Режим дня мами-годувальниці

Зміст:

  Коли на світ з’являється нове життя, світ міняється. Насамперед для мами, яка привела це життя у світ. Як тепер виглядатимуть мамині будні? Що робити для правильної організації часу, яка необхідна для доброго самопочуття і дитини, і мами?

  Нам розкаже і порадить Заслужений лікар України, Завідувач Регіонального методично-організаційного Центру Івано-Франківської обласної дитячої лікарні  Оксана Іванівна Манюх.

  Міняється світ – змінюються пріоритети

  Після народження дитини жінка справді достойна, щоб її носили на руках. Останні дослідження показали, що 90% жінок у легшій чи важчій формі переживають післяпологову депресію, про яку дуже часто не підозрюють вони самі та їх оточення. Тому рідні люди повинні говорити про позитивні речі, що пов’язані з народженням дитини. Та оточити маму і малечу своєю увагою і теплом.

  Приблизно 3 місяці після народження дитини мама звикає до свого нового статусу. Мама і дитина тепер – новий центр Всесвіту. А в родини і оточення є нагода проявити себе у нових ролях, виявити свої приховані таланти.

  Головними завданнями мами стають ті, де її ніхто не може замінити. Усе, що вона робить для дитини, мама потребує і для себе. Тому мамі потрібно виділяти час для себе.

  Годування

  Природою закладено, що годувати може тільки мама. На сьогодні вільний режим годування грудьми визнаний для немовлят найкращим. Мама має бути готова будь-коли прикласти дитину до грудей, якщо дитина цього вимагає. Але це теж повинно відбуватися коректно. Дитина не повинна годуватись годинами, не повинна спати з соском в роті, цілодобово бавитись із ним.  

  Всі ми знаємо, що дитина може не відпускати від себе маму півгодини поспіль чи навіть дещо довше. І так – в середньому 10-15 разів на добу.

  Годування – не тільки пожива. Це відчуття маминої присутності, тепла, безпеки, комфорту і любові. Скільки б часу не займало грудне годування, воно все одно дає змогу відпочивати. Тому корисно і важливо призвичаїтись годувати лежачи.

  Мамин режим харчування

  Неможна бути голодною тривалий час, щоб не втрачати доброго настрою і сил. Важливо не допускати спраги. Випити теплий напій за 15 хвилин до годування – добра і бажана звичка, яка сприяє виділенню молока.

  На приготування їжі для сім’ї потрібен час. Не варто братися за складні рецепти або страви, які потребують постійного нагляду, особливо якщо нема кому підстрахувати маму на той випадок, коли потрібно буде повернутись до дитини.

  Найнадійніший спосіб економити час на куховаренні – це проста і найздоровіша технологія приготування: варіння. Мама, яка годує дитину грудьми, не потребує особливих дієт, як це прийнято було вважати у нас донедавна. Потрібне тільки здорове харчування, без надміру спецій, без кави і алкоголю. Не варто готувати окремих страв для себе. Цілій сім’ї буде корисно харчуватись так, як корисно мамі.

  Сон

  Вважається, що зазвичай немовлята сплять 3 години, після яких у них настає година бадьорого стану. І що більшість немовлят сплять по 12-20 годин на добу. Але таке щастя є далеко не завжди і не у всіх. Часом денний сон у дітей може тривати лише 20 хвилин.

  У новонароджених нема відчуття дня і ночі. Це врегульовується до 3-місячного віку. Якщо дитина переплутала день із ніччю, мамі варто допомогти дитині це змінити. Пристосування – поступове. Дитину не треба вночі забавляти. Використовувати тільки нічне світло. Не розмовляти голосно.

  Причиною цього може бути також реакція дитини на купання. Якщо воно перезбуджує, то краще купати вдень. Надмірно збуджувати може також температура води у ванні, якщо вона холодна або вища, ніж 37 градусів.

  Мамин сон

  Норма сну для мами залишається такою ж, як і була: 8 годин на добу. Часом може вийти менше, але неприпустимо, щоб це не входило у звичку. Мама має повне право поспати вдень, коли й дитина спить. І нехай увесь світ зачекає.

  Якщо мама дуже невиспана, то спільний сон (коли дитина в одному ліжку з мамою) є ризикованим: щоб часом у глибокому сні не нашкодити дитині. Якщо недосипляння все ж таки є хронічним, то кращим варіантом є приставне ліжечко.

  Якою б невиспаною була мама, слід знати, що нічні годування є дуже важливими і для дитини, і для підтримання лактації у мами.

  Догляд за дитиною

  Це насамперед дотримання в чистоті шкіри дитини:

  • вмивання личка (щодня і в міру потреби),
  • обробка пупкової рани (кожного ранку та після купання),
  • саме купання (бажано, у вечірній час перед сном, хоч можна і в інший зручний час дня)
  • чищення вушок , підрізання нігтів (раз на кілька днів),
  • зміна підгузків, підмивання (кілька разів на день).

  Догляд мами за собою

  Час для цього викроювати необхідно хоча б для того, щоб жінка не почувалась закинутою. Жінка повинна бути задоволена собою, своїм виглядом. Якщо потрібно, то навіть косметика не буде зайвою, тим більше, існує багато нешкідливих засобів.

  Хоча б на 15 хвилин у день мамі варто просто повністю відволіктись, потратити цей час виключно на себе. Для цього треба, щоб інші члени сім’ї взяли догляд за дитиною на себе.

  За чистотою рук треба слідкувати найретельніше. Основна кількість шкідливих бактерій переноситься не повітрям, а руками.

  Прогулянки

  Як би важко не було збиратись на прогулянки, вони є важливими. Дитина отримує кисень, виробляє імунітет на різні бактерії у різних мікрокліматах поза домом. Починаються прогулянки з 10 хвилин у перші дні життя (навіть при гарній погоді не варто починати з більшого).

  Поступово тривалість збільшується аж до того, коли можна заходити додому лише для гігієни і прийому їжі. Нема нічого поганого в тому, що дитина спить на вулиці, якщо температура повітря дозволяє. Якщо є труднощі з транспортуванням коляски на двір, використовуйте для гуляння балкон та веранди.

  Прогулянки потрібні й самій жінці: це гарний час, коли можна поспілкуватися з такими ж мамочками, поговорити про схожі проблеми. Це знімає стрес, дає відчуття того, що жінка бере участь у житті суспільства.

  Хатня робота

  У домі повинен панувати принцип чистоти, але це не означає стерильності! Ідеальний порядок у всьому не вартує того, щоб заради нього жертвувати необхідним відпочинком чи прогулянкою.

  Прибирання, насамперед, це підтримання чистоти у кімнаті, де перебуває дитина: кількаразове провітрювання, вологе прибирання. І в цьому може допомогти будь-хто інший із сім’ї.

  Фізичні навантаження

  Частково їхню функцію виконують прогулянки. А от хатні обов’язки не завжди дають той результат, як прості фізичні вправи (підбадьорення, легке пришвидшення серцебиття, кровообігу, покращення обміну речовин).

  Якщо стан мами дозволяє, перші легенькі вправи можна робити уже кілька днів після пологів. Це можуть бути вправи у лежачому положенні (піднімання кінцівок, тазу).

  З трьох місяців, коли дитина уже тримає голівку, можна виконувати комплекс спільних вправ. Ними можуть стати дуже звичні для нас вправи, але при потребі – полегшені, коли мама з дитиною на руках. Або ж поєднані з усмішками в бік дитини. Кожну вправу (поворот тулуба, півприсяд, нахили) можна виконувати10-15 разів, змінюючи і чергуючи. Діти від цього в захопленні!

  Щиро раджу пам’ятати усім молодим батькам: якими б доброзичливими порадами не обсипали їх друзі, родичі, знайомі, саме батьки є найголовнішими для дитини. Саме вони приймають рішення, що ґрунтуються на професійних порадах: що є найкращим для дитини. А найкращим, звісно, є любов батьків!

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс