Спільний сон із дитиною – «за» та «проти»

Зміст:

  Важлива інформація для батьків

  Багато батьків вважають, що знаходитися зі своєю дитиною в одному ліжку – набагато зручніший спосіб провести ніч або просто години відпочинку. Є й ті, хто притримується думки, що для дитини краще спати окремо від народження. Хто ж правий, та як буде краще для дитини? Давайте розбиратися.

  Тато, мама, дитя

  Очевидно, що коли справа доходить до вирішення питання розміщення в одній кімнаті або ліжку з вашою дитиною, є багато факторів, які необхідно враховувати. До речі, Американська академія педіатрів (AAP) наголошує, що діти повинні спати близько до своїх батьків, але не в одному з ними ліжку. Ці висновки засновуються на статистиці випадків, коли батьки ненавмисно завдавали шкоди дитині, придавлюючи її в ліжку чи в просторі між ліжком та стіною.

  Вибір на користь роздільного чи спільного сну з дитиною повинен бути сімейним рішенням. Тому, завжди слід переконатися, що ваш партнер притримується такої ж думки, що і ви. Ви ризикуєте зашкодити вашим сімейним стосункам, якщо приймете рішення самостійно. Це стосується як рішення на користь спільного сну, так і рішення щодо роздільного сну. В цих питаннях тиск на партнера не потрібен. Обговоріть питання разом, розгляньте плюси та мінуси, проконсультуйтеся з друзями.

  Відкрито говоріть про власні почуття та обов’язково визначтеся з особистим часом для себе. Якщо будь-хто з вас має сумніви, стратегія полягає в тому, щоб спробувати один з варіантів протягом певного випробувального терміну (достатньо двох тижнів). Після цього ви зможете зробити висновки, що для вас та вашої дитини є більш комфортним. Як і у всіх рішеннях, що стосуються виховання та догляду за дітьми, важливо враховувати почуття і точку зору всіх членів родини.

  Існують свої переваги і недоліки спільного сну. Розглянемо основні аспекти цього питання.

  Які плюси спільного сну?

  Якщо ваша дитина має вік до одного року (за деякими даними – до 6 місяців), то рекомендується, щоб вона спала в ліжку в тій же кімнаті, що і ви. Доведено, що це зменшує ризик синдрому раптової дитячої смерті (СРДС).

  Новонароджених дітей та немовлят, що сплять разом з батьками, легше утримувати на грудному вигодовуванні та годувати грудним молоком частіше (за необхідності), ніж у випадку роздільного сну. Ви маєте змогу відповісти на потребу дитини швидше. Більш того, з часом можна навчитися нічному годуванню, майже не прокидаючись.

  Якщо мама задрімає під час годування грудьми дитини на дивані або кріслі (в разі роздільного сну), це  може значно збільшити ризик СРДС. За умови, що батьки дотримуються рекомендацій щодо безпечного спільного сну, не зловживають алкоголем та ліками, що викликають надмірну сонливість, ризик СРДС зменшується.

  Спільне спання, небезпідставно, вважається гарною запорукою розвитку більш сильного емоційного зв’язку між батьками та дитиною. Також можна сказати, що це сприяє покращенню взаєморозуміння між самими батьками.

  Коли ви лежите поруч з вашою дитиною це означає, що ви, ймовірно, часто торкаєтеся її протягом ночі. Таким чином, ви швидше зможете помітити, якщо вона буде нездоровою. Діти, прокинувшись серед ночі не поруч з батьками, можуть більше плакати і якість їх сну погіршується.

  Які мінуси спільного сну дитини та батьків?

  Якщо ви або ваш партнер вживали алкоголь або приймали будь-які препарати, які викликають сонливість, слід уникати спільного сну з дитиною. Також потрібно уникати ділити ліжко з дитиною, якщо вона народилася раніше, ніж у 37 тижнів, і якщо мала низьку вагу при народженні (менше 2-х с половиною кілограм).

  При надмірному занепокоєнні матері щодо самопочуття своєї дитини та бажанні весь час перевіряти, чи правильно вона дихає, чи нічого не сталося (що спостерігається досить часто), спільний сон тривожної мами з дитиною може принести більше шкоди, ніж користі. 

  Спільне використання вашого ліжка може викликати звикання у дитини. Якщо ваша дитина звикає засипати поруч з вами, вона може мати проблеми зі сном, коли ви залишите її з родичами або з нянею.

  Не слід також забувати про те, що при спільному спанні може бути дискомфорт, пов’язаний з вимушеністю поз. А також, що спільний сон з дитиною, в більшості випадків, негативно впливає на сексуальне життя пари (у нічний час).

  Окремо відмітимо, що ви можете вкласти дитину спати, але через деякий час встати та продовжити займатися своїми справами за межами кімнати, в якій спить дитина (впевнившись, що вона у повній безпеці). Можна час від часу відвідувати її, щоби подивитися, чи все гаразд. Після цього ви лягаєте спати разом з нею.

  Водночас, це є дієвим способом підготовки дитини до подальшого самостійного перебування в іншій кімнаті. Натомість, занадто затримуватися з відходом до нічного сну задля того, щоб лягти разом з дитиною, не варто, оскільки це негативно впливатиме на стан малюка.

  Автор: психолог Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс