Як вкласти спати немовля: 10 і 1 спосіб

Зміст:

  Вкласти спати новонародженого малюка – завдання не з легких. Бо треба, щоб маля не лише вклалося, а ще й добре поспало на радість та задля спокою своїх молодих батьків. Але педіатр клініки ISIDA Райфурак Світлана Василівна знає, як цього досягти!

  Пам’ятаєте Шуріка: «Ааа-аа-аа…а …я и с Ленкой посижу, отправляйтесь на дежу…» Бідолаха, не знайшовши у малої Лєночки кнопки «Викл», мусив бігти зміняти бабусю-божий одуванчік на чергуванні.

  Молоді матусі і татусі часто відчувають себе на місці того Шуріка. Та от нема куди бігти, бо ж малеча – своя, а не Марії Іванівни 🙂  Поговоримо наразі про те, як приспати малечу; не збожеволіти і лишитись люблячими батьками 🙂

  Досліджуючи тему дитячого сну, я відвідала декілька лекцій спеціалістів у провідних українських клініках, в тому числі в ISIDA. От що розповіли фахівці.  

  Сон для манюнчиків – це одна із базових потреб. Вона знаходиться на одному рівні з їжею, маминим теплом і турботою. А погодьтесь, що мама, яка добре виспалась, може подарувати своїй родині значно більше ніжності та турботи.

  На словах усе це звучить гарно, а в дійсності відбуваться приблизно так: минає третя доба, у мами уже тіпається око і підгинаються коліна від утоми, а місія «приспати немовля», здається, під силу лише супер-жінці.

  Чому ж малята так погано засинають та зовсім не міцно сплять?

  Причин порушення сну може бути декілька:

  • Фізіологічні: наприклад, коли дитинку турбують коліки або в неї ріжуться зубки
  • Важливі етапи розвитку: коли малеча готова піти чи заговорити, і це такий собі перехідний період.
  • Неочевидні хвороби чи болі: наприклад, ВЧТ – внутрішньочерепний тиск.

  Припустимо, що все вищезазначене виключено, а малюк вередує, сам не спить і вам не дає. Засинає під ранок, прокидається в обід і знову гуляє до ранку. Тут, як на мене, варто згадати, що діти – гості у нашому житті. А гості мають прилаштовуватися до режиму господаря 🙂 Тому ви маєте повне право привчити дитя до такого режиму, який підходить вам і вже прийнятий у сім’ї.

  Звісно, на це знадобиться певний час і сили, але все реально. Тож пропонуємо вам добірку перевірених способів, як вкласти малюка спати та привчити його до певного режиму.  

  №1 Лукошко

  В перші дні життя дитинка ще пам’ятає себе у мами в животику і варто прикласти ручки до її голівки і попи, як лапуся піджимає ніжки і засинає майже миттєво. Тому, якщо вкладати малятко в маленьке лукошко, або дитячу люльку, що нагадуватиме йому маму, воно буде спокійно спати. Це один із найкращих методів для новонароджених, досить ефективний у перші місяці життя, що дає змогу привчити дитину до режиму з самого початку.

  №2 Прикачати

  Улюблений спосіб радянських мам, як на мене, працює і досі 🙂 Тут є декілька варіантів. Можна обрати найзручніший для себе або спробувати різні варіації: на ручках, у люльці, ліжечку, слінгу, на фітболі.

  Це також досить ефективний спосіб для найменших, він дає відчуття комфорту і захищеності. Щоправда, обираючи цей спосіб, важливо бути уважною – не докачала або перекачала, невдало переклали з рук у ліжечко і все – «наша пісня гарна й нова, починаймо її знову». Ну і не завадить добряча фізична підготовка мами 🙂

  №3 Годування

  Поїсти-поспати: втамувавши одну потребу, можна переключитись на іншу. Тому часто дітки засинають одразу, або навіть під час годування, особливо у тих матусь, хто годує груддю. По-перше, новонароджені докладають чималих зусиль, щоб поїсти. Для них це важка праця і вони встигають втомитись. А по-друге, після їжі добре і поспати. Основний мінус способу, що малеча  може прокинутись, коли її перекладають або віднімають груди чи пляшечку.

  Якщо ви хочете, щоб дитинка більше спала вночі і швидше ввечері засинала, радимо в передостаннє годування трохи недогодувати, а перед основним сном дати наїстися досхочу. За 3-5 днів у немовлят уже виробиться певний режим. Він, звісно, буде змінюватись з часом, але основний денний і нічний сон це допоможе залишити практично без змін.

  №4 Спільний сон з мамою і татом

  Все більше батьків роблять вибір на користь сну разом з малюком. Воно і не дивно. Це зручно як для мами, особливо, якщо малеча на грудному вигодовуванні, так і для дитинки. Адже біля мами – найбезпечніше, а мамине серцебиття та запах заспокоюють. Цей спосіб особливо добре працює для нічного сну і емоційно найкращий для малюка. Є, щоправда ризик, що татові ідея може не сподобатися 🙂

  №5 Колискова

  Мамин голос малюк розпізнає з народження, а з місяця – уже і її запах. Саме тому комусь іншому так важко заспокоїти вашу дитину. Тому, навіть якщо у вас немає «голосу», ви не вмієте співати і просто будете повторювати «а-а-а-а-а-а-а», малеча засне досить швидко. Якщо виробити в дитини асоціацію «колискова = сон» і додати певну режимність, то успіх буде гарантований.

  № 6 Ритуали

  Спокійно! Я не про жертвоприношення J Кожна мама і тато можуть виробити певні звички, ритуали, які будуть асоціюватися у малечі зі сном. Наприклад, читання казок; спокійні розмови, коли ви розповідаєте, що час вже спатки, бо день був довгий і всі втомилися; прощання із сонечком, масаж животика і тому подібне. Це особливо підходить для діток від піврочку і старших, з якими уже можна пробувати домовлятись.

  №7 Ванна

  Зазвичай тепла ванна добре впливає на малят. Особливо, якщо вони мають змогу вдосталь там нахлюпатись. Можна додати у воду відвари заспокійливих трав, але спершу проконсультуйтесь з вашим педіатром. Бо деякі вважають, що календула та череда підсушують шкіру. Поспостерігайте за реакцією – якщо малеча починає терти оченята, то залишається тільки погодувати і вкласти.

  №8 Білий шум

  Монотонні шуми дуже позитивно впливають на діток: шум води, пилососа, фена, радіо, тиха музика без слів і емоційних сплесків та колискова без слів. Знайдіть ваш варіант і включайте звук, коли вкладаєте манюню. Єдине про що потрібно пам’ятати – звук повинен бути дуже тихим.

  №9 Годинник

  Це досить ефективний спосіб, якщо ви хочете змінити або підлаштувати вже сформований режим малюка під себе. Поспостерігайте декілька днів, коли малюк засинає і прокидається, і будіть його на півгодини раніше, поки ваші біоритми не вирівняються.

  Якщо у вас соня, то не соромтесь розбудити його раніше 🙂 Однак, потрібно зауважити, що це досить довгий та кропіткий процес. Потрібно слідкувати за режимом. Інакше малеча почне засинати і прокидатися хаотично, і потрібно буде починати все спочатку.

  №10 Для «залізних леді»

  Якщо у вас залізна витримка, повна шафа валеріанки та чаю з мелісою, то можна спробувати цей спосіб. Припустимо, що з режимом у вас уже все добре і малеча звикла засинати приблизно в один і той самий час. Вам знадобиться: одна мама чи тато, одна дитинка або дві, одне ліжечко. Коли малюк починає терти очки, позіхати та вередувати – час настав.

  Хапайте малого, (якщо до цього ви з ним грали, то треба заспокоїти дитину, але не прикачувати та не давати їсти), і кладіть його у ліжечко. Тихенько наспівуйте або говоріть про щось, стоячи біля ліжка, щоб дитина вас бачила, попереджуючи слізки і плач. Якщо за 10-15 хвилин сльози трансформуються в істерику, беріть на ручки, заспокойте, але не давайте заснути на руках, знову кладіть в ліжечко. Стійте поряд з колискою, поки малюк не засне. В середньому процес може займати 45-60 хвилин, не більше.

  І ще 1 спосіб!  Послідовність дій

  Привчіть дитинку до певних дій, які передують сну кожен раз. Наприклад: поїли, масажик, колискова, сон або купання, поїли, казочка, сон. Робіть це в один і той самий час кожен день. Згодом малюк звикне засинати в один і той самий час, після певних послідовних дій.

  Не забувайте долучати тата до процесу, інакше потім вам доведеться постійно самій вкладати дитину. З місяця малюк уже чітко розпізнає запах мами і татка, їхній голос та температуру тіла. Тому, якщо тато в цей час буде «поза кадром», крихітка звикне тільки до матусі.

  Пам’ятайте, що дитина має підлаштовуватись під вас, а не ви під неї. Зважаючи на те, що казати немовляті: «у тебе є 5 хвилин, йди вмивайся і спати» – сенсу нема, то вам доведеться докласти певних зусиль, щоб виробити спільні звички.

  Автор: Тетяна Котелкіна

  Facebook Comments
  Анонс