Що робити, якщо мама на ГВ отруїлася?

Зміст:

  Ніхто з нас, на жаль, не застрахований від такої проблеми, як харчове отруєння. І жінки, що годують, так само. Але треба розрізняти харчове отруєння та розлади шлунку, адже лікування у цих випадках буде відрізнятися. Як лікуватися у разі харчового отруєння мамі на ГВ та чи треба їй переривати грудне вигодовування, знає сімейний лікар Ярослава Троц.

  Кожна мама, яка годує, може зустрітися з такою проблемою, як отруєння. У такій ситуації жінка запитує себе, чи можна і далі годувати дитину грудьми? Чи не зіпсується грудне молоко та чи не зашкодить воно дитині?

  Спробуємо пояснити, коли можна продовжити грудне вигодовування, а коли цього краще не робити.

  Ознаки та симптоми отруєння

  Ознаками отруєння можуть бути:

  • діарея,
  • блювота,
  • нудота,
  • біль в животі,
  • загальні симптоми: слабкість, лихоманка, больові відчуття в м’язах, головний біль,
  • підвищення температури тіла.

  У разі отруєння при ГВ, в першу чергу вам потрібно визначити причину цього стану, самостійно чи з лікарем.

  Треба розрізняти:

  Харчову токсикоінфекцію: при цьому негативний вплив здійснюють токсини, як результат життєдіяльності різноманітних бактерій. Вони накопичуються в харчових продуктах. Це характерно для стафілококів та інших бактерій. Найбільш важке отруєння трапляється при ботулізмі.

  Кишково-шлункові інфекції: дизентерія, сальмонельоз тощо.

  Характерні ознаки отруєння в обох випадках з’являються при вживанні недоброякісних продуктів: молока, м’яса, кондитерських виробів, неякісної води, забруднених фруктів та овочів тощо.

  Чи можна годувати дитину грудьми при отруєнні

  Якщо вам пощастило, і отруєння легке, то можна залишитися вдома. Та чи чи можна годувати дитину грудьми? Однозначно, так. Не варто позбавляти її материнського молока, в якому містяться корисні речовини, які, у тому числі, забезпечують імунний захист малюка.

  При звичайному отруєнні без підвищення температури тіла уражається переважно травна система жінки, а проникнення в грудне молоко токсинів та бактерій є малоймовірним. Проте, небезпеку в цьому випадку становлять руки або інші частини тіла мами, на які можуть потрапити бактерії, що викликали отруєння. І перше, що повинна зробити мама – приділити особливу увагу власній гігієні.

  Чи можна годувати дитину у разі тяжкого отруєння мами?

  Все залежить від тяжкості захворювання та стану самої жінки. Що означає – тяжке отруєння? Це підвищена температура тіла, зневоднення внаслідок частого блювання та рідкого випорожнення. Якщо такий стан триває більше, ніж 1-2 доби, треба обов’язково звернутися до лікаря. Взагалі, будь-які проблеми зі здоров’ям мами на ГВ, що супроводжуються підвищенням температури тіла, мають стати приводом для звернення до лікаря.

  Якщо стан важкий або середньої тяжкості, жінці може бути потрібна госпіталізація в інфекційне відділення лікарні. Через такий стан мами про продовження грудного вигодовування не може бути й мови. У цій ситуації єдине, що можна порадити – регулярно зціджувати молоко, щоб воно не пропало. А після одужання продовжувати радувати свого малюка найкориснішим для нього продуктом – грудним молоком.

  Якщо через хворобу ви певний час не годували дитину грудьми та молоко зникло, воно може повернутися. Це явище має назву релактація. За допомогою варто звернутися до фахівців центру з підтримки ГВ.

  Лікування мами на ГВ

  Лікування жінок в період лактації має певні обмеження. Адже багато хімічних речовин виділяються з грудним молоком. Тому будь-яке призначення ліків повинно бути обдуманим. Не займайтеся самолікуванням! Всі препарати має призначати лікар, якому ви довіряєте.

  При токсикоінфекції антибіотики не показані взагалі, так як збудник в організмі відсутній.

  При кишкової інфекції часто потрібно призначення протимікробних або антибактеріальних препаратів для усунення причини отруєння – бактерій. Більша частина таких медикаментів протипоказана при лактації. Але деякі інфекції вимагають призначення саме цих препаратів. Тоді виникає небезпека для дитини, і годування варто припинити. У будь-якому випадку, вам необхідна консультація лікаря.

  Які ліки можна приймати?

  Сорбенти. При перших симптомах отруєння жінка повинна прийняти сорбенти та продовжувати їх прийом до зникнення симптомів, відповідно до інструкції (ентеросгель, полісорб, активоване вугілля, біле вугілля є дозовленими при ГВ). Сорбенти допоможуть позбутися причини, що викликала отруєння. Також ви можете зробити самостійно промивання шлунка.

  Смекта. Смекта також ефективно виводить із організму віруси, патогенні бактерії, токсини, шлункові гази та солі жовчних кислот. Препарат має високу обволікаючу здатність щодо слизової оболонки травного тракту та попереджає водно-електролітні втрати. Також смекта посилює бар’єрну функцію слизової оболонки травного тракту, захищаючи її від негативного впливу соляної кислоти, жовчних кислот, мікроорганізмів, їхніх токсинів та інших подразників.

  Регідрон. Оскільки зі блювотними масами, а також частим стільцем організм хворої втрачає багато рідини та важливі мікроелементи, то жінці необхідно багато пити. Для цього підійдуть сольові розчини (такі як регідрон), лужна (мінеральна) вода без газу, солодкий чай, розчин глюкози (5 % ). Доцільно чергувати ці напої. Основне правило: пити треба часто, але потроху. Інакше можна спровокувати блювоту, що призведе до ще більшого зневоднення організму.

  Ферменти. Коли стан хворої поступово нормалізується, і вона почне потроху вживати дієтичні страви, налагодити роботу ШКТ допоможуть ферменти (креон, панкреатин, фестал, мезим-форте, панзінорм). Порадьтеся з лікарем та дотримуйтеся інструкції.

  Пробіотики. Допоможуть при отруєнні препарати групи пробіотики (корисні мікроорганізми, що нормалізують флору ШКТ): лінекс, біфіформ, ентерожерміна, лацидофіл, хілак тощо.

  Народні методи. Якщо турбує нудота і блювання, можна використовувати народні методи. Це може бути зелений чай, не дуже міцний. Не зашкодить відвар насіння кропу (маленька ложка на 200 мл окропу), який додатково посилює лактацію. Щодо інших трав, які ефективно лікують симптоми отруєння, то вони не всі дозволені при ГВ.

  Спеціальні ліки від діареї годуючим жінкам категорично протипоказані. Тому рятуємося тим, що є під рукою. Ефективним є застосування рисового відвару або вживання рисової каші, приготованої на воді. Підійде і картопляний крохмаль: чайну ложку крохмалю треба залити половиною склянки холодної води, перемішати і відразу все спожити.

  Можна пити ромашковий або м’ятний чай, вони мають протизапальну властивість.

  Прийом спазмолітиків (типу ріабал) та інших знеболюючих препаратів обмежений. Порадьтеся з лікарем.

  Протимікробні та антибактеріальні лікарські засоби при лікуванні легкого отруєння не використовуються. Але навіть якщо подібні препарати призначені, годувати грудьми при отруєнні можна. У цьому випадку лікар візьме до уваги вашу ситуацію і призначить безпечний засіб, якщо це можливо.

  Профілактичні заходи для жінок на ГВ

  • кип’ятіння води: обов’язково треба кип’ятити питну воду або вживати бутильовану,
  • ретельна обробка овочів і фруктів,
  • споживання свіжих та якісних продуктів харчування,
  • особиста гігієна.

  Якщо маєте сумніви щодо свіжості та якості продуктів харчування, краще утримайтеся. І будьте особливо пильними у період, коли тільки з’являються свіжі фрукти, овочі та ягоди. Небезпечними є нітрати, що містяться в них. Тож нехай свіжий огірок чи полуницю в першу чергу спробує чоловік, а вже на наступну добу перевірені таким чином смаколики зможете спробувати і ви з малюком, який отримає часточку разом з вашим молоком 🙂

  Зазначимо, що всі медичні препарати, названі у статті, у період ГВ можна застосовувати лише після індивідуальної консультації з вашим лікарем. Краще зайвий раз звернутися до терапевта чи сімейного лікаря, аніж займатися самолікуванням, що може не лише негативно позначитися на вашому стані здоров’я, а й зашкодити малюку. Бережіть себе та ваших діточок!

  Автор: Яна Білецька

  Facebook Comments
  Анонс