Перша посмішка немовляти

Зміст:

  Першу посмішку малюка батьки чекають з нетерпінням. Бо мамі і татові та іншим членам родини дуже важливо знати, що всі їх старання не пропадають даремно,  а дитина радіє і тішиться з них. Крім того, посмішка – це комунікативний засіб спілкування. А психологи кажуть, що коли дитина починає посміхатися, то це вказує, що її інтелект розвивається як слід. Про першу посмішку немовляти нам розповідає психолог БО «Інша» Ольга Мельницька.

  Коли немовлята починають посміхатися?

  В залежності від їх фізичного і психологічного стану, а також від індивідуальних особливостей розвитку, немовлята можуть почати свідомо посміхатися десь у кінці першого місяця життя і протягом другого. Педіатри кажуть, що це трапляється з шостого по дев’ятий-десятий тиждень. 

  Іноді матусі бачать вдоволене обличчя своєї дитини, коли вона спить. На личку вони можуть розрізнити щось подібне до янгольської посмішки, чи немов її тінь. Деякі батьки стверджують, що бачили, як дитинка всміхалася навіть у перші дні після народження. Але ці тіні та натяки на посмішку не мають відношення до свідомої позитивної реакції на оточення, яка виникає у дитини після першого місяця життя. Психологи називають цю неусвідомлену посмішку фізіологічною або проусмішкою.

  Як зрозуміти – це справжня усмішка у дитини, чи просто вона вчиться контролювати м’язи обличчя?

  Першу щиру усмішку малюка батьки не сплутають ні з чим. Вона виникає у відповідь на ваш голос, вигляд, дитина дивиться в очі і посміхається так широко і сміливо, що у мами с татом перехоплює подих від любові. Ця посмішка може тривати досить довго, часто вона може супроводжуватися рухами рук і ніг. Іноді батьки кажуть, що дитина посміхається всім тілом.

  Це надзвичайно приємно спостерігати, коли крім крику, плачу та інших позивних, якими немовля спілкується з батьками, щоб дати їм знати про свій дискомфорт чи потреби, – до системи комунікацій добавляється посмішка та такі вимахування ручками та ніжками у відповідь на цікаві іграшки чи, навіть, просто голос близьких. До цього малюк немов би був десь у своїй мушлі і нарешті вирішив вийти з неї та почати відповідати світові посмішкою. 

  Педіатри називають це синдромом оживлення. І, дійсно, дитинка виказує свій гарний настрій і радість від спілкування з мамою і татом через посмішку, погляди у очі, перші звуки та інтонації. Всі ці ознаки кажуть про те, що у малюка добре розвивається інтелект. 

  Що робити, коли малюк не посміхається, а йому вже більше десяти тижнів?

  Не перейматися цим занадто сильно. Можливо, вам дісталося суворе немовля. Це жарт, але в ньому є і трохи правди. Пам’ятайте, що всі діти – різні, і не можна їх всіх міряти однією міркою. Прийде час і навіть дуже серйозне дитя вам посміхнеться так солодко и мило, що розтопить серце назавжди.

  Але цю мить можна і наблизити. Спостереження за немовлятами показали, що раніше посміхатися починають ті діти, до яких с самого народження багато розмовляли, тримали на руках і, звісно посміхалися, їм. Посмішка – це засіб комунікації, і дитина вивчає його за допомогою своїх близьких.  Тому дуже корисно для емоційного розвитку маленької людини багато носити її на руках чи у слінгу, співати, розмовляти, розповідати віршики та різні примовки. Не мовчати, коли купаєте, перевдягаєте чи годуєте малюка. І він обов’язково посміхнеться вам. До речі, щоб посміхнутися, треба задіяти аж сімнадцять м’язів обличчя, тому ця робота не з простих для немовляти.

  Як викликати посмішку у малюка, який вже вміє це робити?

  Після того, як дитина вам посміхнулася вперше, вона буде це робити ще і ще. Бо вона розуміє, що так може виражати радість, задоволення та викликати у батьків емоції і зворотну посмішку. 

  Дивитися на щасливе немовля дуже приємно, особливо якщо до цього перші два місяці були наповнені коліками, налагодженням грудного вигодовування та післяпологовим відновленням. Тому мами вигадують багато способів визвати сяючу посмішку на обличчі своєї дитини. Це може бути легеньке лоскотання чи поцілунки, показ нової яскравої іграшки, пісеньки, різні ігри, масаж, купання разом з мамою та інші речі, які приносять малюкові насолоду. 

  Згодом до посмішки малюк додасть лепетання, а потім веселі вигуки і сміх. Вже зовсім скоро на ваші жарти чи лоскотання він буде не тільки посміхатися, але й заливатися щасливими дитячим сміхом.

  Автор: Наталя Блок

  Facebook Comments
  Анонс