7 вишуканих способів обмежити розвиток дитини

Зміст:

  Коли ми говоримо про ранній розвиток дитини, є багато його прихильників, а є й завзяті критики. Однак мало хто заперечуватиме, що прагне гармонійного розвитку свого малюка.

  Однак дуже часто батьки самі того не усвідомлюючи обмежують розвиток дитини, як фізичний, так і інтелектуальний.

  Наприклад, так вже історично склалося в нашій культурі, що новонароджених дітей ретельно сповивають. «Переконливих» причин для цього достатньо – щоб малюк спав спокійно, щоб ніжки були рівними, бо так робила моя мама… Однак вже більше, ніж півстоліття тому, було доведено, що сповивання вкрай негативно впливає на фізичний, психічний і інтелектуальний розвиток дитини. І хоча більшість сучасних мам вже відмовилися від пелюшок, частина все-таки продовжує позбавляти своїх малюків основного – це руху. 

  Пелюшки не дають змогу малюку пізнавати світ через дотики. Він погано координує своє тіло, пізніше навчається відчувати і контролювати свої рухи і тіло в цілому.

  Ще один спосіб обмежити рухи дитини – це використовувати сорочечки із зашитими рукавами або царапки. Вони обмежують пізнавальні можливості малюка і розвиток його пальчиків та дрібної моторики.

  Ще одним винаходом цивілізації, який значно полегшує життя мамі, є слінг, в якому малюк дуже щільно примотаний до мами. Так дійсно встановлюється ближчий контакт між малюком і мамою, мама може звільнити свої руки і паралельно робити якусь роботу чи вільно пересуватися містом. Однак не варто захоплюватися. Оскільки малюк має активно рухатися, повзати, підійматися.

  Інколи батьки хвилюються, що малюк надто довго повзає і ніяк не вчиться ходити. І вони починають йому «допомагати» і використовувати ходунки. Це ще один спосіб обмежити пізнавальну активність дитини.

  Доведено, що у дітей, які активно повзають, відбувається стимуляція внутрішньої поверхні долоні і пальчиків. Вони усюди можуть ними торкнутися, спробувати, відчути. Під час повзання у них розвивається так званий «ближній зір», тобто вміння фокусувати погляд на найближчій точці. Пізніше ближній зір ми використовуємо при малюванні, читанні, письмі.

  А коли дитина рухається в ходунках, вона, з одного боку, вчиться прямоходінню, але в той же час бортики цього пристрою заважають їй вільно дотягнутися до бажаних і цікавих речей. А отже, дитина поступово втрачає інтерес і допитливість, бо все одно не може задовольнити ці свої потреби.

  У цьому сенсі також знущанням над дитиною і її природною допитливістю є дитячий манеж. Очевидно, що він надзвичайно зручний для батьків, оскільки вони можуть посадити дитину і займатися своїми справами, більш-менш будучи впевненими у безпеці малюка. Однак, якщо говорити про розвиток і створення розвиваючого середовища, то окрім обмеження, манеж нічого не дає. Дитина не може вільно рухатися, вільно брати речі, які їй цікаві. Навіть сіточка є обмежувальною у зоровому сприйнятті всього, що навколо. А головне – мама залишила мене тут самого і пішла!

  Ще один важливий обмежувальний момент – це вибір іграшок. Порівняно з нашим дитинством сучасна індустрія іграшок зробила величезний крок уперед. Тож люблячі батьки, бабусі й дідусі прагнуть купити дитині чи не всі іграшки в світі, певною мірою задовольняючи власні нездійснені дитячі мрії. Як результат, кількість іграшок в квартирі зростає в геометричній прогресії і дуже скоро настає момент, коли просто немає вільного місця.

  При цьому малюку треба тільки кілька хвилин, щоб покрутити, понюхати іграшку, спробувати її на смак. Потім він втрачає до неї інтерес. Мало таких іграшок, якими діти грають хоча б тиждень.

  Малюк ще не може фокусувати свою увагу на багатьох предметах. Йому важко довго тримати в полі зору один і той самий предмет. Тому очі малечі розбігаються, дитина не може обрати бажане і не отримує задоволення від таких іграшок. Дитина не може вивчити таку кількість іграшок у достатній мірі. І тримати їх у порядку значно важче. Втрачається їх цінність. Дитину важко привчити бути обережною й дбайливою зі своїми речами.

  Тому варто дуже ретельно обирати іграшки, не купувати їх при кожній зручній нагоді. А ті, що вже є, поділити на кілька коробок. Залишити для гри тільки одну коробку, усі інші сховати і періодично міняти коробки з іграшками.

  І найбільш вишуканий спосіб приборкати допитливість дитини – чітко структурувати і визначати простір і життя малюка. Наприклад, усе робимо строго по розпорядку, кожен день маємо дивитися картки не менше, ніж півгодини. І не важливо, яка погода, як дитина себе почуває сьогодні, чи їй це взагалі цікаво… Схеми та обмеження – не найкращий спосіб гармонійно розвинути свого малюка. Пам`ятаймо про це.

  Автор: кандидат психологічних наук, дитячий і сімейний психолог, Ірина Губеладзе

  Facebook Comments
  Анонс