7 проблем грудного вигодовування. Та 7 рішень :)

Зміст:

  Мало хто з молодих матусь зовсім не знайомий з проблемами, які періодично виникають під час грудного вигодовування малюка. Лактостаз, неправильне прикладання до грудей, тріщини сосків, відмова від грудей, а також гіперлактація, гіполактація та релактація – всі ці проблеми можуть суттєво ускладнити загалом приємний процес грудного вигодовування. Як подолати сім основних проблем ГВ та зробити годування тривалим і приємним процесом для обох сторін, розповідає наш експерт, консультант з грудного вигодовування Вікторія Щегельська

  Неправильне прикладання

  Дитина постійно смокче груди, але видається голодною і повільно набирає вагу. Для мами ж кожне годування дедалі болісніше, на сосках утворюються тріщини. Причина цих різних, але однаково неприємних явищ може бути одна – неправильне прикладання малюка до грудей. Попри численні природні інстинкти, їсти мамине молочко дитина має навчитися. Так само, як згодом вчитиметься тримати ложку. Завдання ж мами – допомогти малюкові у цьому.

  Ось кілька основних ознак правильного прикладання, які повинна бачити мама під час годування немовляти:

  • ротик дитини відкритий широко, приблизно на 140 градусів, в одну лінію витягнуті вушко-плече–стегно,
  • тіло малюка щільно притулене до тіла мами, носик вільно дихає, а підборіддя притиснуте до грудей,
  • активно працює нижня щелепа, видно, як малюк ковтає і робить паузи. Якщо пауз немає – дитина може не отримувати молока взагалі, або отримувати дуже мало, тому таке годування триває довго, інколи годину і більше,
  • для повноцінного вигодовування у ротику немовляти має бути не лише сосок, але й ареола – область довкола соска.

  Також неправильне прикладання можуть спричиняти проблеми, які складно передбачити і виправити самотужки – тут потрібне втручання лікаря. Наприклад, коротка вуздечка під язиком у дитини або високе піднебіння.

  Щоб дитина навчилася правильно смоктати мамине молоко слід узагалі відмовитися від використання пляшечок і ґумових сосок-пустушок. На сленгу фахівців із грудного вигодовування їх часто називають «ґумові мами». І назва ця – аж ніяк не почесна.

  Годування із пляшечки псує природне прикладання до грудей, так само, як і пустушка. Використання «ґумових мам» спричиняє чи суттєво ускладнює більшість проблем грудного вигодовування, окреслених нижче.

  Тріщини сосків

  Наші бабусі радили вагітним жінкам класти у бюстгальтер грубе домоткане полотно, з натурального льону. Вважалося, що це має заґартувати сосок, підготувати чутливу шкіру до грудного вигодовування. Та й зараз – в обов’язковому списку речей у пологовий є креми, що допомагають боротися із тріщинами.

  Тонкі червоні ранки, часто схожі на порізи, завдають чималого болю. З часом тріщини поглиблюються, кривавлять, вкриваються пухирями… Хоча у малюка немає й натяку на зуби – сосок можуть травмувати ясна і піднебіння дитини.

  Тому, єдиний спосіб позбутися тріщин – це правильне прикладання до грудей. Без цього ранки можуть з’являтися знову і знову. Правильне ж годування – цілком безболісне, незалежно від тривалості.

  Якщо мама налагодила прикладання, а тріщини довго не гояться, груди болять і печуть, навіть після годування, а біль віддає між лопатками – слід перевіритись на молочницю Candida. Цей грибок може «оселитися» і на сосках молочної мами.

  У домашніх умовах найпростіше зробити содовий тест – протягом доби промивати уражені місця розчином соди. Якщо є полегшення – слід звернутися до лікаря, який порадить дієві ліки для боротьби з молочницею. Адже содовий розчин дає лише короткотривалий ефект.

  Лактостаз

  Болісні, часто почервонілі затвердіння на грудях – головний симптом лактостазу, або закупорки молочної протоки. Ця неприємність може спіткати і молоду, і досвідчену маму. Причини ж походять з однієї проблеми – неповного випорожнення грудей. 

  Найчастіше це трапляється через неправильне прикладання дитини або ж годування за режимом. Немовля не висмоктує усе молоко, груди «чекають» поки їх спорожнять.

  Причинами лактостазів можуть бути:

  • перевтома,
  • переохолодження грудей,
  • поганий настрій мами протягом тривалого часу,
  • незручна, надто тісна білизна,
  • незручна або своєрідна поза під час сну, наприклад, на животі, коли груди стиснуті, тощо.

  Якщо усунути джерело застою молока, далі найпершим помічником мами у лікуванні лактостазу є її малюк. А головними ліками – часте прикладання до грудей, бажано – підборіддям дитини у напрямку болісної ґулі.

  Протягом 6 годин від утворення лактостазу його ще можна повністю зцідити. Бажано перед цим обережно помасажувати місце застою, наприклад – під теплим душем. Але після зціджування – обов’язково прикласти до грудей дитину.

  Коли ж затвердіння супроводжується тривалою температурою – найімовірніше, це уже не лактостаз, а мастит, не просто закупорка, а запалення молочної залози. Зверніть увагу на особливо тривожний симптом – якщо температура не падає після зціджування молока, або ж падає, а тоді знову різко піднімається. Уражене ж місце – почервоніле. Тоді варто не відкладати візит до лікаря. Мастит може потребувати більш серйозного лікування, медикаментозного і навіть хірургічного.

  Гіполактація

  Основними показниками достатньої кількості молока є приріст ваги дитини (мінімум 125 грам на тиждень) і добова кількість мокрих пелюшок. Не підгузників, а саме пелюшок, які міняють, тільки-но дитина їх «замочить», мінімум 10-12 разів на добу.

  Коли ці показники в нормі – підстав для хвилювань немає. Поширеними, але хибними «тестами» на лактацію є різниця у вазі немовляти до і після годування, чи здатність мами зцідити молоко і загальний об’єм зцідженого. Малий набір ваги у малюка може бути і наслідком неправильного прикладання – дитина просто не висмоктує те, що має мама.

  Якщо молока все ж таки бракує, слід найперше переглянути організацію грудного вигодовування. Гіполактацію можна виправити, якщо прикладати немовля до грудей не за графіком, а на вимогу (бажано не рідше, ніж раз на 1,5–2 години) та обов’язково годувати груддю уночі.

  Те, що їсть і п’є сама молочна мама, суттєво на лактацію не впливає. Це виключно гормональний процес, коли молочні залози «запрограмовані» на схему попит-пропозиція. Скільки малюк з’їсть, стільки, відповідно, і прийде молока. Часті годування дитини, а іноді і додаткові зціджування – мають «підказати» грудям, що молока слід виробляти більше.

  Гіперлактація

  Програма попиту і пропозиції – дієва і для жінок із гіперлактацією, тобто надлишком молока. Коли в мами гіперлактація, дитина може гарно набирати вагу і швидко наїдатися. Але іноді не встигає ковтати, закашлюється.

  Ще одна проблема – лактозна недостатність немовляти, яке насичується перед тим, як дістанеться до жирного, так званого «заднього» молочка. Мама ж, у якої груди не спорожняються повністю, часто страждає від лактостазів.

  Гіперлактація буває первинна і вторинна.

  Первинна пов’язана із гормональним фоном жінки. Щоб нормалізувати процес – потрібно чергувати груди. Спочатку, протягом 3-4 годин на вимогу годувати дитину однією груддю. Наступні 3-4 години – другою. Можна додатково пити відвар м’яти або шавлії. Ці трави зменшують лактацію.

  Вторинна гіперлактація виникає, коли жінка постійно зціджується, і вже не може контролювати процес. Чим більше зціджується – тим більше прибуває молока. Але не робити цього – теж неможливо. У такому випадку слід поступово зменшувати кількість зцідженого молока, наприклад на 30 грамів, протягом 2-3 днів. Наступні 2-3 дні зціджувати іще на 30 г менше, навіть якщо груди іще не спорожнилися – і так звести зціджування нанівець.

  Можна спробувати і підціджувати груди не повністю, а лише до полегшення. Бажано це робити перед годуванням, щоб дитина мала змогу отримати більше поживного «заднього» молока.

  Релактація

  Ситуації бувають різні. Інколи мама втрачає можливість годувати дитя грудним молоком на певний період. Проте, повернути грудне годування – цілком можливо, навіть після тривалої перерви.

  Головними факторами для релактації є правильна організація процесу годування, часте прикладання дитини до грудей, навіть коли молока там немає, постійний контакт із малюком, відсутність стресу та віра в успіх.

  Якщо немовля довго не отримувало грудного харчування, то може й не одразу взяти материнські груди. Щоб знову повернути дитині смак до природного способу вигодовування – потрібно відмовитися від використання пляшечки. Натомість годувати через шприц без голки, ложку, м’яку ложку, чашку або ж використовувати пальчикове годування.

  Чудово сприяє релактації система догодовування біля грудей SNS. Під час її використання, доки не з’явиться молоко, малюк п’є молочну суміш із тонких трубочок, причеплених до грудей, тримаючи у ротику одночасно і трубочку, і мамин сосок. Також обов’язково треба налагодити тісний контакт мами з дитиною та спільний сон один раз на день, і вночі.

  Відмова від грудей

  Дитина не хоче брати груди, відштовхує сосок, плаче і вигинається при спробі її погодувати. Якщо ці симптоми раз у раз повторюються – за увагу малюка доведеться поборотись. Найімовірніше, йдеться про відмову від грудей, і трапитися вона може коли завгодно, навіть у перші дні життя.

  Часта причина відмови – стрес, що викликаний найрізноманітнішими обставинами. Наприклад, несподіваними змінами звичних для малюка речей. Та хоч ми не завжди можемо встановити причину, допомогти крихітці можемо майже завжди.

  Головне – це створити максимально комфортні і затишні умови для дитини. Украй важливий постійний контакт з мамою. Не менше, аніж 6 разів на добу по 15-20 хвилин треба класти дитинку на маму в контакті «шкіра до шкіри» – для цього малюка не обов’язково роздягати. Також немовляті затишно засинати і прокидатися на мамі, а у напівсні дитина більш охоче візьме груди.

  Поки дитина відмовляється регулярно їсти грудне молоко, мамі варто зціджуватися так часто, як це можливо, але не рідше ніж раз на 3 години. Так само, як і під час релактації, працюючи над подоланням відмови від грудей, не варто годувати дитину з пляшечки і давати пустушку.

  Автор: Нонна Стефанова

  Facebook Comments
  Анонс