Допомога при народжені дитини: що, де, коли і як?

Зміст:

  Було б набагато простіше, якби можна було просто пред’явити дитину і одержати на неї допомогу. На жаль, поки що це абсолютна фантастика. Тому давайте розбиратися з підставами та порядком отримання допомоги при народженні дитини.

   dreamstimefree_193973

  Документи

  Для отримання такої допомоги необхідно витратити чимало енергії та часу на черги, збирання довідок та ін. На це у вас є 12 календарних місяців після народженні дитини. Одному з батьків (чи опікуну) потрібно звернутись до органів праці та соціального захисту населення – за місцем проживання або реєстрації. Допомогу можуть призначити і за місцем фактичного проживання, але для цього слід запастися довідкою про неотримання такої допомоги за місцем реєстрації.

  Перелік документів, які при цьому слід надати, виглядає так:

  • заява одного з батьків (опікуна) – того, хто звертається; заповнюється у відділі соціального захисту населення. Форма заяви затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 22.02.2012р. № 96;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв’язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст значення) рад. Жінки, які постійно проживають (зареєстровані) на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

  Опікуни до цього всього ще додають копію рішення про встановлення опіки. Причому опікунові допомога при народженні дитини призначається на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Якщо допомога при народженні дитини вже була призначена до моменту встановлення опіки, виплата допомоги опікуну продовжується у такому самому розмірі.

  Під час звернення до органів праці та соціального захисту населення при собі необхідно мати паспорт та реєстраційний номер облікової картки платників податків (ідентифікаційний номер), а при народжені другої або наступних дітей треба ще надати довідку про склад сім’ї та копії свідоцтва про народження кожної дитини.

  Розміри

  Нараховується вона у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на день народження дитини. Сам прожитковий мінімум – величина дуже своєрідна, її не можна ні побачити, ні помацати. Прожитковий мінімум – вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров’я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. (Як і хто це рахує – для так званих пересічних громадян велика загадка, але будемо виходити з того, що є.)

  Отже, на сьогоднішній день ми маємо наступні розміри допомоги від держави:

  • При народжені першої дитини допомога надається у сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму. Виплата такої допомоги здійснюється одноразово у 10-кратному розмірі прожиткового мінімуму при народжені дитини, а залишок сплачується рівними частинами протягом 24 місяців.
  • При народжені другої дитини допомога надається у сумі, кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму. Виплата такої допомоги здійснюється одноразово у 10-кратному розмірі прожиткового мінімуму при народжені дитини, а залишок сплачується протягом 48 місяців.
  • При народжені третьої дитини допомога надається у сумі, кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму. Виплата такої допомоги здійснюється одноразово у 10-кратному розмірі прожиткового мінімуму при народжені дитини, а залишок сплачується протягом 72 місяців.

  Протягом 2013 року прожитковий мінімум на одну дитину до 6 років залишався практично незмінним: з 1 січня по 30 листопада він становив 972 грн, а з 1 по 31 грудня – 1032 грн. Відповідно наразі розмір допомоги в грошовому еквіваленті виглядає так:

  • на першу дитину – 30960 грн, з яких 10320 грн виплачується одноразово;
  • на другу дитину – 61920 грн, з яких 10320 грн виплачується одноразово;
  • на третю дитину – 123 840 грн, з яких 10320 грн виплачується одноразово.

  У разі народженні двійні або більшої кількості дітей кожна дитина з їх числа вважається наступною. Тож при народжені двійні на першу дитину буде призначена допомога як на першу, а на другу – як на другу.

  Оскільки бюджет України на 2014 рік на цей час не прийнятий, то визначити мінімальний прожитковий мінімум на дитину до 6-ти років, а з ним і суми допомоги при народжені дитини поки що неможливо. Як-то кажуть, стежте за нашими анонсами…

  Але є нюанси

  Не надати такої допомоги держава не має права. Але вона може цю допомогу потім забрати. Щоправда, лише маючи для цього серйозні підстави. Наприклад:

  • позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
  • відмова отримувача допомоги від виховання дитини;
  • нецільове використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
  • відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав.

  Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

  Також слід зауважити, що вказана вище допомога не завжди вчасно виплачується і не завжди в повному обсязі. Це серйозне порушення, але більшість мам дивляться на це крізь пальці: не тепер, то в четвер гроші будуть, а будь-яка спроба держави подбати про повноцінне матеріальне забезпечення дитини у родині – похвальна…

  Автор: Ірина Павлик

  Фото: Matthew Collingwood Dreamstime Stock Photos

  Facebook Comments
  Анонс