Що робити з термометром?

Зміст:

  Ось щойно воно було таке жваве, радісне і усміхнене – а тут капризує, тре очі, лоб гарячий. І позначка на термометрі стрибає вверх. В таких випадках батькам хочеться зробити бодай що-небудь, аби тільки маляті стало легше. Не поспішайте збивати температуру…

  Для початку – інформація для заспокоєння батьків: найчастіше висока температура сама по собі не є небезпечною для дитини. Навпаки, вона навіть допомагає в процесі одужання. Лікарі відзначають властивість високої температури боротися з вірусами й бактеріями, це важливий інструмент організму, і його мета – самолікування. Якщо температура піднімається вище позначки 38,5 градусів, розмноження різних вірусів помітно зменшується. Враховуючи, що в дітей ще не вироблений імунітет проти багатьох вірусів, їхній організм часто захищається саме за допомогою температури. Тобто не температура – причина хвороби дитини, а збудник інфекції або запалення.

  Ось тому перш за все потрібно не збивати температуру, а знайти причину такої реакції організму. У педіатрів є таке правило: “Лікувати хворобу, а не боротися з термометром”.

  До речі, маленькі діти переносять високу температуру значно легше, ніж підлітки і дорослі. Вживати термінових заходів потрібно лише в тому випадку, якщо малюк помітно страждає, вередує, відмовляється від їжі і пиття, у нього поганий сон.

  Що необхідно знати про температуру.

  Для немовля в перші місяці життя оптимальною вважається температура 370С. На протязі року вона повинна знизитись до 36,6 0С. Щоб своєчасно розпізнати перші ознаки захворювання у дитини, слід попередньо виміряти її температуру в здоровому та спокійному стані. Рекомендують завести температурний щоденник, в якому записувати дані, виміряні термометром вранці, вдень та ввечері.

  Причинами підвищення температури у дітей можуть бути: тривалий плач, перезбудження, кольки, прорізування зубів чи зараження інфекцією.

  Ослаблений після хвороби організм має знижену температуру (до 360С). Якщо ж температура більше тижня тримається на рівні 370С, то причиною може бути запалювальний процес. Для його успішного лікування слід звернутись за консультацією до спеціаліста.

  Дітям до року педіатри радять збивати температуру, якщо вона вище 38,2 0С, а старшим – якщо більше 38,5 0С.

  ВОЗ (всесвітня організація здоров’я) не рекомендує знижувати температуру до 39,0-39,5?С, лише дітям, які на фоні підвищеної температури мають судоми, неврологічні захворювання, хронічні захворювання органів кровотворення, які не досягли 2-х місяців.

  Важливо знати, що у дітей в перші місяці життя температура може піднятись дуже швидко, тому, навіть при невеликому підвищенні, слід викликати лікаря.

  Наявність температури більшість мам визнають просто, поцілувавши лобик. Проте, лише за допомогою термометру можливо визначити її точне значення. Найбільш зручними для виміру температури у маленьких дітей є електронний термометр. Бажано, щоб у малюка був власний термометр. Перед використанням обов’язково протріть його спиртом чи теплою водою з милом. У немовлят краще за все вимірювати температуру в паховій складці. За допомогою термометру-соски можна безпечно виміряти температуру в роті (норма 37,10С).

  Якщо у вас спокійна дитина чи ще не вміє перевертатись, то можна виміряти температуру ректально (бажано, щоб кишечник був порожнім) чи під пахвами. Виміряна ректально температура, буде вищою на 0,5-10С за температуру тіла.

  Знижуємо температуру.

  1. Перед усім слід часто поїти дитину теплими компотами, водою, чаєм, молоком (при температурі до 38,50С). Якщо вона відмовляється від пиття, то слід проконсультуватись з лікарем.

  2. При відсутності судом у дитини, ознобу, жарознижуючих ліків, скористуйтесь обтиранням (як допоміжним засобом). Не варто обтирати водою з додаванням спирту, оскільки пари спирту подразнюють легені і можуть викликати погіршення стану здоров’я. Розтирайте теплою водою від периферії до центру тіла. Покладіть салфетку на лобик та слідкуйте, щоб вона була зволоженою.

  3. Якщо дитину морозить і в неї висока температура, то в жодному разі не обтирайте водою. В такому стані дрібні сосуди тіла звужені і ненаповнені кров’ю, тому не буде відбуватись випаровування вологи, температура спадати не буде. Слід дати 1/2 таблетки «Но-шпа» (при температурі до 39 0С), розчинену в 1 ч. ложці кип’яченої води.

  4. При температурі більше, ніж 38,5 0С давайте жарознижуючі ліки. Правильно їх підібрати вам допоможе лікар.

  Якщо в дитини температура і вона не хоче їсти, то ні в якому разі не змушуйте. Оскільки організм розумніший, він просто всі сили хоче спрямувати на боротьбу з інфекцією, а не на перетравлення їжі.

  Допомогти маленькій дитині можуть жарознижуючі свічки, які можна застосувати навіть коли дитина категорично відмовляється від пиття. А дітям старшого віку більше підійде інший жарознижувальний препарат – сироп. Свічі, для зниження температури («Вірбукол») будуть діяти лише через 35-45 хвилин, а жарознижуючі сиропи – через 20-30 хвилин.

  Для цієї ж мети можна вжити ібупрофен і парацетамол. Ці болезаспокійливі препарати – аналоги застосовують, наприклад, при отиті. Батькам слід уважно ознайомитися з інструкцією і строго дотримуватися дозування, щоб не постраждала печінка.

  Увага, батьки! Дітям до 12 років категорично протипоказано збивати температуру аспірином (метамозол) і АСС (анальгін, ацетилсаліцилова кислота), тому що це може призвести до синдрому Рейя (пошкодження печінки і мозку). ВОЗ заборонила їх давати дітям до 14 років, оскільки перший має токсичну дію, пригнічує кровотечу, викликає алергію (анафілактичний шок), а другий провокує ураження печінки, зниження згортання крові (в наслідок чого можуть виникнути внутрішні кровотечі).

  Ліки – річ необхідна. Але не можна забувати і про домашні засоби. Багатьом можуть допомогти наступні поради:

  • якщо у дитини піднялася температура, вона повинна багато пити, щоб заповнити втрату рідини, що вийшла через піт;
  • якщо дитину морозить, потрібно вкрити її ковдрою, покласти грілку;
  • якщо дитині гаряче, можна застосувати охолоджуючу ванну. Як правило, діти їй не чинять опір;
  • допомагає й обгортання литок ніг рушниками, змоченими у воді, температура якої трохи нижча за температуру тіла. Немовлятам слід обгортати тільки щиколотки і зап’ястя. Такі обгортання можна повторювати через 15 хвилин;
  • знижують жар і протирання. Для цього у воду кімнатної температури додати трохи оцту, змочити серветку і обтирати по черзі в такій послідовності: долоні, стопи, руки, ноги, груди, живіт, спина. Причому рухи руки дорослого повинні бути у напрямку до серця малюка.

  І найголовніша порада: обов’яз­ково викличте до дитини лікаря, щоб він визначив причину підвищення температури.

  джерело: super-mama.com.ua

  Поділіться власними спостереженнями і порадами.

  Бажаю вам не хворіти!

  Facebook Comments
  Анонс