Таблиця вакцинації дитини. Що робити, коли графік щеплень зміщується?

Зміст:

  Таблиця вакцинації 2015 року. Поради лікаря щодо дотримання графіка щеплень. Підстави відтермінування вакцинації.

  З 1 січня 2015 року в Україні діє новий графік профілактичних щеплень. Що змінилося? Які можуть бути причини для індивідуального відхилення від графіка і як тоді бути? Розповідає Заслужений лікар України, завідувач Регіонального методично-організаційного Центру Івано-Франківської обласної дитячої лікарні Оксана Іванівна Манюх.

  Насамперед коротко: що ж таке щеплення

  Щеплення – це введення в організм інактивованих збудників інфекційних хвороб. Завдяки цьому, в організмі виробляються антитіла, які надалі не дають інфекції ввійти в організм при зіткненні з нею.

  Якщо інфекція потрапляє в організм, антитіла не дають їй розвинутись. Якщо ж хвороба розвивається, то в «абортивному» (перерваному) варіанті, тобто розпочавшись, відразу закінчується. Ускладнень у цьому випадку значно менше.

  Щеплення роблять не просто від інфекційних хвороб, а від смертельно небезпечних. Вони небезпечні зокрема й тим, що «одягають маску» невинних захворювань. Їхні симптоми часто виглядають, як дуже звичні для нас (наприклад, ангіни). Лікарів вчать розрізняти симптоми. А батьки далеко не завжди можуть підозрювати, якою великою може бути загроза, і як важливо відповідально поставитись до вакцинації.

  Дотримуватись графіку – важливо

  Багатьма дослідженнями доведено, що найкраще, коли щеплення проводити і повторювати у конкретний момент (період) життя дитини Щеплення само по собі робиться в щадному режимі. Це означає, що організм спонукають виробляти імунітет не «ударним» методом, а поступово, шляхом кількакратної ревакцинації.

  Порушений графік вакцинації може бути причиною того, що імунітет виробиться не достатньо сильним. Звідси – ймовірність все-таки підчепити інфекцію.

  Графік щеплень

  Підстави для короткого відтермінування

  Кожна мама знає свою дитину найкраще. Тому, якщо в день, коли дитині назначено щеплення, мама бачить по дитині якісь симптоми, які її саму насторожують, то варто про це сказати педіатру і при потребі поспостерігати за дитиною наступний день-два.

  Незначні підвищення температури у дітей бувають з різних причин, і лікар повинен знайти причину в даний момент. І якщо це просто прорізування зубів, то це не є показанням для тривалого відтермінування щеплення. Якщо ж у дитини якась «свіжа» хвороба, вірус, то треба почекати, щоб організм спочатку подолав її.

  Якщо дитина часто переносить незначні захворювання (наприклад, застудні), педіатр знає її організм і допоможе вибрати той час, коли можна щепити. Ми зазвичай говоримо про «приблизно 2 тижні», але кожен організм поводиться по-своєму, і лікар, знаючи дитину, враховуючи її вік, особливості, може рекомендувати інші часові рамки.

  Зараз дуже обмежена кількість протипоказань для проведення щеплень. Не є протипоказаннями, наприклад: незначне зниження гемоглобіну, несуттєві ознаки захворювання, які не завдають особливих проблем організму, перенесені в минулому хвороби.

  Причини для тривалого відстрочування

  З особливою увагою лікар повинен ставитися до дитини, якщо у неї є хронічні хвороби, були раніше судоми чи небажані реакції на попередні щеплення; тяжкі патології, ураження під час народження, неврологічні або інші ускладнення.

  Якщо у педіатра є серйозні застереження для вакцинації, він назначає дитині огляд інших спеціалістів. На основі їхніх висновків імунологічна комісія (яка діє в кожному районному центрі і розглядає кожен конкретний випадок зокрема) рекомендує відтермінування вакцинації на довший час: кілька місяців.

  Як бути мамі при необхідності відтермінування

  • Оберігати дитину від контакту з хворими.
  • Не відвідувати місця скупчення людей (великі магазини, базар, виставки).
  • Варто відкласти щеплення також, коли вдома хтось у даний час хворіє і має заразну хворобу.
  • Оберігати дитину від середовища, де, наприклад, є випадки хвороби, від якої дитина не щеплена.

  Самовільне відстрочування

  Я б не радила батькам вдаватись до цього. Доказова медицина показує, що графік, розроблений для щеплень, є найкращим для добра організму. В розвинутих країнах – це питання національної безпеки, натомість у нас на це закривають очі… ті, хто не бачив найгірших (летальних) наслідків, яких можна було легко уникнути.

  Також у нас батьки більше цінують приватно куплену вакцину, ніж ту, яку безкоштовно надає державний заклад. Не раз буває, що батькам треба кілька разів зателефонувати і запросити на щеплення. Що є немислимо у розвинутих країнах, де графіку дотримуються відповідальніше.

  Імунологічні аналізи

  Зараз є батьки, які прагнуть перед щепленнями проводити розгорнуті імунологічні аналізи у приватних лабораторіях. Та треба пам`ятати, що це травматичний процес для дитини – забір крові з вени. Тому, якщо немає лікарської рекомендації імунолога і підстав для такого аналізу, я б не рекомендувала цього робити.

  До імунолога потрібно звернутися, коли дитина часто хворіє ангінами, бронхітами (наприклад, кожні два місяці). Це свідчить про знижений імунний статус, і треба виявити, чому дитина не має достатньо сил боротися з хворобами.

  Як відбувається щеплення дітей із вразливим здоров`ям

  Навіть діти із вродженими вадами здоров`я мають шанс успішно пройти імунізацію. Є різні ступені важкості вад. Якщо в майбутньому дитині назначено оперативне лікування, то вона має і може пройти щеплення за графіком. Якщо операція термінова, то після реабілітації дитина також уже може бути щеплена.

  Щеплення дітей із ослабленим здоров’ям можна і треба проводити під контролем лікарів. При потребі таку дитину госпіталізують для медичного нагляду кілька днів перед щепленням, її оглядає імунолог, визначають індивідуальний графік, час мінімального ризику, здійснюють заходи для запобігання ускладненням.

  Після щеплення дитина ще на кілька днів залишається під наглядом лікарів.

  Проби Манту

  Доцільність цієї проби – питання дискусійне. У багатьох країнах її уже не проводять, оскільки вона вважається не інформативною. Але в Україні це ще є, оскільки у нас від 1995 року – епідемія туберкульозу.

  Треба також сказати, що туберкулін (речовина, яку вводять для проби Манту), і ще деякі інші вакцини, надходять у медичні заклади не по одній індивідуальній дозі, а в дозах по 10-20. Тому прохання привести дитину в конкретно визначений час обґрунтовується тим, що саме в той час буде зібрано саме тих дітей, на яких розраховано їхні дози. І дороговартісний туберкулін буде використаний оптимально.

  Все буде добре, якщо щеплення робити правильно

  Найбільше, що лякає батьків і спонукує відкладати щеплення, – це можливі реакції в дитини і ускладнення.

  Так, рішення про щеплення дитини (якщо нема інших засторог з боку лікарів) приймають виключно батьки. Але для цього вони повинні бути добре ознайомлені з цим питанням, поспілкуватися з тими спеціалістами, з якими б хотіли, щоб прояснити для себе все, що їх цікавить і що може вплинути на рішення.

  Так, ускладнення бувають. У вигляді місцевої реакції (почервоніння, підвищення температури). Але треба сказати й те, що у нашому суспільстві значно більше і голосніше говорять про ті рідкісні випадки ускладнень, ніж про випадки захворювань, які, насправді є частішими, ніж ці рідкісні ускладнення. Насправді частота випадків дифтерії є значно вищою, ніж частота ускладнень після введення вакцини від цієї хвороби.

  Якщо щеплення відбувається з дотриманням усіх правил, то ускладнень не буде.

  Нагадаю, цими правилами є: огляд лікаря, добрий стан дитини, заходи антисептики, вакцинація у спеціальному процедурному кабінеті медичним працівником, правильний температурний режим доставки і зберігання вакцини, добра якість, правильне дозування вакцини.

  Бажаю міцного імунітету всім діткам!

  Автор: Оля Пастух

  Facebook Comments
  Анонс