Пронос у дитини віком до 1 року

Зміст:

  Пронос – це симптом, який неможливо не помітити. Розрідження стільця виникає у малюків досить часто. Зазвичай, мами пробують дати раду своїй дитині різними методами. Втім, часто тільки лікар може встановити причину порушення, а значить і призначити правильне лікування. Про причини діареї та особливості її лікування у маленької дитини розповідає молодший науковий співробітник державної медичної установи ДУ «Інститут педіатрії,  акушерства і гінекології» Національної Академії Наук України, лікар-педіатр медичної мережі «Добробут», Людмила Григорівна Кузюк

  Кількість випорожнень залежить від віку дитини та її фізіологічних особливостей. До року життя малюк, що знаходиться на грудному вигодовуванні, має випорожнення після кожного прийому їжі. І це нормально. Кожна мама знає цю особливість: чим менша дитинка, тим  більша кількість випорожнень.

  Їх кількість меншає, коли малюк дорослішає. Тоді будь-яке послаблення стільця у дитини може вказувати на якесь порушення в системі травлення. Якщо випорожнення перебільшують звичайну кількість, то батьки відразу звертають на це увагу. Стілець може відрізнятись за характером, бути більш рідким і частим, ніж зазвичай. Якщо ж до цього додаються й інші симптоми, наприклад, підвищення температури, блювання чи біль у животі, то лікар тут потрібен терміново. 

  Причини проносу у дітей

  Винуватців діареї у малюків до року досить багато. Це можуть бути дуже різноманітні інфекційні (вірусні, бактеріальні) та неінфекційні причини, пов’язані з порушенням харчування, отруєнням хімічними речовинами, радіоактивними сполуками.

  Пронос може трапитись у відповідь на функціональне порушення травлення, пов’язане з особливостями нервової системи дитини. Може бути проявом алергії на продукт, або ж як реакцією на новий вид прикорму. Хтось реагує на нову їжу закрепами, а хтось – послабленням стільця. Це відбувається через незрілість шлунково-кишкового тракту в дітей, тобто нестачу в них окремих ферментів.

  Якщо спостерігаються розріджені випорожнення без підвищення температури, тоді можна звертатись до гастроентеролога і шукати проблеми в шлунково-кишковому тракті дитини. Обов’язково скажіть лікарю, якщо хтось з родичів дитини страждає на хронічний коліт, захворювання підшлункової залози чи інші хвороби.

  Пронос може трапитись у дитини під час поїздки в інше місто чи країну, як реакція на нову воду та продукти. Але найчастіше, все ж таки, діарея буває інфекційної природи. Її винуватці – віруси та бактерії. І тут треба дивитись, як порушення стільця поєднуються з іншими симптомами. Якщо це просто розріджений стілець, то це одне. Отруєння хімічними речовинами, наприклад, солями тяжких металів, або ж, неякісною їжею, теж можуть давати розріджений стілець, але температури при цьому не буде.

  Деякі харчові отруєння не бактеріальної етіології підвищення температури тіла також не дають. Обов’язково треба розказати лікарю, якщо була блювота, хоча б один-єдиний раз, чи підвищувалась температура.

  Лікар має перевірити чи є ознаки гострого респіраторного захворювання: чи болить горло, чи є виділення з носа, кашель та інші симптоматика ГРВІ. Діарея буває симптомом вірусної інфекції, найчастіше – це ентеровіруси. Буває, ротавірусні інфекції протікають у маленьких дітей до року з блювотою і розрідженим стілецем до 10-20 разів на добу.

  Норовірус, аденовірус, астровірус, ротавирус і велика кількість інших ентеровірусів можуть давати у дитини клінічну картину у вигляді розрідженого стільця. Як правило, при цьому йде підвищення температури тіла.

  Чим небезпечний пронос у маленької дитини

  Найнебезпечніше – це зневоднення організму. Малі діти через особливості метаболізму втрачають рідину дуже швидко, що становить загрозу для життя і  здоров’я маленької дитини. Тому малюків з проносом важливо весь час випоювати.

  Головне при цьому – не розгубитись. У грудному віці  треба дуже часто давати дитині груди. Трохи старшому – водичку. Якщо дитина відмовляється пити, пропонуємо воду у вигляді гри: потрошку з трубочки чи зі шприца. Метод «налитого стакану» і приказка «пий», з хворою дитиною не проходить. Тут мама повинна проявити чудеса винахідливості.

  Трохи попили з гарної чашечки, трохи з трубочки, нової пляшечки, розказали казочку, пропонуємо випивати по ковточку під час гри. Якщо всі варіанти вичерпали, а дитина відмовляється, то заливаємо шприцем за щічку потроху кожні 5-10 хвилин.

  Можна давати спеціальні сольові розчини (регідрон та інші), але то все – за призначенням лікаря. Чи давати дитині компоти та іншу рідину – вирішує лікар в залежності від причини діареї. Наприклад, при ацетономічному синдромі солодкі компотики будуть частиною лікування, а під час кишкової інфекції – солодке протипоказано. Цукор подразнює і без того запаленний кишківник та викликає процеси бродіння.

  Як би там не було, чисту воду можна давати у будь-якому випадку, вона дитині не нашкодить. Втім, вода має бути кип’яченою, або ж очищеною, з пляшки.

  «Жива» вода з бюветів інколи не відповідає санітарно-гігієнічним вимогам і лише погіршує ситуацію або ж взагалі, провокує розлади. Якщо мама не в змозі випоїти дитину, то малюк потребує термінового стаціонарного лікування і відповідного водного навантаження (крапельниці).

  Рекомендації батькам

  Якщо розрідження стільця спостерігається під час введення нового прикорму, можливо, лікар порадить розпочати прикорм іншим продуктом. Якщо на час введення прикорму дитина була в контакті з хворим на «кишковий» вірус, то на деякий час повертаємося до звичних малюку продуктів, і лише після зникнення симптоматики, пробуємо знову ввести той самий продукт. Головне при проносах у дітей – не займатися самолікуванням. Не давайте без визначення причини проносу антибіотиків. Якщо це вірус, то антибактеріальна терапія не матиме ніякого ефекту. Треба звернутися до лікаря.

  Правильно зібраний анамнез – це вже половина діагнозу, тому мама повинна допомогти лікарю в цьому питанні. Лікар, в свою чергу, на основі зібраних даних, допоможе мамі скласти план обстеження та призначить відповідне лікування. Згадайте, чи було останнім часом блювання у малюка, скільки разів, опишіть характер випорожнень: який вигляд вони мали, наскільки часто, коли почалися, чим супроводжувались, що передувало початку хвороби.

  Профілактика кишкових розладів

  В плані профілактики ротавірусної інфекції медики застосовують вакцинацію: до півроку життя двічі з інтервалом у місяць дитині дають вакцину від ротавірусу у вигляді крапельок. Але це – тільки за призначенням лікаря.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс