Ті, хто поквапився народитись: недоношені діти та їх особливості

Зміст:

  Передчасно народжений малюк – це завжди додаткові переживання і клопоти для батьків. Хоча недоношена дитина – це не діагноз, а лише привід для більш ретельного спостереження і догляду за малюком, що має право на особливості більше за інших, вчасно народжених. На що звертати увагу батькам передчасно народженої дитини у перший рік її життя, розповідає лікар-неонатолог Олена Костюк

  Чим пізніше – тим краще

  Найперше, що варто знати батькам дочасно народженої дитини – її життєздатність і здоров’я залежать від гестаційного віку, умов народження та стабілізаційних заходів, проведених у першу добу життя малюка. Так, якщо вагітна знала про загрозу передчасних пологів, перебувала під наглядом лікарів у стаціонарі та отримувала відповідну медикаментозну підготовку – стан її дитини буде набагато кращим за стан дитини, народженої екстрено, «з коліс» швидкої. 

  Так само, дитина, народжена на 32-му тижні вагітності з вагою, більшою за півтора кілограми, має більше шансів на виживання і, у подальшому, на вищу якість життя за дитину, народжену на 28-му тижні з вагою, меншою за 1 кілограм. Звісно, за умови відсутності інших патологій. Так само, більш життєздатною є дитина, в якої на момент народження повністю сформувались легені і яка після народження має змогу дихати самостійно.

  Критичним гестаційним віком вважається термін у 32 тижні. Кожен додатковий тиждень недоношеності може додати проблем зі здоров’ям дитини. Саме тому лікарі в стаціонарі намагаються «дотягти» вагітну із загрозою передчасних пологів хоча б до цієї позначки.

  Небезпеки для малюка

  Найбільш розповсюджені хвороби малюка, пов’язані з недозрілістю його органів, це:

  • пневмонія новонароджених,
  • недостатність заліза в крові,
  • низький кров’яний тиск,
  • некротизуючий ентероколіт,
  • відкрита артеріальна протока,
  • пахова та пупочна кила,
  • ретінопатія недоношених,
  • порушення з боку центральної нервової системи через крововиливи у мозок.

  Ці важкі стани лікуються виключно в умовах стаціонару. Тому новонароджений залишається в лікарні до повної стабілізації, не зважаючи на набір ваги.

  Щодо набору ваги, то велику увагу у виходжуванні передчасно народженої дитини лікарі-неонатологи приділяють грудному вигодовуванню. Навіть, якщо у відділенні інтенсивної терапії малюк із критично низькою масою тіла вигодовується через зонд, краще, аби він споживав грудне молоко матері.

  «Найкращі друзі» квапливого малюка

  Коли лікарня позаду і мати з дитиною опиняються вдома, батькам слід проявляти пильність і уважність щодо стану здоров’я, фізичного і психологічного розвитку особливого малюка. Адже він має право на певні відхилення від загальноприйнятих норм.

  Оскільки найбільш вразливі органи і системи дочасно народженої дитини – це легені, серце, очі та вся центральна нервова система, батькам слід знаходитись у постійному контакті із педіатром. Не зайвим буде ще раз нагадати, наскільки важливо знайти лікаря, якому б батьки безумовно довіряли і який би «вів» таку дитину бажано до 6-7 років, а краще – до 14). А також із неврологом і офтальмологом. Причому, бажано знайти саме лікаря-педіатра, який спеціалізується на передчасно народжених дітях. Адже знання звичайного, навіть висококласного педіатра, можуть бути недостатніми. 

  Щодо захворювань легенів, очевидно, якщо недоношена дитина одразу після народження перенесла пневмонію, стан органів її дихальної системи потребуватиме пильної уваги. Крім того, через недорозвиненість у такого малюка може виникнути хронічне захворювання легенів.

  Недостатність заліза для недоношених дітей – звичне явище. Її легка форма не вимагає особливого лікування, але можливо призначення залізомістих препатарів. Проте, важка форма може потребувати переливання крові.

  Чим більше дитина перебувала на апараті штучної вентиляції легенів – тим гірше це вплинуло на її зір. До того ж, у дітей, народжених до 28 тижня вагітності, сітківка ока може відшаровуватись. Всі ці симптоми вказують на ретінопатію недоношених і потребують спостереження у дитячого офтальмолога. Часто, аби врятувати дитині зір, лікарі проводять операцію.

  Щодо порушень з боку ЦНС – нерідко у перший тиждень життя у передчасно народжених дітей стаються крововиливи у мозок. Важкі ступені у подальшому загрожують гідроцефалією (накопичення спинномозкової рідини у мозку) та суттєвим руйнуванням мозку. Це, у свою чергу, призводить до помітного відставання такої дитини в розумовому розвитку.

  Однак, вчасно виявлена проблема і проведена терапія здатні знизити наслідки порушень ЦНС. Тому невролог для недоношеного малюка у прший рік життя має стати майже членом родини. Також бажано завести контакт із дитячим психологом, який спостерігатиме таку дитину.

  Не так, як у всіх

  Передчасно народжений малюк має право на особливості у розвитку, як фізичному, так і розумовому. Для таких дітей робиться «поправка» на ступінь недоношеності. Так, якщо за стандартом малюк має тримати голову у 2 місяці (причому навіть для «стандартної» дитини існує відхилення плюс-мінус місяць), то малюк, народжений на 32 тижні, може робити це у 4 місяці, а народжений до 28 тижня – у 5 чи навіть ще пізніше.

  Ходити така дитина може почати і в півтора, і в 2 роки, головне – щоб почала. А от прикорм, наприклад, можуть рекомендувати вводити і раніше, а не в 7-8 місяців «за паспортом», аби наздогнати вагу.

  Варто зауважити, що стандартів для передчасно народжених дітей не існує. Є малюки, які вже у півроку не відрізняються від своїх ровесників, а є й такі, які наздоганяють їх у фізичному і розумовому розвитку в 2-3 роки, а то й у шкільному віці. Головне, що слід запам’ятати батькам – все залежить від їхньої наполегливості і любові. 

  Автор: Марина Балабан

  Facebook Comments
  Анонс