Отит у дитини

Зміст:

  Якщо вушко болить у немовляти – вся родина буквально стоїть «на вухах».  Адже від болю дитина постійно плаче, кричить, не спить вночі і нічого не їсть. Як правильно лікувати вушка у малят і що робити, щоб отити більше не повторювалися? На ці питання відповідає молодший науковий співробітник державної медичної установи ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України», лікар-педіатр медичної мережі «Добробут» Людмила Григорівна Кузюк

  Отити у дітей бувають вірусної і бактеріальної етіології. Найчастіше  збудником середнього отиту є пневмокок.  Отит часто супроводжується жаром, болем і шумом у вухах. Також з’являються гнійні виділення, закладеність і дискомфорт у вусі, гіперчутливість до слухових подразників, наростає приглухуватість (погіршення слуху).

  Різновиди отитів

  В залежності від місця розташування запалення, виділяють зовнішні, середні та внутрішні отити. В залежності від збудника вони поділяються на бактеріальні та вірусні. Запалення вуха також бувають гострі та хронічні.

  Часто отити супроводжують гостре респіраторне захворювання або ж є їх ускладненнями. Сприяючими факторами у розвитку хронічних отитів можуть бути аденоїдні вегетації, синусити, викривлення носової перегородки тощо.

  Особливості протікання отитів у маленьких дітей

  Маленькі діти зазвичай хворіють на так звані туботити – це коли причиною запалення вуха стає інфекція, що потрапила з закладеного носа: нежить через євстахієву трубу потрапляє у внутрішнє вухо, провокуючи запалення. Справа в тому, що довжина труби у малюків значно коротша, ніж у дорослих. Відіграє роль і невміння малих якісно сякатися, або ж у віці немовлят – невміння батьків правильно закапати краплі від нежиті.

  Втім, розпізнати отит у немовляти не так легко. Якщо старша дитина може поскаржитися на біль у вусі, то маленька буде лише плакати, а то і кричати. Малюки відмовляються від грудей, адже під час смоктання біль посилюється. Мама повинна звернути увагу, що при надавлюванні на вушко дитина починає кричати.

  Малюк з отитом плаче, коли смокче грудь, соску чи намагається їсти прикорм. До того ж, зазвичай отити дають у малюків підвищення температури тіла. Дізнатися, який саме отит у вашого малюка (внутрішній, зовнішній, гнійний, вірусний чи будь-який інший), можна, якщо потрапите на консультацію до лор-лікаря. Він має подивитись отоскопом і визначити діагноз.

  Зовнішні отити часто дають виділення з вуха з неприємним запахом. Якщо ви побачили таке у немовляти, обов’язково зверніться до лікаря аби уникнути ускладнень. Важливо сказати лікарю, які препарати приймала дитина і коли. Бо, наприклад, ібупрофен має знеболювальну дію. Якщо ви даєте дитині ліки від температури, то вони одночасно знімають біль у  вусі. А це ускладнює діагностику.

  Лікування отитів у немовлят

  Зараз лікарі маленьким дітям з отитами в перші дні захворювання не призначають нічого, крім жарознижуючого препарату. Місцево у вухо радять без рекомендації лікаря нічого не капати, компреси не ставити, навіть сухим теплом не користуватися. Іноді цими діями можна сильно нашкодити дитині.

  Отже, якщо у малюка отит, ваша дія – дати жарознижуючі препарати, що мають протизапальний ефект. І звернутися до лікаря.

  Питання призначення антибіотиків вирішить спеціаліст з огляду на клінічну картину хвороби. Отити часто бувають вірусної етіології і тільки потім підключається бактеріальна флора. Треба дивитись, з чого все починалось. Одна справа, якщо дитина пірнала в аквапарку і у вухо потрапила вода, інша – коли вона хворіла і інфекція розповсюдилась з носа та горла.

  Якщо дитина хвора вже днів п’ять, в неї є підвищення температури і аналіз крові показує запалення, або ж з вуха виділяється гній, то дитині, швидше за все, лікар припише антибіотик. У всіх інших випадках пробуйте відбутися «малою кров’ю». Мама повинна вибрати лікаря, якому вона довіряє, і діяти згідно його рекомендацій.

  Профілактика отитів у дітей

  Лікарі закликають батьків не чистити вуха дитині вушними паличками. Вони трамбують сірку до барабанної перетинки – а це  додатковий сприятливий фактор для виникнення отиту. Вухо зовсім без сірки – беззахисне для інфекцій та комах. Після купання ватною паличкою з обмежувачем промокніть водичку і все.

  Якщо ж у вусі занадто багато сірки, то існують спеціальні гігієнічні розчини для розрідження сірчаних мас. Але бажано чистити вушка після огляду лор-лікаря або педіатра. Також не варто вичищати вухо, якщо йдете до лікаря зі скаргами на вушну біль – це може зашкодити спеціалісту поставити правильний діагноз.

  Важливо навчати дитину правильно сякатися. Не можна закривати обидві ніздрі і дути. Бо виділення потрапляють відразу у коротку євстахієву трубу і швидко викликають запалення вуха. Ще один важливий момент – це правильне закапування у ніс сольових розчинів під час нежиті. Обов’язково читайте інструкцію: використовувати спрей треба тільки у вертикальному положенні дитини, а маленьким дітям краще використовувати краплі.

  Є різні погляди на плавання з немовлям. Деякі лікарі забороняють, бо вода весь час потрапляє у вуха. Втім, інші медики впевненні, що знаходитись у  воді – фізіологічно для щойно народженої дитинки, адже 9 місяців вона плавала в  амніотичній рідині. І природа продумала захист від потрапляння води глибоко у вухо.

  Якщо отити трапляються регулярно

  Ви почали з дитиною займатися плаванням і «схопили» отит? Тоді поки що заняття, все ж таки, потрібно буде перервати. А от грудне вигодовування, навпаки, старайтесь зберегти якомога довше. Грудне молоко – незамінна річ, коли йдеться про хвороби вуха. От тільки закапувати його у вухо медики не рекомендують, іноді це може значно погіршити ситуацію.

  Для попередження хвороб вуха важливо вчасно лікувати гострі респіраторні захворювання, вдягати шапочки маленьким діткам на вулиці або ж використовують спеціальні теплі навушники. Якщо запалення вуха – частий гість, лікарі радять слідкувати за носовим диханням.

  Під час нежиті можливе нетривале використання судинно-звужуючих препаратів, аби не допустити поширення інфекції.  Дитинку, яка часто хворіє отитами, треба показати імунологу, лор-лікарю та стоматологу, провести санацію хронічних вогнищ інфекції. Дуже доцільно при частих отитах вакцинуватись проти пневмококової інфекції!

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс