ГВ: якщо одна грудь більша за іншу

Зміст:

  Спробуємо розібратися з можливими причинами виникнення такої ситуації.

  1. Всі ми від народження несиметричні. Найчастіше це непомітно оку, але насправді у нас різні ноги, руки, очі, і, природно, молочні залози теж. По-різному може бути влаштована й “начинка” молочної залози – більш-менш широкі / звиті протоки, різна форма соска, кількість молочних синусів. Іноді це і простим оком видно. Відповідно, і працювати такі залози можуть трохи по-різному. Наприклад, з однієї тече краще і сосок більш зручної форми (так найчастіше і буває). Ця грудь і стає “улюбленою” і, як наслідок, більш молочною. Якщо запустити цю ситуацію, друга грудь стає “непотрібною” (і меншого розміру), іноді це може супроводжуватися навіть повною відмовою від неї дитини.

  2. Через незручну форму соска дитина може не зовсім правильно захоплювати одну грудь і недостатньо стимулювати її, внаслідок чого кількість молока в ній поступово зменшиться.

  3. “Непотрібна” грудь могла стати менш молочною внаслідок якої-небудь травми (мама про неї може й не пам’ятати), запального процесу, після перенесеного лактостаза або маститу, через мастопатіт.

  4. Якщо в перший час на одному з сосків є тріщини, мама дуже боїться прикладати малюка саме до цих грудей, чекаючи болю і внутрішньо напружуючись. Як наслідок, погіршується відтік, плюс емоції мами передаються дитині і вона може відмовлятися смоктати цю грудь.

  Можна ще кілька варіантів перерахувати. Але сенс один – в силу якихось причин (або відразу цілого ряду причин) одна із залоз менше стимулюється ссанням – молока менше – вона стає “непотрібною” – смоктання ще менше – молока менше – нелюбов посилюється – можлива відмова. Мамине завдання – розірвати це міцне коло. Чим дитина менше, тим легше це зробити.

  Отже, ми забуваємо на час про правила зміни грудей.

  ПРИ КОЖНОМУ годуванні ми спочатку пропонуємо голодній дитині маленьку “нелюбиму” грудь, яку нам треба розцідити і зробити рівноправною учасницею грудного вигодовування. Ми пропонуємо її так часто, як тільки можна, на вимогу дитини і мами. Якщо дитина відмовляється від нелюбимої груді зовсім, то робити це треба у сні, або заколишіть, давайте напівсонній дитині, також добре проходить цей номер вночі. Тут працюють всі правила боротьби зі звичайною відмовою від грудей. У міру того, як прикладання частішають, молока стає більше, грудей вирівнюються, і для малюка немає вже особливого сенсу віддавати перевагу якійсь одній. Чесно кажучи, не дуже віриться, що при частих прикладаннях ситуація не змінюється. Зазвичай вирівнювання лактації займає від місяця до двох. Що стосується питання, чи стануть залози однакового розміру після завершення годування, сказати однозначно неможливо. Залежить від того, наскільки вони зараз різні, від властивостей тканин конкретної мами …

  Але, загалом, скоріше так, ніж ні 🙂

  Все ж таки за вирівнювання лактації поборотися варто. Вже хоча б тому, що це не дуже зручно – мати в розпорядженні тільки одну грудь, якою потрібно працювати за дві, і мінімум рік ходити з грудьми різного розміру.

  Мами можуть виявити різницю між грудьми в будь-якому віці дитини – і на місяць, і на півроку, і ближче до року. Звичайно, чим менше вік маляти, тим простіше повернути груди до однакового розміру, проте навіть якщо вже кілька місяців у вас одна грудь помітно більше іншої, все одно можна змінити організацію годування таким чином, щоб розмір став вирівнюватися.

  Чому груди стали різні?

  Головна причина того, що груди стали різними – це неоднакова стимуляція. Виходить, що в одну грудь надходить запит на більшу кількість молока, а в іншу – на меньшу. Ось в яких ситуаціях це може відбуватися:

  * одну грудь малюк смокче правильно, а іншу – ні;
  * мама зціджує, і в неї з самого початку з однієї груді зціджувати краще, ніж з іншої;
  * мама в основному більше годує одною груддю, тому що їй так зручніше – наприклад, весь час носить у слінгу на одному боці;
  * мама завжди годує вночі тільки однією груддю;
  * в одній з грудей лактація була пригнічена – наприклад, тривалим компресом з камфори.

  Як вирівняти розмір грудей?

  Отже, передбачувану причину ми знайшли. Напевно, вже зрозуміло, що тепер основна зміна в організації годування повинна бути спрямована на зменшення стимуляції більшої груді і на посилення стимуляції меншої. Це нескладно зробити, коли асиметрія викликана нічними годуваннями з одного боку або переважним годуванням однієї груді у зв’язку із зручністю для мами. Конкретно, досить поміняти наступне:

  * починати годування завжди з меншої груді, потім давати велику, після більшої знову меншу;
  * на всі короткочасні прикладання давати меншу;
  * якщо малюк любить спати, посмоктуючи груди, або довго засинає біля грудей, постарайтеся, щоб він у такі періоди смоктав меншу грудь;
  * намагайтеся годувати вночі переважно з меншої груді.

  Якщо ви відчуваєте в більшій груді дискомфорт від наповнення, прикладіть до неї малюка – але ненадовго, до зникнення дискомфорту.

  В результаті цих дій у вас вийде, що менша грудь весь час порожня, і малюк активно стимулює її на вироблення молока, а велика грудь до кінця спорожнятися не повинна, що спричинить за собою невелике зменшення вироблення молока в цій груді. Таким чином поступово у меншій груді кількість молока буде збільшуватися, і стане більше її розмір; а в більшій груді навпаки молока поменшає, і розмір зменшиться. Як тільки розмір вирівняється, намагайтеся, щоб за добу обидві груди малюк смоктав приблизно однаково.

  Особливі ситуації

  Напевно, ви помітили, що ми розібралися не з усіма причинами асиметрії грудей. Справа в тому, що в інших ситуаціях все буде не так просто.

  Малюк смокче одну грудь неправильно.
  У цьому випадку розміри вирівняти вийде, тільки якщо мама навчить малюка ссати правильно і меншу грудь. Навіть якщо у вас на цій груді плоский або втягнуий сосок – все одно в більшості випадків дитина зможе правильно смоктати цю грудь, якщо давати її певним чином. Як тільки ви освоїте правильне прикладання Вашої “особливої” груді, ви можете починати стимулювати меншу грудь на вироблення молока – як це було описано вище.

  Мама зціджує, і з однієї груді завжди виходить зцідити більше.
  Тут необхідно розібратися, для чого мама зціджує, і чи потрібно їй це. У багатьох випадках мами були би раді припинити зціджувати, але не знають, як це зробити без шкоди для грудей. Необхідно скласти програму зменшення зціджування – з урахуванням того, що груди різні за розміром і за виробленням молока. Плюс вже перераховані вище дії щодо зміни стимуляції грудей.

  В одній груді була пригнічена лактація, чи мама перенесла операцію на одну грудь.
  На жаль, в цьому випадку немає гарантії того, що в підсумку груди зовсім зрівняються в розмірах. Так чи інакше, ви можете пробувати збільшувати стимуляцію меншої груді, але якщо це не принесе ніяких плодів, не впадайте у відчай – дитину можна вигодувати і однією груддю. Коли ви будете завершувати грудне вигодовування, постарайтеся зробити це якомога більш плавно – тоді ваша молочна грудь найімовірніше повернеться до свого довагітного розміру, і зрівняється з меншою.

  Профілактика асиметрії грудей

  У вас груди поки що однакові, і ви не хочете, щоб вони стали різними за розміром? Тоді зверніть увагу на наступні моменти:

  * протягом дня годуйте обома грудьми рівномірно;
  * вночі намагайтеся годувати малюка то однією, то іншою груддю;
  * стежте, щоб обидві груді малюк смоктав правильно;
  * у разі застою у грудях уникайте камфорних компресів, своєчасно звертайтеся за кваліфікованою допомогою;
  * якщо вам необхідно зціджувати, намагайтеся зціджувати однаковий обсяг з обох грудей.

  Годуйте груддю – на здоров’я!!!

  Facebook Comments
  Анонс