Пелюшковий дерматит: лікування та профілактика

Зміст:

  Давно пішли в минуле пелюшки, всі сучасні батьки користуються одноразовими підгузниками. Але назва цього захворювання не змінилася. Як саме пов’язаний з пелюшками пелюшковий дерматит, чому він буває у дітей і як лікувати малят, розповідає лікар-педіатр, гомеопат Ірина Олександрівна Колпакова

  На фото: як лікувати пелюшковий дерматит

  Що таке пелюшковий дерматит у немовлят

  Назва «пелюшковий дерматит» пішла з того часу, коли всі користувалися пелюшками. І шкіра дитини, яка сходила у пелюшку в туалет, певний час перебувала в середовищі з нехарактерним рH. Сеча або кал роз’їдали шкіру малюка. Минув час, пелюшки для новонароджених змінилися підгузниками, але причина виникнення залишилася та ж: виділення дитини роз’їдають шкіру і на ній з’являється подразнення і висип.

  Висип при пелюшковому дерматиті розташовуються, як правило, на ділянці сідниць, внизу живота, в пахових складках, на зоні лобка, області промежини і області статевих органів у дітей. Інтенсивність висипань може бути від банального почервоніння до подразнень і виділень типу сукровиця: коли шкіра немовлят виділяє рідину, формуються тріщини, ранки.

  Ознаки та симптоми:

  • подразнення шкіри
  • почервоніння
  • висипка
  • тріщини шкіри
  • ранки
  • сукровиця

  Коли зовсім вже все запущено, може навіть виділятися кров. Приєднується кишкова мікрофлора на вже пошкоджену шкіру. Маленькі діти схильні до поширення інфекції – для них існує ризик нагноєння навколо заднього проходу, може навіть виникнути флегмона, але це вже страшні ускладнення. Зазвичай, думаючі мами такого не допускають.

  Причини появи дерматиту

  Основна причина його виникнення – вплив калу і сечі на шкіру немовляти. Але, якщо одноразовий підгузник міняти, як належить, часто, якщо підмивати немовля, не залишати його надовго в «брудному», то ваша дитина ніколи не дізнається, що таке пелюшковий дерматит.

  Навіть кілька хвилин впливу на шкіру немовляти калових мас можуть спровокувати появу пелюшкового дерматиту. У мокрому підгузнику дитина перебуває, як в компресі. Це може спровокувати не тільки появу пелюшкового дерматиту, але і розвиток більш грізних ускладнень: порушення розвитку яєчок у хлопчиків або запалення сечових шляхів у дівчаток.

  У таких маляток ніколи не буває нормальним аналіз сечі. Там завжди є еритроцити і лейкоцити. Тобто, крім пелюшкового дерматиту, у дітей можуть бути прояви циститу або вульвит: почервоніння, виділення зі статевих органів. Часто це призводить до синехій.

  Ускладнення :

  • флегмона
  • запалення статевих органів: цистит та вульвит
  • порушення розвитку яєчок у хлопчиків
  • сінехії у дівчаток

  Ще одна можлива причина появи пелюшкового дерматиту – це зміна рН сечі або калу дитини. Зміна кислотності сечі або калу трапляється при зміні раціону, коли мама, яка годує, щось з’їла незвичайне для себе або чогось дуже багато.

  Буває, поява цього дерматиту збігається з введенням прикорму. Змінюється рН виділень і з’являється роздратування. Ще одна причина пелюшкового дерматиту – це застосування певних ліків. Часто таку реакцію може викликати антибіотик, який вбиває мікрофлору, і тоді їдкий кал дратує шкіру дитини.

  Подразнення шкіри і висип у дітей можуть спровокувати також ліки у вигляді сиропів, вітаміни, протиалергічні засоби, жарознижуючі, отримані через рот або в свічках. Навіть препарати проти дисбактеріозу змінюють рН, що призводить до пелюшкового дерматиту у малят.

  Причини пелюшкового дерматиту

  • погана гігієна дитини: коли брудні підгузники ніхто не міняє
  • введення прикорму
  • зміна у харчуванні мами, що годує дитину грудьми
  • вживання первних видів ліків: антибіотики, вітаміни, ліки у вигляді сиропв тощо

  Лікування

  Дуже важливо використовувати якісні, дихаючі підгузки. Тому що є і такі, які через пару годин – вже висять на дитині, як переповнені водою пакети. У якісному підгузнику можна залишити дитину до 12 годин і всередині буде дійсно сухо.

  У такому підгузнику всередині все так влаштовано, що всі рідини рівномірно розподіляються, і дитинці комфортно. Навіть дуже якісні підгузники необхідно міняти частіше.

  У зв’язку з тим, що існує дуже багато підробок, особливо дорогих підгузників, можна рекомендувати мамам купувати цей товар лише в перевірених місцях – на нашому сайті, у аптечних мережах та супермаркетах. Якість підроблених підгузників буде завжди відрізнятися, а сеча в поєднанні з компонентами підробки викликає подразнення шкіри у дитини.

  Часто педіатри чують від мам, що вони придбали підгузники не там, де зазвичай, і шкіра дитини відразу відреагувала на неякісний продукт. Тоді треба змінити підгузники на якісні – і проблема пелюшкового дерматиту швидко вирішиться.

  Якщо ж причиною пелюшкового дерматиту стала зміна рН, тоді потрібно або прибрати продукти, які його змінили, або додати ті продукти, які будуть рН регулювати.

  Якщо мама знає, що вона сьогодні стала давати якийсь препарат і з’явилися симптоми пелюшкового дерматиту, то цей препарат потрібно виключити, частіше міняти підгузки, залишати дитину по можливості на певний час без підгузника, щоб висипання пішли. Повітряні ванни в цьому випадку – найкращий засіб, щоб швидко вилікувати дитину.

  Профілактика пелюшкового дерматиту

  Головну роль в профілактиці пелюшкового дерматиту грає, звичайно, гігієна: часта зміна підгузника, підмивання з милом, повітряні, а також сонячні ванни в теплу пору року. Сонце – дуже хороший антисептик для дитини. Якщо малюк знаходиться на морі, то дуже добре допомагають морські ванни. Якщо вдома – то ванни з морською сіллю: вона містить йод і швидко загоює ранки і знімає запалення.

  Чим ще можна лікувати малюка від дерматиту? Дуже добре «працюють» відвари триколірної фіалки і лаврового листа. Це м’які ранозагоювальні засоби. Вкрай рідко буває алергічна реакція на ці відвари. А ось, наприклад, на ромашку досить часто буває алергія. Можна ще рекомендувати відвар квітів календули. Цими відварами проводять профілактику пелюшкового дерматиту у новонароджених, а також висхідної інфекції у дівчаток.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс