Кропивниця у дітей

Зміст:

  Якщо у грудничка висипає кропив’янка, то у годуючої матусі з’являється багато питань: як так сталося, чому це сталося, чому саме її малюк, що з цим робити? Рекомендації з лікування та профілактики захворювання в нашому матеріалі від педіатра, гомеопата Ірини Олександрівни Колпакової

  Види

  Є поняття гострої кропивниці, рецидивної та хронічної. Гостра – це та, яка виникла одного разу, як реакція, наприклад, на якийсь продукт, на укус комахи або косметичний засіб. Хронічна – якщо одного разу викликані висипання можуть триматися місяцями і не сходити. І є поняття рецидивна кропив’янка – коли якийсь певний чинник або серія чинників протягом життя дає повторення епізодів.

  Часто висипання у дитини виникають через введення якихось ліків, наприклад, антибіотиків, імуноглобуліну або вакцини. Навіть на протиалергічні ліки, деколи, з’являється кропивниця. Нерідко кропив’янка у грудничка виникає у відповідь на введення прикорму, буває така реакція на нові продукти в раціоні матері, на лікарські препарати, які п’є годуюча жінка, і навіть при зміні суміші. Винуватцем також може бути банальний пиловий кліщ.

  У деяких дітей кропив’янка з’являється на укуси комах: від ос і бджіл, до комарів або мошви. Крім того, висипання можуть бути, як токсична реакція, коли у дитинки погано функціонують органи травлення: запор або пронос, недолік мікрофлори. Унаслідок недоліку травних ферментів або порушення мікрофлори їжа погано перетравлюється і перетворюється на токсини. Токсичні речовини в таких ситуаціях не виводяться в зовнішнє середовище, а всмоктуються в кров.

  Від чого ще буває кропивниця

  Така ж історія і з неправильним введенням прикорму, коли малюку відразу дається велика кількість продукту або ж продукт, який у даному віці дитині взагалі не можна вводити. У відповідь організм маляти реагує висипом. Наприклад, сьогодні дитя вперше отримує сирок. Якщо йому дати замість чайної ложки відразу три або чотири, а у нього поки немає ферментів для переварювання такої кількості продукту, малюк може відреагувати кропив’янкою. Тому що для дитячої травної системи сир в такому об’ємі є токсичною речовиною. Організм не в змозі переварити його до неотруйного стану.

  Кропив’янка буває стресова, холодова, і як реакція на спеку, на морську воду або на різні косметичні засоби.

  Украй рідко новонародженого висипає на грудне молоко. Частіше – на з’їдене мамою. Тому мамі грудничка важливо дотримуватися певної дієти, особливо, якщо дитина часто дає алергічні реакції.

  Кропивниця – це алергічна реакція негайного типу. Тобто, її причина в чомусь, що впливало на організм за пару хвилин або годин напередодні: нова їжа, ліки, одяг, обробка новим косметичним засобом. Щоб виявити причину, мама повинна проаналізувати, що такого незвичайного сталося в житті дитинки за останні декілька годин.

  Діагностика: ознаки і симптоми

  Симптоматика цього захворювання банальна. Це, як правило, червоні об’ємні горби на шкірі. Такі висипання бувають і червоними, і блідими з червоним обідком. Вони можуть бути окремими, а можуть зливатися в крупні плями.

  Візуально висип при кропивниці важливо не сплутати з тим же алергічним дерматитом або вітрянкою. На кір вона зовні схожа: такі ж плямочки, лише при кропив’янці вони більше і височіють над поверхнею шкіри. Але при корі обов’язково буде температура, нежить, закиснуть очі, інші катаральні явища.

  Багато авторів пишуть, що кропив’янка сама по собі зудить, але на практиці так буває не завжди. Свербежу може зовсім не бути. Вона завжди проявляється по-різному. Іноді дитина відчуває колення або біль, як від укусу бджоли. Ситуація ускладнюється тим, що дитинка до року не може поскаржитися, описати симптоми. Малюк неспокійний, капризує, погано спить, може піднятися температура, з’явитися блювота або діарея, особливо якщо хвороба викликана харчовими подразниками: прикормом або ліками. У нього можуть бути болі в животі, затримка сечі і набряк одночасно з висипом.

  Про основний же симптом кропивниці говорить сама назва. Кропив’янка –  це завжди висипання: червоні горби, горбистий висип, дитина немов обжалена кропивою. Навіть на латинській мові кропив’янка зветься urticaria, що співзвучно з назвою рослини кропива, яке звучить, як urtica.

  Кропивниця і набряк Квінке

  Буває при кропив’янці, що висипання є по всьому тілу, а в якійсь зоні з’являється інтенсивний набряк. Наприклад, набрякають губи або віка, або пальці. Набряк швидко наростає, збільшується практично на очах.

  Це ускладнення – ангіоневротичний набряк або набряк Квінке – дуже небезпечний стан. Адже, якщо така набряклість з’являється в районі голосових в’язок або язика, малюк починає задихатися і потребує термінової медичної допомоги.

  Лікування

  Якщо висипання з’явилися, потрібно по можливості припинити контакт з передбачуваним чинником. Місцево, якщо є свербіння, висип можна обробити настойкою календули. Яке ще лікування кропив’янки можливе? Зазвичай традиційна медицина пропонує для лікування протиалергічні мазі, пігулки або сиропи. Багато препаратів для лікування кропивниці є в арсеналі гомеопатів. Залежно від того, на що саме виникла реакція, як протікає кропив’янка, якого вигляду висипання, як дитина її переносить: чи є температура або озноб, призначається відповідний гомеопатичний засіб, який доволі успішно лікує. Гомеопатія також добре зарекомендувала себе в лікуванні рецидивуючої та хронічної кропив’янки.

  Рекомендації батькам

  Зараз у світі тенденція до того, щоб маму, яка годує грудьми, не обмежувати в раціоні. Вона повинна їсти те, що звиклася їсти до і в період вагітності, те, що їй смачно і те, на що вона не реагує алергією, здуттям, проносом або запором.

  Звичайно, в перші місяці життя дитинки в її раціоні не повинно бути шоколаду, цитрусових і екзотичних продуктів, які для неї нові і незнайомі, і які вона раніше ніколи не їла. Тому що організм мами не має ферментів, щоб їх розщепнути і переварити. А раз так, то вони будуть алергенами і для неї, і для малюка.

  Стосовно прикорму: дитині до року всю нову їжу правильно давати в першій половині дня, щоб у світлий час доби відстежити реакцію на новий продукт. Адже ми не можемо заздалегідь передбачити, який продукт вона сприйме з кропив’янкою або алергічною реакцією.

  При вживанні нової косметики спочатку обробляємо маленьку зону і спостерігаємо, як реагує шкіра дитини. І вже лише потім, за відсутності алергічної реакції, можемо застосовувати цей косметичний засіб.

  Якщо у малюка дисбактеріоз, пронос або запор, потрібно лікувати травну систему, нормалізувати мікрофлору – це і буде профілактикою кропивниці. Не можна давати дитині до року шоколад і цитрусові. Старайтеся також обережно вводити яскраво забарвлені продукти: малину, полуницю, червоні яблука, гранат та інші.

  Ягоди, смородину або вишню, потрібно вводити спочатку в провареному вигляді. Варимо ледве забарвлений компот, з кожним разом збільшуючи концентрацію ягід у ньому. Не кожній дитині підходить традиційний набір продуктів для введення прикорму.

  І потрібно пам’ятати, що є спадкова непереносимість якихось продуктів. Наприклад, у батька – реакція на червоний солодкий перець, абрикоси або мед, тоді дитя, теоретично, може зреагувати на цей продукт. Якщо в роду є реакція на якийсь продукт, то вводити його потрібно обережно, і краще у віці старше за 1,5-2 роки.

  І ще один момент: зараз дуже багато дітей, які не переносять лактозу або глютен. На глютен частіше буває атопічний дерматит. Але може статися і гостра кропивниця, особливо в перші дні введення прикорму.

  Тому, якщо є чіткий зв’язок між введенням молочного або кисломолочного продукту і висипаннями, то перевіряємо таку дитину на недостатність лактози. Якщо малюк зреагував на введення прикорму з круп або борошняних виробів – перевіряємо його на непереносимість глютену. Підтвердилося – переходимо на безглютенову або безлактозну дієти.

  Дитині, у якої в минулому траплялися кропив’янки, будь-які ліки застосовуємо з обережністю і лише в разі екстреної необхідності. Це стосується і вітамінів, і мінералів, і навіть протиалергічних засобів. Якщо антибіотик в ін’єкціях, то обов’язково потрібно провести пробу. Якщо в сиропі, то спочатку дати меншу дозу, щоб поглянути, чи не буде реакції.

  Якщо це літній період, то прагнути уникати укусів комах, захищати дитину від контакту з комахами протимоскітними сітками, браслетами, які відлякують мошву, ароматичними маслами.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс