Операція «лактація»

Зміст:

  Так, молоко практично зникло. Ні, не варто впадати в розпач і вирішувати, що все пропало і дитину доведеться переводити на штучне вигодовування. Тут вирішальним чинником є бажання жінки відновити лактацію. Адже йдеться про природний процес.

  Що треба зробити, коли молоко перегоріло? Перше і найважливіше: ЗАСПОКОЇТИСЬ. Такий досвід мали дуже багато жінок, і це не завадило їм повернутися до успішного грудного вигодовування.

  Заспокоїлись? А тепер далі по пунктах.

  Спочатку перевіримо

  Ви впевнені, що це не звичайний лактаційний криз 1-го, 3, 7 чи 11-го місяця? Зазвичай молоко виробляється за схемою «попит – пропозиція», і постійно відбувається переналаштування лактації під нові потреби малюка.

  Підозри про те, що пропозиція не встигає за попитом, мають з’явитися, якщо дитина під час годування вередує, але продовжує смоктати, а потім дедалі частіше вимагає цицю (утім, точно встановити, чи вистачає дитині молока, можна за допомогою «тесту мокрих пелюшок» ).

  Також зрозуміти, що молоко перегоріло, можна під час годування, поспостерігавши за рухом малюкового підборіддя під час смоктання: коли він ковтає, то підборіддя опускається донизу, завмирає і знову починає рухатися догори. Тому чим довше підборіддя залишається внизу непорушним, то більше молока малюк проковтнув, а якщо підборіддя рухається швидко, це свідчить про зменшення кількості молока.

  Психологічні засоби

  Проблеми з лактацією іноді мають фізіологічні підстави (наприклад, кесарів розтин), але такі випадки за статистикою становлять лише 3 %. Насправді, за потрібного налаштування, дитину може вигодувати і дівчина, котра ще навіть не народжувала, і бабуся, у якої «все в минулому» – такі випадки відомі.

  Отже, можна узагальнити і сміливо ствердити, що призупинення лактації є реакцією на стрес, із яким жінка не може впоратися самостійно. Тому дуже доречною буде стороння допомога – чоловік, родичі, подруги, у крайньому разі фаховий психолог 🙂

  Їхнє завдання – створити жінці комфортні умови, допомогти розслабитись. Для цього можна взяти на себе клопоти з ведення господарства, погуляти з дитиною, зробити масаж абощо. Форми варіюються до нескінченості. Головне – щоб жінка відчула достатню зовнішню підтримку.

  Фізіологічні засоби

  Психологія та фізіологія йдуть руч-об-руч, часто межа між ними взагалі розмита. Тому цей підзаголовок трохи некоректний. Але лише підзаголовок 🙂

  Якщо ви годуєте за розкладом, краще попрати свої принципи і бодай тимчасово перейти на вигодовування на вимогу. Якомога частіше прикладайте дитину до грудей. Коли вона смокче, зосереджуйтеся на своїх відчуттях – яка дитинка тепленька тощо.

  Якщо даєте дитині пустушку, краще хоча б на час відновлення лактації відмовтеся від цієї практики. Кожен смоктальний рух має працювати на потрібний результат 🙂 Та й на якості смоктання пустушка може позначатися, а зараз потрібно серйозно підняти «попит».

  Якщо ви дитину догодовуєте сумішшю або зарано ввели прикорм, то для відновлення повноцінної лактації слід ввести мораторій на інші джерела поживних речовин – тільки циця!

  Гарним засобом для підвищення лактації є самомасаж. Анатоми стверджують, що молочна залоза складається з 8 дольок – щоб це уявити, треба подумки провести по ній дві лінії навхрест, а потім ще дві лінії, котрі поділять навпіл утворені дольки (це вміють усі, кому доводилося ділити торт 🙂

  Самомасаж слід робити уздовж кожної такої дольки від периферії до центру, «малюючи» спіралі або й просто гладячи. Але при цьому обов’язково уявляти, як молочні протоки заповнюються молоком, і подумки дякувати своєму організмові за це. Без уявлення і подяки «кіна не буде» 🙁

  Надзвичайно сприяє лактації сон. Варто знайти можливість як слід відіспатися (точніше, знайти тих, хто цю можливість вам забезпечить), причому це має бути не разова акція, а регулярна.

  Молоко більш охоче виробляється в теплі. Влітку це не проблема, а в більш холодні пори року треба простежити за тим, щоб мати-годувальниця не перемерзала.

  Сприяють лактації і помірні фізичні навантаження та режим дня. Власне, вони не лише на лактацію працюють, а й мають загальнонормалізуючу дію 🙂

  Гастрономічні засоби

  Покладатися лише на них не варто, але принаймні підсилити дію психологічних та фізіологічних вони точно можуть.

  Насамперед дуже корисно пити якомога більше рідини, можна навіть просто води. Класичний засіб для підвищення лактації, який рекомендують наші мами та бабусі –неміцний чай із молоком, бажано згущеним.

  Можна ще заварити насіння кропу – якомога крутіше, і випити цей «чайок». Сприяє лактації і компот із сухофруктів.

  У продажу є чимало засобів для підвищення лактації, але відгуки споживачів свідчать, що зазвичай ці засоби є грошима на вітер. Хоча можуть і спрацювати – адже «ефект плацебо» ніхто не скасовував 🙂

  Не лише рідина, а й їжа фігурує у списку гастрономічних засобів, котрі рекомендуються матерям-годувальницям: кандьор (просяна каша з молоком), насіння кунжуту та соняшника.

  Ось так виглядає узагальнений досвід людства 🙂 з відновлення лактації. Ніхто не каже, що це простіше простого, але нічого надприродного це саме відновлення лактації не вимагає. Тож якщо ви потрапили у таку ситуацію, то цілком можете змінити її – і нехай вам у цьому щастить!

  Автор: Атанайя

  Facebook Comments
  Анонс