Вузький таз та пологи

Зміст:
  Rate this post

  В акушерстві розрізняють два види поняття «вузький таз», а саме: анатомічно вузький таз та клінічно вузький таз. І якщо з першим визначенням з назви все зрозуміло, то з другим – не так все просто. Отже, спробуємо розібратися. Наш експерт – лікар акушер-гінеколог В. Є. Григор’єв

  Таз, або мисник, це анатомічне утворення, яке складається з декількох кісток, з’єднаних між собою, практично,  нерухомо. Ці кістки утворюють замкнуте кільце, через яке проходять пологові шляхи жінки. Звісно, таз має свої розміри, основним з яких є розмір цього кільця – так звана кон’югата.

  Розміри тазу лікар вимірює у вагітної жінки спеціальним інструментом – тазоміром. Існують нормативні значення цих розмірів. Зменшення одного чи декількох розмірів тазу на два сантиметри і більше дозволяє встановити діагноз: «анатомічно вузький таз».

  Чим більше зменшення цих розмірів, тим більше ступінь звуження. Внутрішній розмір тазу лікар визначає під час проведення піхвового дослідження. Анатомічно вузький таз не є перепоною до пологів через природні пологові шляхи і досить часто дозволяє жінці народити самостійно, без оперативного втручання. Але анатомічно вузький таз являється фактором ризику виникнення такого ускладнення пологів, як клінічно вузький таз.

  Клінічно вузький таз та особливості пологів

  Клінічно вузький таз – функціональний стан роділлі, який виникає під час пологів при невідповідності розмірів голівки плоду та розмірів пологових шляхів. Підкреслюю, що такий діагноз, як клінічно вузький таз, може бути встановлений лікарем тільки під час пологів. Цей стан може виникати у жінок і з абсолютно нормальними розмірами тазу.

  Обов’язково, для встановлення правильного діагнозу під час акушерського огляду повинно бути виконано чотири умови: у породіллі повинна бути активна регулярна пологова діяльність, відкрита шийка матки не менш, ніж на 8 сантиметрів, порожній сечовий міхур та відсутній плодовий міхур.

  Під час спостереження за жінкою в пологах, лікар веде спеціальний графічний запис процесу пологів – партограму. Одним із показників партограми є рух передлежачої частини по пологовим шляхам. В разі недостатньо активного руху голівки, або, взагалі, при його відсутності, можна запідозрити клінічно вузький таз. В такому випадку акушер оглядає жінку як зовні, так і внутрішньо.

  При наявності двох та більше ознак клінічно вузького тазу, встановлюється цей діагноз. Подальша тактика лікаря визначена протоколом надання медичної допомоги при клінічно вузькому тазі, який затверджений наказом МОЗ України від 29.12.2005р. №782 «Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги».

  Чим загрожує такий стан?

  Якщо вчасно не встановити діагноз та не закінчити пологи шляхом термінового кесаревого розтину, то розвиваються такі грізні ускладнення пологів, як слабкість пологової діяльності, дистрес плоду,  внутрішньоутробна загибель плоду, розрив матки. Якщо плід живий, то невідкладно виконується операція кесарського розтину. У разі внутрішньоутробної загибелі плоду, проводиться плодоруйнівна операція. Інших шляхів вирішення даної проблеми не існує.

  Всім малюкам, народженим у матері з вузьким тазом, обов’язково роблять нейросонографію. Адже часто мозок новонародженого в таких пологах ушкоджується. Можуть бути різної локалізації ушкодження та крововиливи. Буває, що симптоми порушення функцій центральної нервової системи у  новонародженого наростають дуже швидко і тоді маля потребуватиме термінової допомоги.

  Якщо крововилив невеликих розмірів, то він клінічно може не давати гострої симптоматики. Але з часом у такої дитини можуть сформуватися численні відхилення у нервовому, фізичному та психічному стані.

  Факторами ризику розвитку клінічно вузького тазу, крім вище згаданого анатомічно вузького тазу є такі стани:

  • великий плід;
  • розгинальні передлежання голівки;
  • переношена вагітність;
  • гідроцефалія у плода;
  • вроджені вади і пухлини у плода;
  • вади розвитку тазу матері;
  • пухлини органів малого тазу у жінки.

  Профілактикою клінічно вузького тазу є заходи, які направлені на виключення факторів ризику. Наприклад, при наявності пухлин органів малого тазу у матері, необхідно провести оперативне лікування цих пухлин перед вагітністю. Вчасне та якісне диспансерне спостереження за вагітною допоможе запобігти переношуванню вагітності та великому плоду.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс