Новонароджені дівчатка: особливості догляду та виховання

Зміст:

  При найближчому і докладному знайомстві з крихітною новонародженою принцесою у батьків виникає маса питань і переживань. Нижче ми розглянемо найпоширеніші особливості розвитку дівчаток, які можуть спантеличити маму і тата.

  Чому у неї припухлі груди?

  Молочні залози у новонароджених часто виглядають припухлими. Це один з проявів статевого кризу, що викликаний материнськими гормонами. Припухлість може з'явитися на 2-4 день від народження і поступово проходить сама. Ніякого лікування не потрібно, досить простої гігієни.

  Наліт на статевих органах

  Мам часто бентежить білястий наліт між великими і малими статевими губами новонароджених дівчаток. Рука так і тягнеться за ватним тампоном, щоб видалити його, але робити цього не можна! У найперші дні біла плівочка тісно з'єднана зі слизової оболонкою і, прибираючи її, можна занести інфекцію. Але в нормі, щоб слизова очистилася, досить звичайного підмивання. І з кожним днем наліт буде зникати сам по собі.

  Особливості гігієни

  Статеві органи дівчаток дуже ніжні і мають низьку опірність до різного роду інфекцій. Тому потрібно правильно підмивати дитину теплою водою кожен раз при зміні підгузника. Важливо, щоб вода лилася від низу живота у напрямку до заднього проходу. Доньку потрібну покласти на руку спинкою і, акуратно притримуючи, підмивати спереду назад. Температуру води можна перевірити ліктем: якщо не холодно і не жарко, значить, вода потрібної температури.

  Важливі правила

  У дитини повинні бути тільки свої мило, мочалка, рушник. Не можна підмивати дівчинку мочалкою або губкою – тільки рукою. Не варто зловживати милом та пінними ваннами – така звичка може порушити мікрофлору статевих органів. Трусики обов'язково треба міняти щодня.

  Коли дитина вступає в вік привчання до горщика, вона повинна навчитися важливим речам: користуватися туалетним папером навіть після походу «по маленькому», оскільки залишки сечі можуть стати причиною роздратування на шкірі, та витирати попу обов'язково спереду назад.

  Консультація дитячого гінеколога необхідна, якщо у дівчинки:

  • зовнішні статеві органи запалені, почервоніли;
  • є свербіж, печіння при сечовипусканні, виділення;
  • під час вагітності у мами були статеві інфекції (хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз та ін.), які могли передатися дитині;
  • є алергія або проблеми з ендокринною системою (щитовидна залоза, наднирники);
  • в аналізі сечі виявлено підвищену кількість лейкоцитів або бактерії;
  • виявлені пахові грижі;
  • болить живіт або змінена його форма і величина;
  • здається, що будова зовнішніх статевих органів у дочки неправильна.

  Синехії

  Спайки, які іноді утворюються між малими статевими губами у маленьких дівчаток, називаються синехіями та виглядають, як тонка напівпрозора плівка. Вони можуть з'явитися в результаті алергічної реакції, запального процесу, при наявності інфекції в сечових шляхах і низькому рівні статевих гормонів-естрогенів.

  До проблеми може привести і недостатня або, навпаки, занадто інтенсивна гігієна статевих органів дівчинки. Без консультації лікаря в даному випадку не обійтися.

  Фізіологічні та психологічні відмінності між хлопчиками та дівчатками

  У дівчаток і хлопчиків «провідними» є різні півкулі мозку: у хлопчиків – права, а у дівчаток – ліва. Тому хлопчики більш раціональні і логічні, у них краще виражені математичні здібності. Дівчаткам дісталася в подарунок інтуїція, і вони багато що розуміють без слів.

  При цьому, думаючи, дівчата оперують відразу обома півкулями. Тому з малих років жінки вміють робити відразу кілька справ одночасно, а чоловікам властиве послідовне вирішення задач – у них півкулі «включаються» в роботу по черзі. З цієї ж причини дівчата сприймають світ більш гармонійно і радісно, та більш уважні до дрібниць.

  Що стосується виховання, то дівчатка, зазвичай, не такі вперті та незговірливі, ніж хлопчики. Зате їх куди сильніше, ніж хлопчиків, дратує тілесний дискомфорт. Наприклад, мокрі пелюшки або занадто сухе повітря в кімнаті.

  На відміну від хлопчиків, дівчатка:

  • легше з'являються на світ. Пологи хлопчиків частіше супроводжуються ускладненнями і тривають довше. Причина – більший розмір головки немовлят чоловічої статі
  • менше важать при народженні – приблизно на 100 гр.
  • швидше ростуть. У них раніше прорізується перший зуб, вони раніше роблять перші кроки. Пубертатний період у дівчаток теж починається раніше.
  • більше спілкуються і легше будують взаємини. Дівчата починають говорити і опановують мову на 4-6 місяців раніше хлопчиків, рідше відчувають труднощі з навчанням читанню та письму і в 4-5 разів рідше страждають на дислексію та дисграфію.
  • краще бачать. Периферичний зір у дівчат розвинений значно краще, ніж у хлопчиків. Дівчата ніколи не страждають на дальтонізм – вони можуть бути лише носієм цього захворювання, але це не впливає на їх здатність розрізняти кольори.
  • сильніше відчувають біль. Відсутність тестостерону робить представниць жіночої статі вполовину більш чутливими.

  Як виховувати дівчаток?

  Не бійтеся розпестити доньку ніжністю. Беріть її на руки якомога частіше, розмовляйте з нею. Навіть немовляті мамина присутність дарує відчуття тепла та захищеності. А воно потім переросте в довіру до світу і тверду впевненість в підтримки близьких.

  Хваліть і підтримуйте. Самооцінка закладається в період від 1 до 3 років. Дуже важливо в цей час (та й пізніше теж) хвалити малятко, щоб воно почало цінувати себе як особистість.

  Надавайте вибір. Нехай донька на свій розсуд вибирає вбрання, в якому піде на свято, або іграшку, яку хоче отримати в подарунок. Не потрібно нав'язувати їй батьківську волю і записувати її в ті гуртки, в які вона не хоче.

  Подавайте приклад. Дівчата буквально вбирають в себе батьківські манери і поведінку. Хочете, щоб дитина до 5 років вміла поводитися з ножем і виделкою? Навчіться цього перш самі і дотримуйтеся етикету в сім’ї. Хочете, щоб поважала вас? Не сваріться з її бабусею, своєю мамою, допомагайте старшим членам сім'ї разом.

  Навчіть працювати. Уже в один рік треба навчати її елементарних навичок самообслуговування. І тоді років до п'яти мама отримає повноцінну помічницю і справжню «маленьку господиню».

  Поважайте її особисте життя. Стукайте, перш ніж зайти в кімнату, не беріть без дозволу іграшки малюка. Делікатність по відношенню до її особистого життя допоможе зберегти довірчі відносини, і тоді дівчинка без страху буде ділитися з мамою своїми радощами і труднощами.

  Автор: лікар-психолог Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс