Дитячі хвороби: епідемічний паротит або свинка

Зміст:

  Складна медична назва – епідемічний паротит. Багато батьків знають його під назвою – свинка. Дехто з батьків знає, що ця хвороба є особливо небезпечною для хлопчиків. Але мало хто в курсі, що також вона несе загрозу для дівчат. В даній статті ми розповімо про паротит детально.

  Що таке епідемічний паротит?

  Епідемічний паротит – це гостре інфекційне захворювання, причиною якого є РНК-вірус, що відноситься до роду Paramyxovirus. Ці віруси найчастіше вражають у дітей нервові клітини і слинні залози.

  Ваш малюк може захворіти, якщо буде знаходитись у одному приміщені з хворим (садочок, школа, ігрова кімната) або через предмети, на яких може бути слина хворого (іграшки, столові прибори). Адже шлях передачі хвороби – повітряно-крапельний і контактний.

  Відомі також випадки вертикального шляху передачі від мами до дитини, що може відбутися під час вагітності, пологів чи годування грудним молоком.

  Відомо, що епідемічним паротитом хворіють частіше хлопчики, а дівчатка – в меншій мірі.

  Ознаки і симптоми захворювання

  Інкубаційний період  при даному захворюванні може бути від декількох днів до декількох тижнів. В середньому він становить 15-20 днів.

  Захворювання починається гостро з підняття температури до 39-40°С, яка може триматися 5-7 днів. Діти починають скаржитися на головний біль, біль у руках і ногах, сухість у роті, дискомфорт і біль в районі привушних залоз, починають вередувати або, навпаки, хочуть постійно спати .

  Під час запалення залози припухають, стають тістоподібної консистенції, при дотику виникає болючість. Значний набряк слинних залоз призводить до зміни обличчя, воно стає грушоподібної форми. Шкіра над залозами не змінюється, але стає натягнутою.

  Особливі ознаки паротиту

  В привушній ділянці дитина відчуває біль (особливо вночі), розпирання, може виникати шум і біль у вухах. У цей період у дітей порушується слух, їм важко жувати. Біль триває 3-4 дні і потім зникає, а припухлість збільшується. Найчастіше свинка вражає дві слинні залози, але процес може бути і одностороннім.

  Після перенесеного захворювання виробляється стійкий довічний імунітет.

  Лікування епідемічного паротиту

  Лікування дитини відбувається в домашніх умовах, якщо захворювання протікає в легкій формі, але під наглядом дільничного  педіатра. При наявності ускладнень – обов’язкова госпіталізація в стаціонар.

  Дитину потрібно ізолювати в окрему кімнату. Під час сильної лихоманки вона потребує ліжкового режиму і використання жарознижуючих препаратів. У будинку (квартирі) потрібно проводити часте вологе прибирання і провітрювання.  Протягом кількох днів дитині потрібно давати рідку їжу і багато пити, на цей період призначається молочно-рослинна дієта, із виключенням гострих і кислих проуктів.

  Крім цього потрібно стежити за гігієною рота (полоскання рота содовим розчином або розчином ромашки, чищення зубів). На ділянку припухлості призначаються теплі сухі компреси. Лікар також може призначити фізпроцедури, такі, як УФО або УВЧ.

  У разі орхиту застосовують суспензорії, холодні примочки і призначають лікування преднізолоном. Таке лікування орхіту заспокоює біль і зменшує запалення. Лікування преднізолоном показано і у випадках менінгіту.

  Ускладнення епідемічного паротиту

  Епідемічний паротит проходить порівняно легко, але після його завершення можуть з’явитися такі ускладнення, як:

  • оофорит (запалення яєчників);
  • орхіт (запалення яєчок) – може з’являтися через 1-2 тижні після захворювання;
  • серозний менінгіт;
  • епідидиміт;
  • гострий панкреатит.

  Наслідки даних ускладнень можуть бути серйозними. Це і безпліддя (через запалення яєчок у хлопчиків), і порушення менструального циклу у дівчат в майбутньому, і проблеми з шлунково-кишковим трактом, і гормональні порушення, і запалення оболонок головного мозку.

  Профілактика епідемічного паротиту

  Основним методом специфічної профілактики являється вакцинація дітей трьох-компонентною вакциною (КПК) у 12 міс. і ревакцинація у 6 років. Щеплення дітей дозволяє значно зменшити  захворюваність на епідемічний паротит і ризик виникнення ускладнень.

  Карантин у дитячих колективах призначається на 21 день.

  Епідемічний паротит – це одна з найбільш відомих дитячих хвороб, проте її наслідки можуть бути не дитячими.

  Автор: лікар-педіатр Анна Карпенко

  Facebook Comments
  Анонс