Що таке крижма? Як вибрати крижму для Хрещення?

Зміст:

  Коли відбувається таїнство Хрещення немовляти, то в списку того, що потрібно принести до храму, разом із хрестильним хрестом і рушником є такий пункт, як крижма.

  Багато молодих батьків і майбутні хресні немовляти часто не знають, що це таке, як правильно вибрати крижму і що робити з нею надалі. Існують різні думки. Наприклад, що крижма – це білосніжний відріз, або спеціально зшита сорочка для немовляти. Крім того, багато хто вірить, що крижма може допомогти вилікувати дитину від хвороби.

  Чи так це і що таке крижма насправді, нам розповість настоятель Свято-Покровського храму УПЦ Київського патріархату м. Херсона протоієрей Сергій (Чудинович).

  Що таке крижма?

  Крижма – це символ усього нового, що відбувається з людиною. Спочатку – це просто білий одяг християнина, який виходить з купелі Хрещення, символ нового життя в Христа і прощення гріхів.

  Крижма походить від польського слова «криж», що перекладається як «хрест». Інколи її називають ще «різка» українською мовою. Це народне слово є зменшувально-пестливим від слова «риза». А «риза», у свою чергу, перекладається зі староукраїнської мови, як урочистий одяг, який одягають священики.

  Раніше, коли хрестили дорослу людину, то на знак того, що у неї починається нове життя, її загортали в світлий відріз тканини. На знак того, що вона оновилася, очистилася від гріхів і почала нове життя. Тому крижма, по своїй суті, просто новий одяг.

  Як виглядає сучасна крижма?

  Зараз в основному дітей хрестять у ранньому дитинстві. Малюка після купелі загортають у нову тканину або одягають в одяг, який він ще не носив. По суті, не обов'язково купувати спеціальну крижму, крихітці підійде і проста пелюшка або рушник.

  Але оскільки традиції скрізь свої, то і крижма може виглядати абсолютно по-різному в різних регіонах України. А оскільки наші люди мають творчий потенціал і люблять прикрашати речі, то для того, щоб додати крижмі унікальності й урочистості, простий відріз тканини часто роблять більш урочистим.

  Крижма може бути у формі конверта або просто пелюшка з орнаментом і вишивкою. Її прикрашають церковною символікою, наприклад, православними хрестами. Можна загорнути немовля при Хрещенні й у крижму різних кольорів. Хоча зазвичай віддають перевагу білосніжній – як символу чистоти.

  Інколи крижму для Хрещення хлопчиків прикрашають блакитними деталями, а для дівчаток – рожевими. Хресна мама може сама зробити вишивку на тканині, а може придбати в магазині вже готову крижму будь-якої якості. Дехто використовує хрестильні сорочки і навіть шиють їх на замовлення. Церква дивиться на все це спокійно.

  Що робити з крижмою після Хрещення?

  Люди люблять надавати речам магічне значення. Є багато різних версій про чарівні властивості крижми, її бережуть ціле життя і дуже хвилюються, якщо з нею щось трапляється. Оскільки думають, що це може принести нещастя дитині.

  Насправді, всі ці повір'я не мають жодних підстав. Потрібно розуміти, що крижма – це просто тканина, і не потрібно надавати їй значення автономної святості.

  Якщо крижма порветься, загубиться, вимажеться, то засмучуватися не потрібно. Нічого поганого ні з вами, ні з дитям через це статися не може. Неважливо, яка у вашої дитини буде крижма, і як ретельно ви її зберігаєте. Потрібно пам'ятати, що дійсна чистота – усередині людини і реалізується в її діяльності.

  Головне, щоб через такі речі люди не забували про те, що в Хрещенні людині дається нове життя. Крижма, як і інші символи, такі як натільний хрест, ікони в будинку, – лише повинні нагадувати про Хрещення, і про те, що ми дали Богові обіцянки доброї совісті.

  Замість немовляти ці обіцянки дають Богові хресні мати і батько. Вони повинні дбати, щоб дитя зростало як християнин. Тому більше уваги потрібно надавати вибору майбутніх хресних, ніж на щось інше.

  Чи можна за допомогою крижми вилікувати дитину?

  На жаль, такі помилки дуже поширені серед звичайних людей. Обивателі вважають, що крижмою потрібно протирати обличчя дитині, якщо вона плаче, накривати, коли вона спить, укутувати в неї при гарячці.

  Такі думки потрібно жорстко присікти. Символічний відріз тканини не може мати жодної чарівної сили. Якщо у малюка кашель, температура та інші проблеми, з ним потрібно йти до лікаря, а не займатися дурощами, загортаючи його в крижму.

  Якщо ми в храмі будемо лікувати те, що лікується в поліклініці і навпаки, то добра з цього не вийде. Звичайно, немає нічого поганого, якщо людина звернеться до Бога при хворобі своєї дитини. Але молитва – молитвою, а нормальне лікування потрібно забезпечити крихітці обов'язково.

  Слід розуміти, що Церква займається проблемами духу, а лікарі – здоров'ям тіла. Але ніяк не навпаки. Тому не потрібно вірити в прикмети і, тим більше, займатися їх поширенням.

  Автор: Наталія Блок

  Facebook Comments
  Анонс