Хресні батьки і все про них

Зміст:

  Хто такі хресні батьки? Хто може і хто не повинен хрестити вашу дитину, розповість святий отець.

  При Хрещенні дитина стає християнином, членом Церкви, отримує Божу благодать, яка має перебувати з нею все життя. А також на все життя отримує хресних батьків. Що потрібно знати про хресних і враховувати на кожному етапі життя, знає отець Орест Демко.

  Хто такі хресні батьки? Для чого вони в духовному і повсякденному житті?

  Для людей зазвичай найочевиднішими є зовнішні прояви хресного батьківства. Мовляв, є до кого в гості піти, є кому добре ставитись до дитини… Це, звісно, зовсім не погано, але Хрещення – це духовна подія, а не тільки зовнішній ритуал.

  І хоча це одноразова, неповторна подія, та хресне батьківство – це не одноденна акція. Як Хрещення залишається для людини незгладимою печаттю, так, можна сказати, й хресне батьківство – незатертий знак на все життя.

  У чому полягає хресне батьківство?

  У постійному духовному зв’язку з похресником (похресницею). Хресні раз і назавжди вписані в цю знаменну подію в житті дитини.

  Серед християн часто можна почути прохання: «Помоліться за мене». Так-ось хресні – це ті, хто за дитину молитиметься завжди, хто триматиме її постійно у своїй духовній опіці перед Богом. Дитина завжди повинна знати, що є хтось, хто підтримує її духовно.

  Так, хресні іноді можуть опинитися досить далеко від похресників, нечасто їх бачити. Але їхня роль – це не бачитись періодично з конкретною частотою, це не подарунки мінімум один раз на рік. Їхня роль – щоденна.

  Часом батьки дитини можуть нарікати, що хресні не виконують своїх обов’язків, якщо ті не навідуються достатньо часто. Але, батьки, придивіться до своїх кумів: можливо, вони якраз щоденно благають Бога за вашу дитину!

  Взаємовідносини між кумами

  Якими б вони не були, важливішими за це є взаємовідносини хресних і самої дитини. Від рідних батьків також вимагаються правильні очікування від хресних і їхньої ролі в житті дитини. Це не повинна бути матеріальна зацікавленість. І тоді, можливо, відпаде величезна кількість непорозумінь.

  А все ж, що робити, якщо між кумами розладналися стосунки?

  Насамперед варто розібратися, чому так сталося. Чи батьки обрали таких кумів, які мають правильне розуміння своєї ролі? Чи це люди, які і без того схильні руйнувати стосунки і сваритися?  Підтримувати добру дружбу з кумами – такими повинні бути намагання і рідних, і хресних батьків. Рідні мусять пам’ятати, що їхній дитині належиться  духовна підтримка з боку хресних. Тому, якщо рідні батьки не дозволятимуть кумам провідувати дитину, це означатиме обкрадання дитини, відбирання того, що їй належить.

  Навіть якщо куми не приходили до дитини 3 чи 5 років, батькам не варто забороняти робити це в майбутньому. А може, саме через дитину й настане порозуміння чи примирення.

  Єдина причина відгородити дитину від хресних – це об’єктивно недостойна поведінка кумів, негідний спосіб життя.

  Як же обирати кумів, щоби потім не шкодувати?

  Це мають бути ті люди, на яких батькам хотілось би, щоб їхня дитина була схожа. Адже дитина може переймати їхні риси, особисті якості. Це люди, за яких не соромно перед самою дитиною. Та й вони самі повинні також розуміти свою роль, бути свідомими християнами.

  Як запрошеним кумам підготуватись до Хрещення дитини?

  Зазвичай хресні мають менше часу для такого приготування, ніж рідні батьки. Їхня підготовка полягатиме в тому, щоб осмислити цю переміну їхнього життя, усвідомити свої обов’язки. Тому що ця подія – не чергова гостина і навіть не просто вияв поваги до них із боку батьків немовляти.

  Звісно, Церква радить перед цією подією приступити до сповіді. Навіть якщо ця сповідь не стане для хресних одномоментним наверненням чи помітним освяченням, але чисте серце – перший подарунок хресних для дитини. Це найбільший доказ їхньої справжньої відкритості.

  Що мають забезпечити хресні в процесі підготовки до Хрещення дитини?

  Крижму. Це просте біле полотно, яке буде символізувати «новий одяг» дитини – Божу благодать.

  Хрестик. Навряд чи варто купувати золотий, такий дитині одразу не будуть одягати. І, мабуть, аж до досить свідомого віку.

  А що, коли хресні не знають напам’ять молитви «Вірую»?

  Цю молитву вони промовляють під час Святої Тайни Хрещення після того, як від імені дитини відрікаються зла і обіцяють служити Богові. У ній – вся суть християнства, і хресні нею визнають свою віру і ніби окреслюють шлях, яким вестимуть дитину. Тобто хресні повинні її вголос промовити.

  Але священики з розумінням ставляться до того, що хресні можуть не надто впевнено знати молитву напам’ять. По-перше, це – молитва, а молитвенники якраз існують для того, щоб можна було читати молитву з них. По-друге, хресні можуть хвилюватися, бути розгублені чи зосереджені, наприклад, на самій дитині, особливо якщо вона плаче.  Тому однаково священик із дяком завжди декламують цю молитву достатньо голосно.

  Чи можна відмовлятись, коли запрошують бути хресними?

  Оскільки стати хресними – це сукупність нових обов’язків, це навіть своєрідна зміна статусу людини, до цього рішення треба підходити дуже відповідально. Свідома відмова буде кращою, ніж не зовсім добровільне прийняття обов’язків. З точки зору Церкви, нема такої вимоги – беззастережно приймати запрошення до кумівства.

  Причини відмови можуть бути різні: запрошені відчувають, що їхня дружба з батьками дитини є не до кінця щирою і глибокою; або в них уже достатня кількість похресників. Якщо стосунки з батьками недосконалі, це в майбутньому може стати причиною непорозумінь. Тому запрошеним треба дати час для роздумів.

  Підходьмо з мудрістю до вибору хресних батьків для своєї дитини – і вона матиме добрих наставників і друзів на подальші етапи свого духовного життя: привчання до відвідин церкви, перша Сповідь в житті, причащання.

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс