Спати з дитиною: разом чи окремо?

Зміст:

  Спільний сон з дитиною – це користь для малечі чи панацея для лінивих батьків?

  Сумісний сон з малюком – одне з найбільш популярних питань для обговорення серед пар, які очікують народження дитини. Дехто категорично проти цього. Мовляв, у дитини має бути своє місце, свій простір. Інші виступають «за», обумовлюючи тим, що так батькам легше фізично і емоційно. В цих диспутах все частіше забувають про «головного героя п’єси». Тож, на чиєму боці все-таки правда? І що означає сумісний сон для дитини? Педіатр клініки ISIDA Райфурак Світлана Василівна поділилась зі СвітМам своїм досвідом і порадами у підході до організації сну новонароджених.

  Експерти з дитячого сну у всьому світи гаряче обговорюють питання особливостей сну новонароджених, і Україна тут не є винятоком. Можливість постійно обмінюватись досвідом, з кожним днем отримувати все більше інформації робить нас більш відкритими до нового, прибирає певні рамки та зведені роками стереотипи.

  Сон та стрес

  З батьками та їх бажаннями, в принципі, все ясно: є два варіанти сну (з дитиною чи окремо) і кожен обирає те, що вважає правильним або зручним. Та давайте поговоримо про малюка. Ви колись замислювалися над тим, що людська дитинка – найуразливіша та найбільш залежна від мами з усіх ссавців?

  Причина цього в тому, що людина народжується неврологічно незрілою. Її фізіологічні системи не можуть оптимально функціонувати без контакту з маминим тілом, яке продовжує «регулювати» новонароджену малечу майже так само, як і під час вагітності.

  Ешлі Монтагю називає цей феномен «екстра-виношуванням». Дотик мами може змінити дихання, температуру тіла, рівень тепла та процес росту манюні. Пов’язано це, у першу чергу, з тим, що мамине тіло – це єдине середовище, звичне для дитинки, єдине, яке вона знає.

  От вам, власне, і наукова точка зору на те, чому новонароджений ніколи не погодиться спати на самоті. Дітлахам просто не зрозуміло, чому вони повинні спати окремо від мам. Більше того, неврологи впевнені, що якщо новонароджений перший, адаптивний час від моменту народження, спить один – це створює для нього невробіологічний криз. Адже мікро-середовище екологічно невірне для нього. Іншими словами – бути далеко від мами – це для дитини стрес.

  Нажаль, з приводу дитини і досі існує дуже багато стереотипів: «повинен», «хороша дитина», «сам себе заспокоїть», «правильно» і «не правильно». От і маємо на виході: хороша дитина спить сама і повинна сама себе заспокоїти, бо так правильно. Ну десь приблизно так, погодьтесь?

  В принципі, немає чому дивуватись – це повелося здавна в цивілізованому світі. Чим багатша була родина, тим далі малеча була від мами, а в радянському союзі це було просто не прийнято. «У ребьонка єсть краватка! Всьо!» 🙂

  Поговоримо про переваги спільного сну з малюком

  Між тим, знаходячись біля мами, у новонародженого стабілізується серцебиття, дихання, температура тіла, підвищується стійкість до вірусів, нормалізується травлення. Тому брати манюню на ручки, носити, спати з ним – це не просто трендова соціальна ідея, це важливий внесок в нормальний, гармонійний розвиток та хороше самопочуття дитини.

  Сумісний сон – не просто зручний вихід для мами, він є дуже корисним для дитинки. Матуся і малеча регулюють один одного. І, якщо поспостерігати, то можна помітити, що у них синхронізуються звуки вдиху і видиху, в такт піднімається і опускається грудна клітина. Дивовижно, чи не так? Природа все вже за нас продумала.

  Інтуїтивно мами все частіше «віддають голос» за сон з малечею, адже це дозволяє довше спати та висипатися, покращує грудне вигодовування та посилює зв’язок з манюнею. А що ж тато? Справедливе питання 🙂

  Більшість лікарів кажуть, що татові треба потерпіти. Насправді, це не зовсім так. Доктор Джеймс МакКенна, професор антропології та керівник лабораторії сну Мами та Дитини (the Mother-Baby Behavioral Sleep Laboratory) при університеті Нотр-Дам, стверджує, що сумісний сон з дитиною позитивно впливає і на тата у тому числі. Малеча має змогу познайомитись із татом у безпечній та спокійній обстановці, що зближує та розвиває тісний зв’язок дитини з обома батьками.

  Основна порада лікаря – знайдіть те, що працює для саме для вас. Довіряйте собі та вашій інтуїції. Вона знає більше за всі авторитети світу, що краще для вашої малечі. Всі діти – різні, кожен прийшов у цей світ зі своїми потребами. І тільки ви проводите з малюком увесь свій час. Ви можете почати скуповувати різноманітну літературу, перечитати купу матеріалів та досліджень, але врешті зрозумієте, що немає єдиного шаблону, у кожного свій сценарій. Менше очікуйте, яким має бути ваш малюк, натомість дослухайтесь до нього. Навіть якщо ви з чоловіком любите поспати, це може мало хвилювати вашу кровиночку.

  Варто також зауважити, що хоча сумісний сон є корисним для малечі, він не повинен тривати аж до школи. Настане момент, коли власне ліжко дитини та її кімната, свій окремий простір, будуть потрібними для її нормального розвитку.

  Просто пам’ятайте про те, що необхідно шукати власний сценарій взаємодії з дитиною, той, який підходить саме вашій родині, а не мамі, подрузі чи сусідці.

  Автор: Тетяна Котелкіна

  Facebook Comments
  Анонс