Найпоширеніші міфи про грудне годування

Зміст:

  Ліза Мараско 
  Південна Каліфорнія/Невада США 
  Надруковано в : LEAVEN, Vol. 34 No. 2, April-May 1998, pp. 21-24

  Переклад українською мовою Ірини Ігнатьєвої

  Міф 1: Часті годування призводять до зменшення вироблення молока, слабких приливів і, зрештою, до завершення годування.

  Насправді: Коли дитина має можливість смоктати настільки часто, наскільки їй це потрібно, кількість молока відповідає потребам дитини. Рефлекс виділення молока найсильніше працює при гарних приливах, які бувають саме при годуванні на вимогу дитини. 

  Міф 2: Щоб молока у матері було достатньо, вона має годувати не більше чотирьох-шести разів на добу.

  Насправді: Дослідження показують, що коли мати розпочинає годування рано і часто, в середньому 9,9 разів на добу протягом перших двох тижнів, дитина краще набирає вагу, і грудне вигодовування зберігається довше. Доведено, що вироблення молока пов’язане з частотою годувань і зменшується, якщо годування відбуваються нечасті або обмежені.

  Міф 3: Дитина висмоктує усе, що їй потрібно за перші 5-10 хвилин годування.

  Насправді: Старша дитина дійсно може отримати більшу частину молока протягом 5-10 хвилин, але не правильно поширювати це узагальнення на всіх дітей. Новонароджені, які тільки вчаться смоктати, не завжди роблять це ефективно. Часто вони потребують більше часу, щоб насититися. Також кількість отриманого молока залежить від приливів матері: у деяких матерів приливи відбуваються одразу, у інших – через певний час після початку смоктання.   У когось молоко може вироблятися дрібними порціями протягом одного годування. Легше за все не вгадувати потрібний час годування, а дозволити дитині смоктати, поки не з’являться ознаки задоволення (наприклад, дитина сама відпускає груди, розслабляючи ручки).

  Міф 4: Мати-годувальниця має витримувати проміжки часу між годуваннями, щоб груди встигли наповнитися. 

  Насправді: Кожна пара “мати-дитина” унікальна. В організмі матері-годувальниці молоко виробляється безперервно. Частково молочна залоза може виконувати функцію “молочної цистерни”, – дехто може накопичити більше молока, дехто менше. Що менше молока в грудях, то швидше організм працює для його поповнення; при переповнених молоком грудях цей процес уповільнюється. Якщо мати постійно чекатиме “наповнення” грудей, то організм може сприйняти це як сигнал, що молока виробляється надто багато, і знизити лактацію.

  Міф 5: Дитині віком до восьми тижнів потрібно 6-8 годувань на добу, у три місці – 5-6 годувань на добу, в шість місяців не більше 4-5 годувань на добу.

  Насправді: Необхідна грудничкові частота годувань залежить від кількості молока у матері, здатності грудей накопичувати вироблене молоко, а також від індивідуальних потреб дитини у даний момент. Стрибки росту або хвороби можуть змінити усталений режим годування. Дослідження показують, що діти, які смокчуть на вимогу, встановлюють свій неповторний режим, що якнайкраще відповідає ситуації. Крім того, енергетична цінність молока зростає на кінець годування, тому довільне обмеження частоти і тривалості годувань може призвести до недоотримання дитиною необхідної кількості калорій.  

  Міф 6: Здатність дитини витримувати інтервали між годуваннями визначається тим, скільки вона з’їла (кількістю), а не тим, що вона їла (якістю).

  Насправді: У дітей на грудному вигодовуванні шлунок спорожнюється приблизно за 1,5 години. У дітей на штучному вигодовуванні цей процес займає близько 4 годин. Суміш важча і перетравлюється довше, що зумовлено більшим розміром молекул у порівнянні з грудним молоком. Хоча кількість висмоктаного за один раз впливає на частоту годувань, якість харчування не менш важлива. Антропологічні дослідження молока ссавців показують, що людські діти пристосовані до частих годувань, і саме таким чином годувалися протягом більшої частини історії.

  Міф 7: Ніколи не будіть дитину, якщо вона спить.

  Насправді:  Більшість дітей дають зрозуміти, коли вони зголодніли. Однак у період новонародженості деякі діти не прокидаються достатньо часто, і їх треба будити, щоб виходило не менше восьми годувань за добу. Нечасті прокидання для годування можуть бути пов’язані з медикаментозними пологами або ліками, які приймає мати, жовтяницею новонароджених, травмами, отриманими дитиною при пологах, пустушками та/або загальмованою поведінкою у зв’язку з відсутністю вчасної реакції на ознаки голоду.  

  Окрім того матері, які хочуть скористатися природним контрацептивним ефектом лактаційної аменореї [відсутності менструації], визнають, що менструальний цикл не відновлюється довше, якщо дитина смокче вночі.

  Міф 8: Обмін речовин у новонародженого невпорядкований, і щоб його правильно організувати, слід годувати за режимом.

  Насправді: Дитина від народження може спати, їсти та не спати певний короткий час. У цьому немає жодної неорганізованості, навпаки, це нормальне вираження особливих потреб новонародженого. З часом дитина природним чином пристосується до ритму життя у новому для нього світі, але для цього не потрібні ані стимуляція, ні навчання дитини.

  Міф 9: Мати має давати дитині обидві груді протягом одного годування.

  Насправді: Важливо дати дитині висмоктати до кінця першу грудь, навіть якщо це означатиме, що другу вона вже не візьме. У міру того, як спорожняються груди, дитина отримує більше заднього молока. Якщо другу грудь дати раніше, ніж слід, дитина отримуватиме більше переднього молока, біднішого на калорії, замість нормального балансу переднього і заднього молока. Це може призвести до того, що дитина буде неспокійною та погано набиратиме вагу. У перші тижні багато матерів дають обидві груді протягом одного годування, щоб відрегулювати кількість молока.  

  Міф 10: Якщо дитина погано набирає вагу,  це відбувається через те, що у матері неякісне молоко.

  Насправді: Дослідження показали, що навіть ті жінки, які зазнали недоїдання, здатні виробляти молоко у достатній кількості та досить якісне, щоб вигодувати дитину. Значна частина випадків недобору ваги дитиною пов’язана з недостатньою кількістю отримуваного молока або медичними проблемами у дитини.   

  Міф 11: Молока бракує від стресу, втоми та нестач їжі чи питва.

  Насправді: Найпоширеніша причина браку молока – нечасті годування та/або неправильне прикладання і захоплення грудей. Це може відбуватися через нестачу інформації у матері-годувальниці. Проблеми зі смоктанням дитини також можуть негативно впливати на кількість молока. Стрес, втома та недоїдання рідко призводять до зменшення кількості молока, оскільки існують сильні механізми, які захищають лактацію навіть у голодні часи.

  Міф 12: Мати повинна пити молоко, щоб виробляти молоко.

  Насправді: Усе, що потрібно матері для вироблення молока з усіма необхідними елементами – це звичайне харчування з овочами, фруктами, злаками і білками. Цілий ряд немолочних продуктів, таких, як зелені овочі, горіхи, насіння та риба з кістками служать джерелом кальцію. Жоден ссавець у природі не п’є молоко інших ссавців, щоб виробляти власне молоко.

  Міф 13: Смоктання, не пов’язане з харчуванням, не має наукового підґрунтя.

  Насправді: Досвідчені матері-годувальниці знають, що у дитини у різний час буває різний режим та потреба у смоктанні. Деякі діти задовольняють потребу у смоктанні за час годування, інші можуть прикладатися до грудей і після годування, хоча й не будуть голодними. Окрім цього смоктання заспокоює дитину, коли їй боляче, страшно чи самотньо.

  Міф 14: Мати не повинна бути пустушкою у дитини.

  Насправді: Заспокоєння та задоволення потреби у смоктанні – природний задум. Якраз пустушки стають замінниками мами, коли вона недосяжна. Є багато причин уникати використання пустушок замість грудей: ризик аномалій розвитку ротової порожнини та лицьових кісток, значно коротший період лактаційної аменореї, плутання сосків із соскою, уповільнення вироблення молока у достатній кількості, що зменшує вірогідність успіху в годуванні.

  Міф 15: Дитина ніколи не сплутає смоктання грудей і соски.

  Насправді: Смоктання грудей і соски вимагає від дитини різних орально-моторних навичок. Гумові сóски – потужний стимулятор, який може накласти відбиток на смоктальні рефлекси дитини, перекриваючи смоктання більш м’якого соска грудей. У результаті у деяких дітей трапляється так звана плутанина сосків – при переході з соски на груди вони рефлекторно намагаються смоктати груди, як гумову соску.

  Міф 16: Часті годування можуть призвести до післяпологової депресії.

  Насправді: Вважається, що післяпологову депресію спричиняють гормональні перепади після пологів і можуть посилювати втома та відсутність підтримки у матері, хоча у більшості це відбувається з тими жінками, у яких була випадки психологічних проблем до вагітності.

  Міф 17: Годування на вимогу не посилює близькості між дитиною та матір’ю.

  Насправді: Годування за режимом заважає узгоджуваною (синхронізації) систем матері і дитини, що помітно ослаблює їхній фізичний та емоційний зв’язок. 

  Міф 18: Якщо дитину багато тримати на руках, вона виросте розпещеною, розбалуваною.

  Насправді: Діти, яких мало тримають на руках, більше плачуть, і зрештою проявляють менше впевненості у собі.

  Міф 19: Слід давати іншим членам родини годувати дитину, щоб між ними встановлювалася близькість.

  Насправді: Близькі стосунки інших членів родини з дитиною закладаються не лише у процесі годування. Окрім годування дитину можна просто тримати на руках, обнімати, купати і гратися з нею. Усе це не менш важливо для росту й розвитку дитини, встановлення близькості з іншими членами родини.

  Міф 20: Годування, яким керує дитина (тобто, годування на вимогу), погано впливає на подружні стосунки між чоловіком та дружиною.

  Насправді: Досвідчені батьки знають, що маленька дитина вимагає дуже багато уваги, але згодом інтенсивність їхніх потреб знижується. Насправді ж спільний догляд за дитиною і турбота про неї допомагає ще більше зблизити батьків, оскільки вони разом вчаться бути батьками.

  Міф 21: У деяких дітей буває алергія на молоко матері.

  Насправді: Грудне молоко – природний та фізіологічний продукт для системи травлення дитини. Якщо дитина проявляє ознаки реакції на годування, це спричинене чужорідним білком, який домішався у молоко матері, а не самим молоком. Це легко виправити, виключивши алергенний продукт із раціону матері

  Міф 22: Часті годування призводять до дитячого ожиріння у майбутньому.

  Насправді: Дослідження показують, що діти, які смокчуть на вимогу, отримують оптимальну кількість молока, яка відповідає їхнім індивідуальним потребам. Ризик виникнення ожиріння у майбутньому значно зростає при годуванні сумішами та ранньому введенні прикорму, а не при годуванні на вимогу.

  Міф 23: Годування лежачи викликає запалення вух.

  Насправді: Оскільки грудне молоко – живий продукт, насичений антитілами та імуноглобулінами, то дитина на грудному вигодовуванні менше схильна до будь-яких запалень вух, незалежно від пози під час годування.

  Міф 24: Грудне годування не має сенсу після року, оскільки після шести місяців якість молока погіршується.

  Насправді: Склад грудного молока змінюється з часом, підладжуючись під потреби дитини, яка дорослішає. Навіть коли дитина може їсти тверду їжу, грудне молоко залишається основним джерелом харчування до кінця першого року життя. Протягом другого року молоко стає доповненням до основного харчування – твердої їжі. Крім того, імунна система дитини повністю формується до двох-шести років. Грудне молоко продовжує сприяти нормальному формуванню та захисту імунної системи упродовж усього періоду грудного вигодовування.

  Повна версія тут: http://www.llli.org/ukrainian/LV/myths.html

  Стаття розвінчує більшість встановлених “канонів” годування. Після цього, ви ще будете пити чай з молоком, не “привчати” дитину до рук і дотримуватись режиму???

  Facebook Comments
  Анонс