Післяпологова депресія

Зміст:

  Поява дитини – приємна і щаслива подія. Вагітність та пологи вже позаду. І, здавалося б, для жінки настав час насолоджуватися материнством. Але так буває не завжди. Інколи, навіть несподівано для себе, молода мама не виявляє інтересу до себе, до дитини, не отримує задоволення від материнства. Цей стан фахівці назвали післяпологовою депресією. Чим ця хвороба відрізняється від втоми та поганого настрою, який трапляється в молодих батьків? Як подолати депресивний стан?

  Депресія – це стан нудьги, пригніченого, похмурого настрою, безсилля та поганого фізичного самопочуття, що поєднується з трудністю мислення та зниженням активності.

  Цей психічний розлад виникає на фоні різних життєвих ситуацій, в тому числі, після пологів. В такому разі цей стан так і називається – післяпологова депресія.

  Причини післяпологової депресії

  Чому ж з’являється післяпологова депресія? Як стверджують лікарі, причини є різні, і вони можуть діяти в комплексі.

  До медичних (або біологічних) причин можна віднести:

  • сам факт пологів,
  • зміну гормонального стану жінки,
  • режиму її сну,
  • слабкий тип нервової системи.  

  До психологічних причин післяпологової депресії належать:

  • особливості характеру жінки,
  • стрес,
  • перебування у депресивному, пригніченому стані до пологів.

  Важливо відзначити такий чинник, як зрілість жінки, її вміння взяти на себе відповідальність за нову роль – мами.

  Трапляється, що до появи дитини жінка вважає, що впорається з усіма труднощами, які виникнуть потім. Однак, поява малюка – це не просто поява нових меблів чи одягу, а кардинальна зміна життя, випробування, що впливає також на стосунки між чоловіком та жінкою. Якщо жінка не справляється з цим, у неї з часом теж може виникнути депресія.

  Молода мама недосипає, часу для себе – обмаль. А ще потрібно вести домашнє господарство: прибирати, готувати їжу, прасувати, ходити до лікарів. Жінка виснажується, що також може відобразитися на її самопочутті. Особливо, коли подружжя виховує дитину в чотири руки.  

  Буває, жінка не справляється з материнством через нереальні очікування від рідних. Вона сподівається отримати від них максимальну допомогу. Але чоловік повинен працювати та заробляти гроші. Батьки та друзі можуть допомогти, однак, лише тоді, коли захочуть, і скільки зможуть. Не завжди жінка готова це сприйняти адекватно.

  Крім того, в декреті жінка емоційно та інтелектуально регресує (через постійний контакт з дитиною сама стає трошки дитиною, адже лише так може спілкуватися з малям «на одній мові»). Тому інфантильні очікування молодої мами, в певній мірі, виправдані. Втім, це не означає, що жінка повинна сама перетворитися на дитину.

  Також сприяють депресії соціальні чинники, наприклад, фінансові труднощі. Актуальною є ситуація в суспільстві, країні. Постійна напруга, стрес і травматизація, яку ми переживаємо зараз, негативно впливають на нашу психіку. Адже відомо, що основою психічного здоров’я є стабільність, впевненість в майбутньому, а цього зараз немає.

  Як розпізнати післяпологову депресію?

  Ознаками післяпологової депресії можуть бути:

  • туга,
  • безсилля,
  • безпорадність та розгубленість перед материнством.

  На тлі цього може з’явитися почуття провини. З часом, через виснаження (емоційне та фізичне), у жінки може з’явитися також апатія до дитини, емоційна холодність.

  Якщо з цим станом нічого не робити, то можуть з’явитися більш важкі прояви післяпологової депресії:

  • безсоння,
  • відсутність апетиту,
  • втрата ваги,
  • бачення світу в чорних фарбах,
  • замкнутість на собі,
  • пригнічений настрій,
  • погана концентрація уваги,
  • «тунельне» мислення.

  У жінки в цей період дуже занижується самооцінка, можуть з’явитися думки про втрату сенсу життя.

  Як подолати хворобу?

  У випадку присутності цих симптомів більше 2-х тижнів, потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Не соромитися, не чекати, що пройде «саме», не казати собі: «я – сильна і повинна терпіти».

  Післяпологова депресія наразі ефективно лікується. Якщо не вдатися до медичного лікування, хвороба може перерости у психотичну депресію чи психоз, який є небезпечним для життя жінки та її дитини.

  За статистикою, післяпологова депресія психотичного рівня зустрічається не дуже часто, а саме, 1 випадок на 500 пологів. Але невротична депресія (про яку йшлося вище) зустрічається частіше: у 15% породіль. Однак ці діагнози може поставити лише лікар-психіатр.

  Лікування словом

  У лікуванні депресії чи депресивного настрою добре допомагає психотерапевтична та психологічна допомога. Коли людина розповідає про свої переживання і страждання, приходить полегшення.

  Психотерапія допомагає контролювати негативні емоції, а це стабілізує психіку. Корисними також є:

  • арттерапія,
  • пісочна,
  • танцювальна
  • чи будь-який вид трудотерапії – робота відволікає від «поганих» думок, що є позитивним для психіки.

  Допоможи собі сама

  Окрім медикаментозного лікування та психологічної допомоги, можна спробувати такі методи:

  1. Подивитися смішний, веселий фільм (поки дитя солодко спить) 
  2. Почитати книги для дітей (насправді, вони призначені і для дорослих)
  3. Попросити допомоги в інших (наприклад, бабуся може посидіти з дитиною, дідусь – прибрати в квартирі, подруга – сходити в магазин тощо). Не варто соромитися. Близькі люди часто не розуміють, наскільки вам важко і що їх допомога може бути дуже доречною.
  4. Стати мамою для себе (в ситуації, коли жінка щойно народила дитину, це не так просто, однак, можливо). Навчіться хвалити себе (Я – молодець, сьогодні не кричала на малу, Я – класна, бо приготувала смачну вечерю ). Не сваріть себе за кожну помилку, наступного разу вийде краще. Піклуйтеся про себе (Мені зараз дуже сумно і боляче, але я все одно люблю себе і потурбуюся про себе).
  5. Не намагатися бути ідеальною мамою, жінкою. Ідеальний – Господь Бог, а людині властиво помилятися.

  Автор: Ольга Цурка, психолог

  Facebook Comments
  Анонс