Організм жінки після пологів: норма та приводи для хвилювання

Про здоров’я молодої мами розповідає наш експерт – акушер-гінеколог, головний лікар медичного центру San Medical Clinic Вікторія Бугро

Дев’ять місяців тривало очікування народження маляти. Організм жінки виконував тяжку роботу для забезпечення потреб плода та підготовки  до пологів та годування грудьми. Весь цей час працювала потужна машина, що включає захисні, нервові, психологічні та гормональні механізми.

Що є характерним для раннього післяпологового періоду?

Ранній післяпологовий період триває близько 2 годин, від моменту відділення плаценти. Цей час є потенційно небезпечним в плані виникнення кровотечі, тому жінка перебуває під наглядом лікаря.

Організм жінки проходить стрімку адаптацію. При фізіологічних пологах цей час дитина проводить біля грудей матері. Смоктання запускає окситоциновий механізм, що сприяє вчасному, фізіологічному процесу скорочення мускулатури матки і профілактики кровотеч. Смоктання також запускає каскад гормональної регуляції процесу виділення молока.

Що є характерним для пізнього післяпологового періоду?

Пізній післяпологовий період починається через 2 години після відділення плаценти і триває до кінця 8 тижня після пологів.

Лохії: виділення після пологів

Після відділення плаценти в порожнині матки існує рана, в тому місці, де дитяче місце було прикріплене. На заживлення цієї ранки потрібен час. Розміри матки з часом мають зменшитись майже до невагітного стану. Виділення в післяпологовому періоді мають назву « лохіії».

В перші дві доби лохії мають кров’янистий характер. Породілля повинна мати запас гігієнічних прокладок, краще «нічних», та гігієнічних медичних пелюшок, що добре поглинають вологу. Користування тампонами заборонене, через неможливість контролю об’єму виділень.

В нашій акушерській традиціі перші 3 доби після фізіологічних пологів породілля перебуває в стаціонарі, тому характер і кількість лохій контролює черговий лікар. Дуже важливо в цей час турбуватись про особисту гігієну, приймати гігієнічний душ. Ванну приймати неможна, оскільки є високий ризик інфікування, через відкриту раньову поверхню. Регулярне годування грудьми стимулює зменшення об’єму лохій, через рефлекторне скорочення матки.

З третьої доби характер лохій змінюється, вони стають більш прозорими і червоне забарвлення до 10 доби зникає. Починаючи з 10 доби в виділеннях не має бути кров’яних згустків, якщо ж вони присутні, то необхідно звернутись до лікаря. Він, скоріш за все, призначить УЗД для деталізації вмісту порожнини матки. Починаючи з 3 тижня післяпологового періоду до виділень додається слизовий компонент шийки матки. До кінця 6 тижня виділення з порожнини матки повністю припиняються.

З 8 тижня післяпологового періоду жінка може приймати сидячі ванни та повернутись до радощів інтимного життя.

Грудне вигодовування

Темі грудного вигодовування приділено дуже багато уваги. Можна знайти популярні публікації на цю тему або найняти професійного фахівця з грудного вигодовування. В цій статті я не буду зупинятись на нюансах прикладання до грудей. Опишу лише основні механізми, що відбуваються в організмі жінки.

В ідеалі прикладання до грудей відбувається одразу після народження плода, до моменту припинення пульсації пуповини, її перетинання. Після маніпуляцій по первинному туалету новонародженого, після відділення плаценти, маля повертають на груди матері. Сучасна акушерська практика впровадила сумісне цілодобове перебування породіллі і дитини.

Процес лактації включає три складові – запуск дозрівання і функціонування молочних залоз, продукція молозива, секреція і підтримання виділення молока.

Важко переоцінити психологічну складову лактації – в 90% успіх грудного вигодовування залежить від бажання мами годувати, наявності або відсутності страхів. Основні завдання оточення жінки після пологів – забезпечити їй умови для відпочинку та грудного вигодовування.

Пролактинове царство

Завдяки стабільній лактації в крові жінки підтримується високий рівень пролактину, завдяки пролактину молочні залози закінчують свій цикл фізіологічного розвитку. Це єдиний метод профілактики пухлин молочних залоз, зокрема злоякісних. Блокується дозрівання яйцеклітин, проте лише за умови регулярних годувань грудьми, ефективність природного методу контрацепції –  лактаційної аменореї – нівелюється при змішаному вигодовуванні та після 6 місяців, коли вводиться прикорм в раціон малюка.

Секс після пологів

Інтимні стосунки пари можуть бути відновлені через 8 тижнів після пологів. Жінка повинна прислухатись до власних відчуттів. Перший час можуть турбувати сухість і дискомфорт в ділянці присінку піхви, можливі болісні відчуття в ділянках рубців після розривів чи епізіотомії. Чоловік має проявити максимум чутливості і розуміння, необхідно підбирати позиції з урахуванням можливого дискомфорту.

Огляд у лікаря

Через 2 місяці після пологів необхідно звернутись до гінеколога для проведення огляду. Особливої уваги заслуговує шийка матки, в пологах часто виникають тріщини і розриви в ділянці шийки матки. За показаннями гінеколог може  запропонувати ультразвукове дослідження.

Дія пролактину може перебудувати обмін речовин жінки і призвести до виникнення надлишкової ваги. Також дія пролактину може знизити статеве бажання. Пролактин може знижувати загальний емоційний фон у чутливих жінок.

Менструальний цикл відновлюється індивідуально у кожної жінки – в середньому від 4 місяців після пологів до 1 року. Якщо пара планує уникнути вагітності, то необхідно користуватись презервативом або звернутись до лікаря для підбору гормонального препарату з контрацептивним ефектом, з цією метою використовують прогестиновий ряд .

Режим матері в післяпологовому періоді

Весь світ починає крутитись навколо дитини, але в центрі повинна стояти саме жінка! Родина має забезпечити можливість допомоги в догляді, у приготуванні їжі для мами і має надати можливості для її відпочинку. Бажано з перших днів організувати режим «під себе», а не під дитину, адже дитині добре тоді, коли добре мамі.

Харчування жінки після пологів має бути регулярним, повноцінним та різноманітним. Задачі раціонального харчування матері – поповнення енергетичного потенціалу, відновлення ресурсів поживних речовин, вітамінів та мінералів, а також безпека для дитини. Зміни смакових якостей молока чи його запаху можуть призвести до відмови маляти від грудей.

Окремої уваги заслуговує післяпологова депресія. Нажаль часто таке явище, як материнський інстинкт, перебільшують. І жінка, яка не мала дітей і не зовсім впевнена в своїх можливостях щодо догляду за немовлям, переживає дуже сильний стрес, починає відчувати себе неповноцінною. Особливо тяжко тим жінкам, які залишаються сам-на-сам з побутом, що змінився.

Певним чином тяжкий психологічний стан у деяких жінок обумовлений дією пролактину і низьким рівнем естрогенів. Такі жінки потребують підтримки родини, іноді – роботи з психологом. Чоловік та рідні повинні уникати осудження та фраз, що починаються з слів «ти мати» і «ти повинна».

Після народження дитини життя подружжя змінюється, до цього не всі готові, але всі звикають.

Здоров’я мами не повинно відходити на задній план, а тісна співпраця родини, фахівців (педіатр, порадник з грудного вигодовування, гінеколог, сімейний лікар), раннє залучення няні – це той ресурс, який може полегшити адаптацію до появи в родині малюка .

Автор: акушер-гінеколог Вікторія Бугро

Facebook Comments
Анонс