Мамина колискова

Зміст:

  Мамина колискова. Що може бути більш ніжнішим, більш чуттєвим спогадом про дитинство! Спробуй закрити очі і прислухатися – із глибини душі почується мамин голос. Він живе в тобі, такий знайомий, рідний. Його не сплутаєш ні з яким іншим. Навіть, коли станеш дорослим, завжди будеш пам'ятати мамин голос, мамині руки, мамині очі.

  Зв'язок матері і дитини встановлюється ще задовго до появи малюка на світ. Вчені довели, що у лоні матері дитина здатна чути голоси і розпізнавати серед них голос мами. Він заспокоює і втішає.

  Ми, мами, щодня піклуємось про своє маля. Опікаємо його, даруємо ласку і любов, стежимо за тим, щоб було усе необхідне для повноцінного розвитку, допомагаємо зростати. Ми постійно турбуємось про здоров’я малюка і дбаємо, щоб наша дитинка не була нічим обділена.

  Тож розуміємо, що як повітря і їжа, дитині необхідно добре спати, бо здоровий сон – це запорука гарного самопочуття дитини, її гармонійного фізичного та емоційного розвитку. Кожна мама знає, як іноді складно буває вкласти дитину спати. І тут прибігаємо до різних способів, серед яких найкращим стане колискова пісня.

  Психологи вважають, що час перед сном для дитини є дуже важливим. Все почуте і побачене закарбовується у пам’яті і має особливе значення. Мені довелося у цьому переконатися.

  Свого часу, я провела власний експеримент. Своїй новонародженій донечці протягом двох-трьох тижнів співала одну народну колискову. Потім відклала її, призабула і стала співати інші. Коли доні було вже близько рочку, я згадала про  цю пісню і, якось, вкладаючи спати, почала співати. Раптом, дитина розплющила широко очі, глянула здивовано і почала себе якось дивно поводити. Вона лепетала, махала ручками, ніби хотіла сказати щось, що має велике значення, але не знала як. Це була реакція на щось знайоме – те, що викликало яскраві емоції. Це була мелодія з минулого, яку дитина впізнала! Певно, вона відклалася у підсвідомості малюка, і, знов почута, навіяла якісь асоціації.

  Колискові здавна привертали увагу письменників і поетів. До цього жанру звертались багато композиторів. А скільки їх створив народ! У кожної мами є своя улюблена колискова пісня. Існує багато записів у різноманітних виконаннях та жанрах. Для зацікавлених не буде складно віднайти їх у електронній мережі та створити свою підбірку.

  Слухати музику дуже корисно, особливо музику заколисуючу, та найкращим заспокійливим засобом все таки є саме мамин голос. У маминій пісні стільки добра, ніжності, любові, позитиву, що жоден запис не зможе відтворити цього душевного тепла. Поєднання ніжного слова і простої мелодії у маминому голосі має унікальну силу – це саме той оберіг, який захищає від усього лихого.

  Саме з маминої пісні, із маминого слова починається людина, починається її виховання. Звичайно, малятко ще не все розуміє, але не варто обмежуватись простим „а-а-а”. Адже мама – це перша людина, яка може показати дитині красу оточуючого світу, навчити її гармонії. Лагідний материн наспів засіває дитячу душу любов'ю до людей, до природи, до усього живого!

  Часто жінки соромляться співати, бо вважають, що у них нема слуху чи голосу. Я переконана, що, практично у всіх випадках, це не є проблемою відсутності слуху чи голосу. Це проблема координації слухових і голосових даних, їх взаємодія. У когось від народження ця координація розвинена краще, у когось – гірше, але чим більше ми будемо старатися прислухатись до звуків, намагатися відтворювати їх, співати при кожній нагоді (під час застілля, в поході, на свята, в машині і т.д.), тим краще ми зможемо володіти власним голосом, правильно інтонувати і повторювати мелодію.  

  Якщо дитина змалечку співає, то в неї не виникатимуть незручності і в старшому віці. Дуже корисно для дітей чути спів в родині як живий атрибут свят, подій, традицій, чи, власне, як акомпанемент процесу засинання. Вони запам’ятовують це і намагаються відтворювати пісню цілком природньо.

  Як інформація надходить до дитини – не вимушено, – так і відкладається й відтворюється – легко і доступно. Особливо діткам подобаються пісеньки, що супроводжуються рухами. Вони дуже люблять демонструвати зміст – якщо співаємо про щічки, то пальчиками торкаємось до них, якщо про ручки – піднімаємо угору й махаємо ними  і так далі.

  Наприклад, ось цей текст пісеньки дуже підходить для такого інтерактиву, бо дозволяє демонструвати і щічки, і ніжки, і ручки:

  «Морозець, морозець пощіпав нам щічки,

  Теплі валянки у нас, шубки, рукавички…»

  Моя донечка дуже любила співати простеньку дитячу пісеньку майже щодня протягом року тільки через те, що у ній були такі слова: «хі-хі-хі, ха-ха-ха, щічки в нас червоні», – і при цьому вона постійно вказівними пальчиками показувала на щічки. Навіть якщо ми усім сімейством намагались підспівувати, то вона змушувала і нас вказувати на щічки. Це було дуже важливе правило! 🙂

  Отже, не бійтесь співати. Навіть, якщо у вас спершу виходитиме не дуже точно інтонаційно. Колискова – це ж не оперна арія 🙂 Мелодії здебільшого прості і зручні для голосу.

  Окремо хочу зауважити, що дітям дуже подобається, коли казочка чи пісенька розповідає  про них самих. Тому навчіться складати казочки, в яких головним героєм буде ваш малюк. А в пісеньках, особливо у колискових, співайте про свою любов до дитини, про те, яка вона у вас – розумна, гарна, чемна, люба.

  Скажу про себе. Я люблю складати дитячі пісеньки про все на світі, – оспівувати події, звірят, знайомих, родичів і т.д. І коли моя доня засинає, то постійно замовляє собі «репертуар»: «Мамо, заспівай про зайчика, чи про лисичку, чи про діток із садочка, чи про сестричок…», – і так далі. Їй дуже подобається слухати заколисуючу мелодію про щось їй знайоме, чи про когось дуже близького.

  У свій час, своїй старшій донечці я співала на ніч колискову, яку придумала сама. У ній був наступний текст: «Мама доню дуже любить і до серденька голубить…». І завжди, коли вона хотіла почути, що мама її любить, вона просила мене: «Мамо, а заспівай про серденько».

  Римуйте усі слова, згадуйте алегорії, описуйте, яка ваша дитина хороша – і це буде найкращим заспокійливим засобом, а також дуже зблизить вас із вашим малюком. Це буде спільне таїнство співтворчості  та особливої форми спілкування. Тим паче, що перед сном дитина розслаблена і, засинаючи, вона ніби розчиняється у маминому голосі, у спокійних хвилях мелодії  і з теплим словом.

  Я часто проспівую ось такі тексти:

  «Ти моя Яринка,

  Мамина дитинка.

  Ти моя рідненька

  Доня дорогенька»

  «Ти моє дитятко,

  Моє янголятко.

  Доня найрідніша

  Серцю наймиліша»

  «Мама тебе колихає,

  Колискової співає.

  А ти очки закривай

  І тихенько засинай»

  «Доня в ліжечко лягає,

  І ведмедика вкладає,

  Очки свої закриває,

  І гарненько засинає»

  «Всі звірята в лісі сплять,

  Дітки у садочку сплять.

  Навіть сонечко дрімає

  Й своїх діток колихає»

  «Ти у мене найгарніша,

  Мому серцю наймиліша.

  Моя доня дорогенька,

  Наче квіточка – гарненька»

  І так далі…. Оспівувати можна все, що так хочеться сказати своїй кровиночці, висловлювати їй свою любов словами і звуками, адже це так важливо для виховання повноцінної особистості!

  Тож, вкладаючи немовля спати, не забувайте заспівати йому пісню. Мелодія наповнить душу крихітки любов’ю та добром, захистить від хвороб та всіляких негараздів, подарує почуття щастя. А з маленької щасливої дитини обов’язково виросте щаслива людина.

  Діти виростають, покидають батьківську оселю, але у їхніх душах завжди бринітиме найніжнішою мелодією чарівна, сповнена безмежної любові і ласки, мамина колискова пісня.

  Автор: Оксана Стебельська, керівник музичного проекту «Українські барви»

  Інтерв'ю з Оксаною Стебельською читайте на Світ Мам тут

  Facebook Comments
  Анонс