручання у гормональний фон веде до неконтрольованого розростання різних клітин, і це призводить до чисельного діагностування онкозахворювань.

  Вплив гормонів на саму жінку

  У жінки першою страждає печінка. Вона є «смітником» людського організму, де інактивуються (знешкоджуються) всі гормони, як внутрішні, так і зовнішні. Коли штучно прийняті гормони проходять через печінку, вона зазнає сильних атак, порушуються її функції.

  У вагітних, в яких печінка цим уже спровокована, часто розвиваються ранні гестози (ускладнення, які проявляються при вагітності з нормальним перебігом), токсикози, і вони проявляються значно важче якраз через те, що функції печінки уже порушені.

  Зрештою всі штучні гормони викликають збільшення ваги, питання тільки в часі: одні контрацептиви спричинюють це відразу, інші – через роки після вживання.

  Збільшення ваги – це відповідно й затримка рідини в організмі, що у вагітних призводить до розвитку пре еклампсії та гестозів другої половини вагітності.

  Найкраще, коли гормони – тільки для лікування

  Окремо слід сказати про те, якщо безпліддя чи загрозу переривання вагітності теж нерідко лікують гормоном – прогестероном, коли діагностовано прогестеронову недостатність.

  У випадку лікування ми не можемо називати це негативним впливом, тому що гормон приймається з лікувальною метою в потрібний час: у другій фазі циклу, тобто коли він і повинен бути в організмі. Вагітні при загрозі викидню приймають його зазвичай до 12 тижнів вагітності. Тому що загроза на цих ранніх термінах виникає якраз через прогестеронову недостатність.

  Але це випадки, коли мова йде не про комбіновані препарати і контрацептивний ефект. Ефект лише лікувальний. Комбіновані гормонні препарати (якими і є контрацептиви) назначати при цьому не слід.

  Знати себе вкрай необхідно

  Будь-які гормони можна призначати, тільки якщо у жінки є проблеми зі здоров’ям і виключно тоді, коли здано аналізи для визначення їхнього рівня, оптимально – трикратні аналізи. Перед здачею аналізів жінка має бути цілком здорова, навіть без застуди.

  Організм має бути у своєму нормальному спокійному стані. І тільки якщо є проблема з якимось конкретним гормоном, то коректують власне цей гормон. Можна назвати злочином перед організмом використання гормональних контрацептивів з лікувальною метою.

  Гормональні препарати можуть спричинити порушення балансу між гормонами. Наприклад, коли естроген у нормі, а знижений прогестерон, і в цьому випадку приймати комбінований препарат (якими і є гормональні контрацептиви, бо містять обидва гормони), то прогестерон може прийти в норму, але естроген тоді стає завищений. І однаково співвідношення між гормонами не змінюється, ми не досягаємо нічого.

  На жаль, у більшості випадків гормональні контрацептиви призначають навгад. Тоді як у більш розвинених країнах багато хто вже відмовляється від гормональних контрацептивів.

  Контрацепція завжди містить ризик

  З медичної точки зору, найгірші види контрацепції – це спіраль і гормони. Але і в усіх інших видів контрацепції є свої недоліки. Мені доводилося спостерігати дуже сильні алергічні реакції на презервативи, коли була необхідність негайного і тривалого лікування.

  Доведено також, що і перерваний статевий акт шкодить не тільки чоловічому організмові. Сперма містить речовини, які вбивають токсичні бактерії і грибки у піхві жінки. Тому якщо сперма туди не потрапляє, у жінок існує велика ймовірність, наприклад, молочниці, на яку не діють жодні ліки. Натомість здорове повноцінне статеве життя здатне позбавити від таких проблем у найкоротші терміни.

  Природа дуже мудро створила жіночий організм. Здорова жінка – здорова дитина. Тож нехай у нас будуть здорові матері!

  Автор: Ольга Пастух

  Facebook Comments
  Анонс