Режим дня новонародженого

Зміст:

  Ніхто не заперечує, що режим дня – це дуже важлива річ, коли вдома новонароджений малюк. Як же привчити немовля правильно їсти і вчасно засипати? Що робити, коли дитина сплутала день та ніч? Та як і коли годувати? Яка дієта матері годувальниці? Всі ці питання обговоримо в інтерв’ю з молодшим науковим співробітником Державної установи «Інститут педіатрії,  акушерства і гінекології Національної Академії наук України», лікарем-педіатром медичної мережі «Добробут», Людмилою Григорівною Кузюк

  Правильний режим дня новонародженого – запорука доброго здоров’я як матері, так і дитини. Колись існувала теорія, що в дитини має бути жорсткий режим дня і годування – кожні 3 години. Згідно сучасної теорії грудного вигодовування вважається, що мами повинні прикладати дитину до грудей за вимогою.

  Мала дитина не може сказати словами, що вона хоче. Тому маля, як правило, плаче, а більшість дітей – голосно кричить. Таким чином батьки розуміють, що треба змінити режим харчування, тобто годувати маля частіше, бо, можливо, не вистачає молока.

  Або ж, інша ситуація – дитина випиває забагато молока і відригує. Тут також треба зменшити проміжки між прикладанням до грудей. Режим за вимогою формується так, аби було добре і матері, і дитині.

  Коли потрібен режим дня

  Мати може при достатньому фізичному розвитку дитини встановити для себе приблизний графік харчування та відпочинку малюка. Дитина від народження багато спить, тому батьки не повинні цього лякатися. Якщо молодим батькам пощастить, то практично до 20 годин на добу дитина може проспати.

  Трохи часу перед годуванням вона буде активною. Ці періоди активності з часом збільшуються. Спочатку дитя грається декілька хвилин, потім пів-годинки, потім до години і так далі. Перед годуванням бажано змінити підгузок, зробити масаж стоп, вправи для кульшових суглобів.

  Обов’язково вже на першому місяці життя перед годуванням мама має викладати малюка на живіт. Але лише після того, як зажив пупок, щоб дитинці не було боляче. А також робити вправи для профілактики здуття живота: піджимати ніжки, масажувати животик і тільки тоді годувати. Це все стосується дітей, які наїдаються. Коли молоко в мами є, і воно достатньо калорійне. Якщо дитині замало молока, то вона буде частіше прокидатись і частіше вимагати груди матері. Якщо ж немовля занадто часто прокидається і кричить, то треба визначити причину: чи його непокоять кишкові кольки, чи він мокрий. Може, малюкові жарко чи, навпаки, холодно; можливо, він якось незручно лежить.

  Розклад на день для дитини до року

  Якщо дитинка – новонароджена, то приблизний графік її годування – 8-10, а іноді і 12 разів на добу. Згодом кількість годувань зменшується до семи. Близько 5 місяців малюк переходить на 6-разове годування. Дорослішаючи, він вже їсть 5 разів на добу. З введенням прикорму цей режим дня має бути простішим, тому що сніданок обід та вечеря матимуть приблизний час. Тобто, вже існують певні години, коли виділятиметься шлунковий сік, наприклад, близько другої та п’ятої годин дня.

  Режим грудного вигодовування у спеку

  В теплу пору року, згідно принципів грудного вигодовування, давати воду немовляті спеціалісти не рекомендують, адже у грудному молоці є достатня кількість рідини. Під час спеки воду дитині пропонуйте, тільки якщо її призначив лікар.

  Справа в тому, що коли дитина замість молока п’є чисту воду, то шлунок її все одно наповнюється, імпульси про насичення йдуть у мозок і дитина, відповідно, не просить груди. Але вода не є калорійною і малюк за певний проміжок часу не набирає достатньої ваги. Кращий вихід у спеку – частіше прикладати дитинча до грудей. Треба зважати також на те, що і взимку температура повітря в деяких квартирах буває вища за норму.

  Режим сну малюка: скільки спить немовля

  Якщо новонароджений малюк спить зазвичай до 20 години на добу, то з віком кількість та тривалість сну дитини буде зменшуватися. В рік малятко потребуватиме вже приблизно 13 годин сну. Мама повинна виробити режим так, щоб класти дитину спати десь тричі на день, з 9 до 18 місяців – двічі на день, а вже після півтора року – лише 1 раз на день.

  Але, звичайно це приблизні цифри. Одній дитині треба спати більше, іншій – менше. Багато залежить від режиму, який був у мами під час вагітності, від її робочого графіку, спадковості. Важливу роль у житті дитини перших років життя відіграють природні біоритми. Якщо це глибока осінь чи зимова пора, то діти сплять більше. А от в сонячну пору – прокидаються рано.

  Ритуал засипання на ніч

  Кожна мама повинна вивчати свою дитину, звертати увагу на різні нюанси її розвитку і поведінки. Не можна в один день гуляти допізна, а назавтра вкладати дитину рано. Це шкодить дитині. Класти спати малюка треба у добре провітреному приміщенні в один і той самий час, використовуючи одну й ту саму послідовність дій. Тоді у дитини виробляється рефлекс до сну. Батьки повинні привчити дитину до особливого ритуалу: покупалися, послухали колискову чи казочку, після того заколисали. Чи поклали і включили заспокійливу музику.

  Мама сама повинна визначити що її дитині більш підходить: співати колискові чи слухати класику та іншу спокійну музику, розказувати казочки чи колисати. Мама пропонує дитині, а та визначає свій особливий моціон.  І звикає до нього. Є діти, яких привчили засипати на груді. Це неправильно і небезпечно, оскільки дуже втомлена мама може заснути під час годування. А це дуже небезпечно для дитинки, особливо у віці до 3 місяців.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс