Грудне вигодовування: мамі на замітку

Зміст:

  Здавалось би, сама природа дарує жінці можливість самостійно вигодувати своє потомство. Але для багатьох мам цей процес має багато невідомого. А як жінки вирішували подібні проблеми в ті часи, коли розвиненої медицини не було?

  Відмова від грудного вигодовування вважалася великим гріхом та дозволялась лише у випадку важкої хвороби  матері. Давні українці вірили, що материнське молоко дає дитині життєві сили, захищає від злих духів. Грудьми годували за першою вимогою. В деяких селах спочатку обов’язково давали праву грудь, щоб дитина не виросла шульгою. Питання про тривалість грудного вигодовування вирішувався просто – його встановлювала церква. Зазвичай годували, поки не пройдуть три пости (рахувалися Великий піст та Спаський).

  Вважалося, що пізніше відлучення від грудей може запобігти наступній вагітності. В нечорноземних областях через недостатню кількість коров’ячого молока боялися, що дитина буде голодувати і тому годували дитину довше. Часто відлучення від грудей приходилося «на ягоди» – фрукти та овочі повинні були служити дитині втіхою.

  Однозначно припиняли годування при настанні чергової вагітності (це було вирішальним критерієм у багатьох країнах). Інколи до відлучення підштовхував початок сезонних робіт. Якщо немовля саме відмовлялося від годування, це вважалося поганим знаком. Відлученій дитині знову грудного молока не давали – це вважалося поганою прикметою для подальшого життя.

  Зараз ми знаємо, що грудне вигодовування – це єдиний природний та простий спосіб виростити здорову дитину. Грудне молоко – найкраще харчування для вашої дитини протягом перших років її життя. Воно містить ідеально збалансовані поживні речовини, а також антитіла, які допоможуть захистити дитину від хвороб, гормони та біологічно активні речовини, що регулюють її гармонійне зростання та розвиток. У процесі годування грудьми між мамою та дитиною виникають неймовірно сильні почуття, які стануть міцною основою здорової психіки дитини, а також запорукою сильного взаємозв’язку.

  Чи може бути у мами “мало молока”

  Важливо знати, що практично у кожної матері достатньо молока, щоб годувати одного-двох і більше дітей. Кількість молока залежить від того, скільки молока висмоктує дитина: чим більше вона висмоктує, ти більше його виділяється.

  Щоб запобігти різним ускладненням, що можуть виникнути при годуванні грудьми, з самого початку навчіться правильно прикладати дитину до грудей:

  • голова і тіло дитини повинні бути на одній прямій лінії;
  • обличчя малюка звернене до грудей матері, ніс навпроти соска;
  • притримуйте все тіло дитини знизу, а не тільки голову та плечі;
  • спочатку потрібно торкнутися соском губ малюка, почекати, поки він широко відкриє ротик, а потім швидко прикласти дитину до грудей, щільно притуливши тіло до себе;
  • ротиком дитина охоплює не лише сосок, а й більшу частину ареоли;
  • при правильному прикладанні дитини до грудей підборіддя малюка торкається грудей, нижня губка вивернута назовні, дитина більше захоплює нижню частину ареоли.

  Якщо дитина правильно прикладена до грудей, ви не відчуваєте жодного дискомфорту під час її годування.

  Недоцільно мити груди та соски кожний раз перед годуванням або обробляти їх лікарськими засобами – вони висушують ніжну шкіру грудей та видаляють природну змазку, збільшуючи ризик виникнення тріщин. Достатньо дотримуватися загальної гігієни (щоденний душ, зміна білизни), ретельно мити руки перед годуванням та обробляти сосок після годування молоком.

  Як можуть нашкодити соски та пляшечки

  Дитина вчиться смоктати груди протягом перших тижнів життя. Тому, щоб не зашкодити грудному вигодовуванню, не давайте їй ніяких імітаторів молочної залози (соски, пустушки, пляшечки). Годувати дитину потрібно «за вимогою», тобто дитина сама визначає кількість та тривалість годувань від індивідуальної потреби. Також слід відмітити, що годування вночі дуже важливі для дитини і матері. Це забезпечує стійку лактацію та гармонійне зростання дитини.

  Вам важливо пам’ятати, що:

  • здорове маля не має потреби в будь-яких додаткових напоях та догодовуванні;
  • виключно грудне вигодовування повністю задовольняє потреби дитини в енергії, поживних речовинах, мікроелементах, вітамінах до 6 місяців. Тільки після 6 місяців необхідно поступово вводити прикорм;
  • закінчення годування груддю повинно бути поступовим та фізіологічним, щоб не викликати гормональних порушень з боку вашого організму, психологічної травми в дитини.
  • більшість проблем, пов’язаних з годуванням грудьми і передчасним його припиненням зумовлені порушенням основних правил грудного вигодовування.

  Питання та помилки, що часто виникають у мам:

  • Весь час годування грудьми жінці потрібно знаходитись на досить жорсткій дієті?

  Насправді, смакові пристрасті дитини закладаються ще в утробі матері, правда, плацента виконує роль фільтра, і інформація про їжу від майбутньої мами доходить до малюка крихітними дозами. Так що після народження дитини більшість лікарів радять харчуватися мамі повноцінно, так само як і під час вагітності, але про всяк випадок вести харчовий щоденник, щоб вчасно помітити, який продукт міг викликати у немовляти алергічну реакцію на шкірі або проблеми зі шлунком.

  Слід підкреслити також, що, хоча і є певний перелік продуктів, що прийнято вважати більш «сильними» алергенами, не забувайте про те, що організм дитини – індивідуальний, а тому алергічні реакції можуть виникнути на продукти, про які ви і не могли здогадатися.

  • Матерям, які годують, не можна багато пити, щоб не було лактостазу?

  Насправді, годуючим мамам треба пити обов’язково. Ті самі норми вживання води, що і для дорослих – 1,5-2 літра рідини на день. Якщо молока мало – то і більше, в тому числі спеціальні трав’яні чаї для поліпшення вироблення молока. Обмеження в рідини можуть бути тільки в перші дні, коли молочні залози ще не підлаштувалися під режим харчування вашого малюка. Тоді варто обмежитися літром рідини (включаючи супи, кисломолочні продукти). Аналогічні дії робляться, якщо почався лактостаз.

  • Чи вистачає молока дитині і чи потрібно догодовувати маля?

  Це головний страх всіх мам. Справитися з ним добре допомагають ваги і контрольне зважування: до їжі і після. Проста математика, швидше за все, покаже, що дитина їсть стільки, скільки потрібно і скільки може.

  Якщо ж малюк спокійний, не плаче весь час, після їжі засинає з посмішкою – то тут і зважувати кожен раз не обов’язково. У будь-якому випадку рішення про докорм краще приймати разом в лікарем.

  Вважається, що немовлята на грудному вигодовуванні рідше переїдають, тому що саме молоко посилає сигнали їм в мозок: на початку трапези гормони стимулюють смоктання, а ближче до кінця – повідомляють про ситість. У пляшці ж все молоко однакове, і дитині доводиться їсти стільки, скільки дадуть (навіть якщо не хочеться).

  • Чи треба зціджувати молоко?

  Молочні залози підлаштовуються під конкретну дитину, її потреби в молоці і режим харчування. Тому намагатися зціджувати залишки молока з грудей (те, що нібито не доїв малюк), означає «морочити голову» свого власного організму: він вирішить, що молока треба виробляти більше, а тут недалеко і до лактостазу.

  Якщо в одне годування дитина їла з однієї груді, то її взагалі не треба чіпати, а з другий можна зцідити трохи молока, лише якщо відчуваєте дискомфорт (зазвичай, такого бути просто не повинно). При правильному підході навіть пропущене годування не призводитиме ні до яких сумних наслідків.

  • Чи треба поїти малюка?

  Грудне молоко – це універсальний продукт, що повністю задовольняє (насамперед, в перші шість місяців) і голод, і спрагу. Звичайно, в сильну спеку можна запропонувати малюкові пляшечку з водою між годуваннями. Але, як показує досвід, швидше за все, він відмовиться від цього частування. Змушувати пити не треба (та й навряд чи у вас це вийде).

  • Що робити, якщо дитина погано їсть?

  Причин, за якими немовля кидає груди, багато: пласкі соски, різкий запах, зміна смаку молока, нездоров’я (наприклад, при нежиті закладений ніс). Також йому передається мамина нервозність, дуже «тугі» груди. Пляшки з м’якими сосками здаються малюку більш простим способом отримання їжі. Абсолютно всі ці причини переборні і не є приводом переходити на суміші. Якщо ви не справляєтеся самі, то можна звернутися за допомогою до педіатра або консультанта по грудному вигодовуванню.

  Автор: Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс