Як привчати до самостійності та боротися з «невмійками»? Від народження до трьох років

Зміст:

  Поради психолога батькам малюків до трьох років.

  Ми самі не помічаємо, як намагаємося все зробити не лише для дитини, але й за неї. Адже так нам, дорослим, значно простіше і швидше. Ми постійно поспішаємо. Але для того, щоб дитина могла навчитися, необхідно зупинитися, знайти час і навчити її. А ще ми часто вимагаємо від дитини те, що не завжди робимо самі через свої лінощі, неорганізованість чи брак часу: скласти речі, прибрати у кімнаті, вимити посуд.

  То звідки ж візьметься у дитини охайність, обов’язковість, уміння організувати правильно свій день? Вміння приймати самостійні рішення, вміння себе обслуговувати і ще така важлива риса, як уміння піклуватися про тих, хто перебуває поряд, якщо дитинка бачить зовсім інші приклади? Коли ж починати виховання? Безперечно, від народження!

  Від народження до року. Починати необхідно якомога раніше

  Це тільки здається, що у такому віці малюка неможливо нічому навчити. Що ще неможна прищепити йому навички самообслуговування, неможливо привчити допомагати мамі. Звісно, крихітка, яка тільки-но починає ходити, ще не буде вашим повноцінним помічником.

  Але ж виховання починається з малого. Зараз ми поговоримо з вами про малюка, який навчився самостійно, без підтримки, сидіти. Отже, найперший крок у вихованні помічника – це привчання до порядку.

  Зазвичай ви даєте малюкові іграшки, а потім прибираєте їх за ним тому, що він «ще маленький, він втомився, він сам ще не вміє». А він уже може, готовий навчатися і навіть отримуватиме задоволення від того, що склав свої іграшки.

  Для нього це заняття може стати не просто нудним обов’язком, а цікавою грою. Попросіть малюка: «Давай разом складемо твої іграшки у коробку. Я тобі зараз допоможу. Тепер ти покладеш іграшку сам. От молодчина! Дякую, що ти мені допоміг!»

  І не забудьте розповісти у присутності малюка всім родичам, як вам допомагав синочок, як він склав свої іграшки. Такий міні-виховний захід повинен бути не одноразовим, а щоденним і багаторазовим, щоб дитина звикла та зрозуміла: «Прибрати після себе – це правильно і нормально. Це добре, за це мене хвалять. Я – мамин помічник, інакше не повинно бути».

  Якщо вас зупиняє той факт, що дитина не завжди готова прибирати після себе іграшки, то тут відступ може бути лише один: малюк займався якоюсь грою чи іграшкою і через деякий час продовжуватиме в неї гратися. Тому складати на місце конструктор чи незібрану пірамідку ніби-то й не потрібно. У такому випадку ви домовляєтеся з малюком, що саме в цьому місці ви залишатимете іграшки для «догравання» (ті, до яких він вирішить повернутися). В усіх інших випадках прагніть до того, щоб малюк, нехай поки що з вашою допомогою, але все ж таки прибрав свої іграшки. І не забувайте його хвалити!

  Дитина вже може з вашою допомогою:

  • Прибирати свої іграшки.
  • Самостійно пити з чашки.

  Від року до двох. Ваш малюк може більше

  Малюк вже навчився самостійно ходити. Він розуміє звернені до нього слова, реагує на прохання. Якщо ви попросите його принести іграшку, він робить це із задоволенням. Саме у віці одного року малюк переживає свою першу життєву кризу, яка виявляється у тому, що він уже може щось робити без допомоги дорослого, починає прагнути нехай до найменшої, але вже самостійності.

  От і скористайтеся моментом, щоб продовжити прищеплювати навички самостійності. До вже звичного складання іграшок можуть додатися інші, не менш цікаві та важливі обов’язки. Навіть у такому ранньому віці для малюка знайдуться корисні справи у домі.

  Придбайте для маленьку зубну щітку і дитячу зубну пасту. Покажіть йому, «як мама (чи тато) чистять зубки». Візьміть дитячу ручку із зубною щіткою і допоможіть дитині вперше почистити зуби. Будьте певні, що тепер це стане його улюбленим заняттям.

  Після вживання їжі малюк може прибрати за собою зі столу чашечку чи тарілочку, а ви – похвалити його. Зшийте донечці маленький фартушок і в той час, коли ви прибираєте або миєте посуд, запросіть доньку вам допомагати.

  У вас хлопчик? Тоді залучайте тата. Малюк із задоволенням спостерігатиме, як тато що-небудь ремонтує вдома, зможе потримати молоток чи цвяхи. Саме у віці від року до двох ви можете починати привчати дитину самостійно одягатися і роздягатися, складати акуратно свій одяг. Почніть із найпростішого – одягнути шапочку або шкарпетки простіше, ніж натягти колготки чи застебнути кофтинку.

  Дитина може з вашою допомогою:

  • Поливати квіти.
  • Умиватися і чистити зуби.
  • Годувати рибок.
  • Витирати пил.
  • Допомагати прибирати посуд.
  • Збирати свої іграшки.
  • Їсти ложкою.

  Від двох до трьох років. Малюк хоче вам допомогти

  Ваш малюк уже такий самостійний! Він дуже добре ходить, із задоволенням розмовляє, освоює нові території, а ще йому дуже подобається допомагати мамі й татові. Вам навіть не доведеться докладати зусиль. Малюк заздалегідь налаштований на те, щоб брати участь у хатніх справах. До тих справ, які малюк виконував раніше, може додатися і щось складніше.

  Наприклад, дитина може сама збирати іграшки для прогулянки чи взяти участь у приготуванні обіду. Завдання дорослого – намагатися допомагати дитині, але в жодному разі не робити за неї. Тут дуже важливий момент – не дратуватися, якщо малюк щось не може зробити з першого (і навіть з п’ятого) разу. Адже дитячі рученята ще такі невправні. Та рано чи пізно все одно все вийде.

  Дитина може з вашою допомогою:

  • Прибирати свою постіль.
  • Допомагати готувати (розмішувати, переливати).
  • Нести свою невеличку сумочку з магазину.
  • Підмітати у кімнаті.
  • Складати не лише свої іграшки, але й допомагати складати речі.

  Автор: психолог Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс