Плавання немовлят

Зміст:

  Малюк народився! Кожна мама бажає, щоб її дитинка росла здоровою та щасливою. І ще до пологів ви напевне чули про користь плавання для грудних малюків – що воно сприяє формуванню загартованості та витривалості, служить гармонійному розвитку. Давайте розберемось разом з експертом: з якого віку краще починати? Які бувають протипоказання? Де краще займатись плаванням із грудним малюком? Які є методики плавання?

  Особливості плавання немовлят

  Водні процедури, які проводяться з дитиною з перших днів її життя, поза всяким сумнівом сприяють хорошому розвитку усіх систем її організму. Що ж являє собою плавання немовлят? Це не тільки перебування малюка у великій ванні та якісь рухи, які дитина робить у воді, але й самостійне переміщення під водою із затримкою дихання.

  Користь водних процедур очевидна. Але інколи саме купання новонароджених, а тим більше дитяче плавання, обертається жахом для батьків і самого малюка. Буває дуже складно навчити дитину не боятись води, спокійно рухатись у ній, плавати, пірнати.

  І навчання плаванню для таких діток виливається у справжній стрес. Насправді ж навчити плавати новонародженого не так складно та небезпечно, як багато хто думає. Саме страхи перед водою здебільшого заважають цьому процесу. Якщо мамі страшно, то й малюкові буде страшно. Але, якщо батьками вдасться позбутись страху, то поступово все вийде.

  Зверніться по допомогу до спеціаліста. Він заспокоїть вас, допоможе, підкаже та правильно налаштує усю сім’ю. Адже дитина завжди відчуває настрій мами і тата. Тому головна порада – звертайтесь до професіоналів у цій сфері.

  Про користь плавання

  Систематичні заняття для дітей у воді сприяють зміцненню серцево-судинної та дихальної систем, а також опорно-рухового апарату. Міцнішим стає сон, поліпшується апетит, підвищується загальний тонус організму. Вдосконалюються рухи, збільшується витривалість.

  Також плавання дає виражений загартовувальний ефект. Недоношені малюки, займаючись плаванням, швидше наздоганяють у розвитку своїх ровесників. «Немовлята, які займаються плаванням, раніше починають сидіти, стояти, повзати та ходити», – переконує тренер із плавання грудних малюків Євгенія Поляк.

  Звісно, є і противники плавання немовлят. Вони стверджують, що це великий стрес для малюків. Насправді, дізнатись у самої дитини, наскільки їй подобається плавати, неможливо. Залишається керуватись своїми особистими почуттями та відчуттями. Старайтесь прислухатись до свого малюка, вчіться його розуміти. Саме по собі плавання корисне, головне – все робити з розумом.

  Методики плавання для немовлят

  Плавання для грудних малюків включає у себе комплекс дій, вправ та методик, які стають для дитини і гімнастикою, і масажем, і способом життя. Існує декілька методик плавання для немовлят.

  Однією із популярних стала методика Захарія Фірсова. Ще у 1978 році він створив свій курс та опублікував книжку «Плавати раніше, ніж ходити», які схвалили у Міністерстві охорони здоров’я СРСР.

  Методика Фірсова розрахована на заняття впродовж 9-12 місяців. За цією методикою занурення починається з ніжок, у вертикальному положенні. При цьому можна спокійно пояснювати дитині, що вона буде у водичці, що зараз вона плаватиме.

  Опісля, коли дитина звикне до того, що опустилась у воду, можна спокійно переводити її у горизонтальне положення і при цьому підтримувати знизу. Підтримки у перший час мають бути більш сильними, щоби немовля почувалося надійно.

  Мета занять за методикою Фірсова – до року навчити дитину самостійно триматись на поверхні води впродовж 20-30 хвилин, пірнати на невелику глибину, зістрибувати з бортика басейну у воду, діставати з дна іграшки та плавати під водою впродовж декількох секунд.

  Існує кардинально відмінна методика плавання – Ігоря Чарковського. Вона була розроблена для недоношених або ослаблених новонароджених.

  Чарковський, який випробував методику на своїй дочці, стверджує, що гіпоксія під час занурення у воду – корисна. На його думку, організм реагує на гіпоксію посиленим живленням мозку, що призводить до стрибків розумового та фізичного розвитку у дітей.

  Методика Чарковського представляє собою водний тренінг, при якому дитину часто і швидко занурюють у воду впродовж 30-40 хвилин (так зване «пропірнання» ).

  Виринувши з води, малюк встигає вдихнути повітря і знову пірнає за допомогою дорослого. У момент занурення під воду дитина вимушено затримує дихання і, коли виринає, вимушено робить активний вдих.

  Рухатись, прагнути до нового і перемагати – значить жити. На цьому побудована методика І. Чарковського. Вона підходить для адаптації новонароджених до водного середовища та водотерапії при лікуванні різноманітних захворювань. Це досить жорстка методика, якої потребують хворі діти. За нею можна займатись тільки з професіоналом.

  Досить популярна методика плавання Володимира Гутермана. Процес навчання плаванню грудних малюків за цією методикою підрозділяється на 4 етапи:

  • підготовчий,
  • навчання плаванню,
  • самостійне плавання,
  • вдосконалення плавання.

  Методика базується на загальноприйнятих прийомах купання новонароджених – дитину привчають до щоденних водних процедур у повних ваннах. На цьому етапі важливо, щоби заняття викликали у малюка позитивні емоції.

  Починаючи із двомісячного віку у комплекс підготовчих заходів включають масаж, загальну та плавальну гімнастику. Спеціальну гімнастику (імітацію плавання) спочатку проводять поза ванною, а потім у воді.

  Другий етап навчання плаванню розрахований на 3-6 місяців. Здійснюється подальше закріплення плавальних рефлексів за допомогою слова. Малюк плаває за підтримки та її послабленні, на спині та на грудях. У віці 6-9 місяців діти самостійно занурюються під воду та пірнають. На останньому етапі діти у віці 9-12 місяців можуть самостійно пропливти вздовж ванни та невеликого дитячого басейну, а також можуть пірнати за іграшками.

  Обираючи методику для занять, пам’ятайте, що методика – це всього лиш загальні правила (і знати їх бажано), але кожна дитина – індивідуальна. Певна методика складає базу, а самі вправи підбираються для малюка спеціально.

  З чого і коли починати плавання немовлят?

  Починати заняття із плавання для немовлят бажано якомога раніше, щойно у малюка загоїться пуповина, і поки у нього ще зберігається рефлекс затримки дихання. Оптимальний вік малюка для початку занять – від двох тижнів до трьох місяців. Якщо цей період упустити, то плавальні рефлекси згаснуть і навчити дитину плаванню буде досить складно до 3-4 років.

  Перед заняттями варто проконсультуватись із вашим педіатром на предмет протипоказань до плавання (це може бути вада серця, пневмонія, вивих кульшового суглоба, судомний синдром, різноманітні інфекції).

  Займатись плаванням краще за півтори години після їжі у будь-який період доби. Починати треба з «сухого плавання», тобто з масажу та гімнастики впродовж 7-10 хвилин. Комплекс гімнастики має включати у себе розігрів м’язів ніжок, ручок, плечового та кульшового суглобів. Після розминки можна виконати декілька елементів динамічної гімнастики.

  Де займатись плаванням?

  «Починати займатись плаванням краще вдома, якщо для цього є умови», – вважає тренер з плавання для немовлят Євгенія Поляк. – «Адже займатись вдома і легше, і зручніше, і дешевше».

  Для перших занять підійде маленька дитяча ванночка. Це допоможе батькам призвичаїтись та знайти правильний підхід до малюка. Коли дитина вже тримає голову самостійно, можна переносити водні процедури у дорослу ванну.

  Для занять плаванням вдома потрібно обробити ванну без хімічних речовин (наприклад, помити дитячим милом, содою, обдати окропом). Температура води має бути 35-37 градусів (поступово температуру води можна буде знижувати на 1 градус на тиждень, але небажано опускати її нижче 30 градусів).

  Обирайте температуру для малюка, орієнтуючись на те, як він поводиться у ванні. Стежте за тим, щоби йому не було дуже холодно. Занадто тепла вода розслабить малюка, що теж не бажано.

  Важливо, щоби у воді не було жодних добавок. Під час занять рекомендується щілинне провітрювання ванної кімнати. Не зачиняйте щільно двері – у приміщення має потрапляти свіже повітря.

  Занурювати дитину у воду треба поступово, перевіривши температуру води. Заняття краще проводити щоденно. Спочатку по 5-10 хвилин, потім поступово збільшувати час до 20-30 хвилин. Пам’ятайте, що будь-який показник втоми чи капризності малюка має стати сигналом до закінчення заняття плаванням.

  Поплаваємо у басейні?

  Коли малюк навчився добре плавати у домашній ванні, то можна переходити на «велику» воду, тобто на плавання для грудних немовлят у басейні.

  Оптимальними параметрами басейну для занять плаванням з малюками є:

  • глибина близько 1,2 м.,
  • температура води не нижча за 25 градусів (бажано 30 градусів),
  • відсутність великої кількості людей.

  Звісно, можливостей для плавання у басейні значно більше, ніж у ванні. Рівень води вищий, вода краще тримає дитину. Тут можна займатись з малюком разом. Вам (або тренеру) буде зручніше підтримувати дитину, оскільки ви знаходитесь разом з ним у басейні, а не нахилені над ванною.

  До того ж, там будуть інші мами з дітками. А малюки дивовижним чином переймають те, чому вже навчились інші.

  У басейні заняття зазвичай тривають від 30 до 40 хвилин. Вдома можна займатись плаванням хоч кожен день, а в басейні буде досить кількох занять на тиждень.

  Вибір інструктора з плавання для немовлят

  Не варто економити на інструкторі – адже достатньо одного-двох занять з тренером, щоби навчитись все робити правильно. Тренер навчить батьків, допоможе і підкаже, як краще підтримувати дитину, з чого почати і як вирішити проблеми, якщо вони виникнуть.

  Вибір інструктора (тренера) – дуже відповідальний момент. Часто ми користуємось порадами знайомих чи лікарів.

  На що звернути увагу при виборі спеціаліста з плавання для немовлят?

  Бажано, щоби у тренера була медична освіта (хоча це й не обов’язково). Важливо, щоби тренер володів методиками та мав досвід спілкування з немовлятами. Також не забудьте подивитись його медичну книжку, адже ви допускаєте людину до найдорожчого – свого малюка.

  Зараз є чимало курсів для інструкторів із плавання для немовлят. Але, пройшовши двотижневі курси, людина не стане професіоналом. Варто звертатись до перевірених і досвідчених людей. Наприклад, пошукайте тренера у офіційних установах (наприклад, дитячій поліклініці). Також рекомендується укласти договір на надання послуги.

  І пам’ятайте, що за правильного підходу плавання для немовлят принесе вашому малюкові тільки користь, відкриє нові можливості для розвитку та стане основою для майбутнього здорового життя!

  Автор: Антоніна Беженар

  Для плавання немовлят використовуй спеціальні трусики-підгузники Huggies Little Swimmers

  Facebook Comments
  Анонс