Гемангіома у новонароджених дітей

Зміст:

  Гемангіоми – це судинні пухлини у діток, зазвичай доброякісні. Вони можуть бути вродженими, коли немовля вже з цими утвореннями народжується, а можуть бути надбаними, які формуються в процесі життя малюка. Про всі тонкощі лікування і спостереження за цими утвореннями – в нашому інтерв'ю з педіатром, гомеопатом Іриною Олександрівною Колпаковою

  Гемангіоми у новонароджених дітей і їх види

  Гемангіоми бувають різними за будовою. Зовні вони трохи нагадують родимі плями в новонароджених. Капілярна гемангіома знаходиться на поверхні шкіри. Вона частіше пласка та складається з тоненьких судин. Зовні вона виглядає немов сплетена з ниточок-капілярів.

  Гемангіома в грудної дитини може бути кавернозною – вона побудована з більших судин: вен чи артерій, частіше з вен. Виглядають вони, як червоні родимі плями, горбисті утворення, які деколи значно виступають над поверхнею або заглиблюються всередину шкіри.

  Ці утворення можуть бути комбінованого типу, коли капілярна і кавернозна поєднуються в одній. Зустрічається також змішана гемангіома. Вона утворюється зі судинної, лімфатичної та нервової тканини одночасно.

  Розрізняють поверхневі утворення – ті, які ми бачимо на шкірі, та глибокі, приховані або внутрішні (підшкірні). Наприклад, вони можуть розташовуватися у внутрішніх органах: у печінці, в нирках, у порожнині кістки, на стінках кишечника, на слизових оболонках горла, зсередини на щоці. Часто гемангіоми розміщуються у місцях розмежування шкіри і слизових оболонок: на губах, задньопрохідному (анальному) отворі, статевих органах. Також бувають на голові, шиї, губі, спині, потилиці, повіках, сідницях.

  Чому з'являються гемангіоми

  Причини цього, чесно кажучи, точно не зрозумілі. Гемангіома – це доброякісне утворення, іншими словами, судинна пухлина. А пухлина, як відомо, це аномалія, пов'язана з неправильним діленням і закладенням тканин.

  Можливо, щось впливало на організм матері, тому малюк народився з вродженою гемангіомою. Винними в цьому можуть бути будь-які препарати, що вживала жінка під час вагітності, різні випромінювання, навіть надлишок опромінення сонцем, радіоактивні і хімічні дії, випромінювання мікрохвильової печі, мобільного телефону, комп'ютера, планшета. Родові травми ніяк не впливають на такі утворення.

  Зараз уже доведено, що навіть УЗД при вагітності також має негативні наслідки:  викликає закипання рідкої частини клітин – внутрішньоклітинної речовини, що також може діяти мутагенно. Тому під час вагітності зловживати ультразвуковим дослідженням не можна.

  Лікування гемангіом

  Самостійно зникають до 60-70% гемангіом. Якщо пухлина у грудної дитини не зникає або росте, тоді хірурги пропонують оперативне лікування. Утворення такого роду прибирають кріодеструкцією: їх заморожують, судини від цього зменшуються і гемангіома зникає.

  Ще один метод лікування – склерозування. Його частіше використовують при кавернозних судинних гемангіомах: усередину вводиться спеціальна речовина, судини зменшуються, і згодом закриваються. Також застосовують хірургічне лікування і видалення лазером.

  Ще один вигляд лікування: всередину пухлини вводять гормони, провокуючи запальний процес. Коли запалення йде на спад, утворюється рубцева тканина, яка механічно стягує уражені судини.

  Якщо утворення розміщене на шкірі чи на внутрішніх органах немовляти, то його зазвичай ведуть консервативно. Якщо з часом гемангіоми зменшуються, то лікарі спостерігають такі випадки, не втручаючись у процес.

  Коли гемангіоми потрібно видаляти

  Гемангіоми видаляють у ранньому віці, не чекаючи їхнього мимовільного зникнення, якщо вони:

  • розташовані в місцях, де часто травмуються або покрилися виразками (на задньопрохідному отворі, в області статевих органів, на обличчі дитини – губах і носі, біля очей);
  • збільшуються в розмірах і швидко ростуть;
  • заважають функції або можуть пошкодити життєво важливі органи (наприклад, судини головного мозку або ж очей, що може призвести до втрати зору).

  Рекомендації батькам новонародженого

  У будь-якому випадку, гемангіома в новонароджених вимагає особливої уваги. Утворення фотографують, просто вимірюють, змальовують на пергаменті або целофані місяць за місяцем, щоб потім порівняти і зрозуміти, як вони ростуть.

  Потрібно враховувати при цьому, що дитина теж зростає. Тому, якщо гемангіома збільшується пропорційно зростанню малюка, то це просто ріст тканин. Якщо ж вона стала більша в рази, значить, це ріст самої пухлини.

  Дуже важливо знати, як не нашкодити, не спровокувати росту клітин. Чому це може статися? Не можна масажувати цю область, тому що при масажі посилюється кровотік, і утворення може збільшуватися. Необхідно оберігати гемангіому від механічних і хімічних пошкоджень. У зонах, де це відбувається, рекомендують видаляти утворення якомога швидше. Тому що травматизация будь-якої доброякісної пухлини веде до її так званої малігнізації, тобто озлоякіснення.

  Гемангіоми, як будь-які інші доброякісні або злоякісні пухлини, не можна піддавати тривалій сонячній дії, тому що, як і родимки, гемангіоми збільшуються на сонці. Зазвичай, якщо гемангіома у дітей росте пропорційно до тіла, не заважає органам, не травмується, то її не видаляють. До шести або семи років часто вони повністю зникають.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс