«Молоко – завжди в голові». Фізіологічні та психологічні передумови успішного грудного вигодовування дитини

Зміст:

  Про переваги грудного вигодовування над штучним чула кожна мама. Але часто породіллі скаржаться на відсутність молока, неправильну форму грудей, нездатність малюка повноцінно смоктати. Масла у вогонь підливають і деякі педіатри, які публічно агітують «не мучитись» із ГВ, якщо це дається важко мамі, дитині та іншим членам родини.

  Чи всі жінки здатні до ГВ і чи варто за нього боротись – розповідає лікар-неонатолог, національний експерт з оцінки і переоцінки закладів на звання «Лікарня, доброзичлива до дитини» Олена Костюк

  Фізіологія появи молока

  Наявність молока у молодої мами залежить виключно від її мотивації до ГВ. На це не впливає ані розмір грудей, ані їхня форма, ані вага жінки. Кожна пані, яка може завагітніти і народити – здатна і вигодувати дитину молоком.

  За вагітність «відповідає» гормон окситоцин, який ще називають гормоном задоволення. Він «працює» усі 9 місяців вагітності, він же керує скороченням матки під час пологів. А в момент годування грудьми окситоцин змушує протоки молочної залози розслабитись і віддати молоко. Цей «гормон задоволення» виробляється, коли жінка бере немовля (навіть чуже) на руки, коли чує дитячий плач. Тому для успішного вигодовування, найперше, жінці слід навчитись розслаблятись.

  Інший гормон, що відповідає за молоко – пролактин. Він виробляється у відповідь на смоктання дитиною грудей (причому, найінтенсивніше – у період з 3.00 до 7.00. Тому такими важлими є нічні прикладання дитини до грудей). А також він виробляється при сціджуванні.

  Отже, цілком успішно годувати грудьми можуть і жінки, що народили шляхом кесарського розтину, і ті, що народили передчасно. Існують навіть випадки, коли біологічна матір годувала своє немовля, народжене сурогатною матір'ю. А в історії медицини зафіксовані випадки налагодження лактації навіть у жінок літнього віку, які давно народили. Отже, найголовніше для годуючої мами – спокій і лише спокій.

  Правильне харчування мами – подвійна користь

  Але навіть за наявності лактації жінку завжди турбують питання на кшталт «чи наїдається дитина?» і «чи достатньої жирності молоко?» Таким мамам варто знати – молоко завжди приблизно однієї жирності, а от вміст вітамінів, корисних для дитини, може бути різним.

  Тому харчуватись мамі слід правильно, відмовившись від штучних продуктів на користь натуральних. Так, дитина отримає більше користі з молока, якщо мама з'їсть на обід парову котлету з салатом із сезонних овочів, ніж від маминого «перекусу» халвою зі згущеним молоком. До слова, правильний раціон дозволить мамі не набрати зайвих кілограмів під час ГВ. А от пити рідину жінці, що годує, треба якомога частіше – це сприяє лактації.

  Деякі жінки закінчують ГВ і переводять дитину на суміші, мовляв, молоко у них «непоживне і синє». Варто знати, що блідим і сірим виглядає так зване «перше молоко», а більш густим і жовтуватим є заднє молоко, де і містяться усі корисні вітаміни і мікроелементи. Тому важливо не «привчати дитину до дисципліни», годуючи за режимом, а давати їй достатньо часу для насичення.

  Коли потрібна допомога

  Якщо ж жінка все-таки не може самостійно налагодити ГВ, хоч як не намагається – на допомогу їй зараз існує ціла індустрія: консультанти з ГВ, масажисти грудей, помічники по господарству, які звільнять молодій мамі час на дитину.

  Налагодити ГВ зовсім не так складно. Найчастіше, консультанту із грудного вигодовування навіть не доводиться вчити жінку прикладати дитину до грудей – достатньо лише розмови, позитивного посилу і додання впевненості у собі, а також докладних роз'яснень того, що саме відбувається з жіночим організмом у післяпологовий період і в період лактації.

  Але існують все-таки захворювання, не сумісні із ГВ. Найперше, обумовлені важким станом жінки і фізичною неможливістю годування чи зціджування. По-друге, це можуть бути хвороби, пов'язані із гормональним дисбалансом чи високим тиском.

  А от прийом антибіотиків не належить до причин, з яких треба кидати чи призупиняти ГВ! Проте, краще у такому випадку все-таки проконсультуватись із лікарем та консультантом.

  Автор: Марина Балабан

  Facebook Comments
  Анонс