Як підготуватись до Хрещення дитини?

Зміст:

  Що таке Хрещення та як правильно підготуватися до нього, розповідає священик.

  Безліч людей, бажаючи дати своїй дитині усе найкраще, прагнуть її також і охрестити. У Хрещенні людина отримує щось невидиме. А що саме? Яким чином? І взагалі, з чого починати приготування до Хрещення? Допоможе розібратися в цих питаннях отець Юрій Кашуба.

  Що таке Хрещення? Для чого воно?

  Хочеться почати від заперечення деяких поширених думок. Хрещення – це не магічний ритуал, завдяки якому дитина перестає хворіти і їй не зможуть наврочити. Це не якась невидима оболонка, завдяки якій дитина має особливий статус, отримує оберіг перед всіма такими явищами. Саме тому й сам натільний хрестик не треба розглядати як «амулет».

  Хрещення – це Свята Тайна: видимий знак невидимої Божої благодаті.

  У Хрещенні людина немовби народжується по-новому. Вода, у яку занурюється людина або якою поливається голова, це символ виходу нової людини, як немовлятка з вод. Це символічне змивання «старої» людини, очищення від первородного гріха (який переходить на все людство від Адама і Єви і несе зі собою схильність до зла). Це змивання дає силу Святого Духа протистояти злу.

  Хрещення – одноразова дія, неповторна. Це незгладима печать посвяти Богові.

  Для кого існує Хрещення?

  Для всіх охочих. Якщо батьки – християни, очевидно, й дітей охрестять. Якщо нехрещені батьки хочуть охрестити дитину, то може, це свідчить, що вони й самі мають намір стати християнами? Хтось може обрати собі християнство і в дорослому, свідомому віці. У будь-якому випадку просто треба знати і пам’ятати, що це важливий духовний крок на все життя.

  З чого починати батькам, які хочуть охрестити дитину?

  Необхідно насамперед звернутися до місцевого священика чи того, храм якого батьки відвідують. Повідомити про намір і діяти згідно з його порадами і домовленостями. Священика варто і можна розпитати про всі моменти, які батьки хочуть для себе прояснити. Наприклад, про необхідні предмети, конфесійну приналежність. А також про час і місце Хрещення.

  Які матеріальні предмети потрібні для хрещення?

  Це мінімум: свячена вода (яка є у церкві або священик освятить безпосередньо перед Хрещенням), посудина для занурення чи поливання голівки дитини (також є в наявності у храмі).

  Хресні батьки мають подбати про крижму. Це біле полотно, в яке символічно «облекають» (одягають) нову людину – новоохрещеного, воно є символом того, що людина «у Христа хрестилася, у Христа зодягнулася».

  А також про дві свічки, які будуть використовуватись під час Хрещення, і натільний хрестик (зовсім не обов’язково золотий чи срібний), який залишиться пам’яткою дитині.

  По суті, від батьків нічого особливого не вимагається. Усі інші предмети, традиційно запроваджені в громаді чи храмі, – про це має повідомляти уже конкретний священик, який буде хрестити. Особливо це стосується випадків, коли дитину хрестять вдома. Тоді варто підготувати стіл, на який священик може покласти Євангеліє та інші предмети, де можуть стояти також дві свічечки, схоже, як у храмі.

  Як духовно підготуватись до знаменної події – хрещення дитини в сім’ї?

  Приготування, звичайно, повинно полягати у провадженні духовного способу життя самих батьків. Адже відоме твердження: «Не виховуйте своїх дітей, бо вони і так будуть подібними на вас. Виховуйте самих себе». 

  Якщо батьки не ведуть духовного життя, звичайно, їхня дитина буде не спроможна виконувати ті обіцянки, які даються перед Богом у Хрещенні (посередництвом хресних батьків, коли вони від імені дитини відрікаються від зла і обіцяють служити Богові). Особистий приклад є незрівнянно важливіший, ніж слово, яке розходиться з ділом. Це саме стосується і хресних батьків.

  Готуючись до Хрещення, найважливіше пам’ятати не про те, скільки це має коштувати, як відбуватиметься гостина, у що вдягнутися, бо це не належить до самої Святої Тайни. Варто, по можливості, використати час і перечитати інформацію і літературу про це світле Таїнство.

  З майбутніми хресними батьками треба домовитись про те, хто які предмети забезпечить (крижмо, свічечки, хрестик).

  При яких умовах можна хрестити дитину в домашніх умовах?

  Оскільки Хрещення – це подія цілої Церковної громади, то традиційно воно відбувається у храмі. Вдома – лише за згодою Єпископа. У такому випадку священик сам про цю згоду подбає.

  Або ж існують інші загальноприйняті умови, наприклад, коли взимку храм не обігрівається і є ймовірність, що дитина може застудитися. До загальноприйнятих умов належать також: відсутність храму, перебування дитини в лікарні, загроза життю та коли нема часу на зволікання.

  Міфи стосовно Хрещення

  У нашому народі люди часом схильні вірити у легенди, які здалека схожі на прояви побожності, але нею не є. Наприклад, що з нехрещеною дитиною не можна гуляти, навіть її випраний одяг і пелюшки не можна сушити на відкритому повітрі, бо нібито «щось лихе» може причепитися.

  Любі батьки, ваше дитя є під всесильною Божою опікою від самого зачаття, і Хрещення – це не крок Бога до дитини, а навпаки. А «щось лихе» не чіпляється, як порох до ніг, а тоді, коли людина свідомо на це дозволяє.

  Найголовніше – любіть свою дитину, приймайте її як Божий дар, моліться за неї, а потім і з нею. І ви завжди будете знати і відчувати, що крім вас, про неї дбає також її Творець.

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс