Трахеїт у малят: діагностуємо та лікуємо

Зміст:

  Сьогодні у вашого малюка трохи тече з носика, назавтра нежить посилюється, з’являється кашель та підвищується температура. І вже ввечері лікар ставить діагноз «трахеїт», а згодом, «трахеобронхіт» чи «ларинготрахеїт». Або інша ситуація – в квартирі ремонт, сильний запах чи дим. Дитина починає кашляти, а далі – за тим же сценарієм.

  Причин запалення трахеї багато, як і видів кашлю під час запалення. Щоб прослухати і поставити вірний діагноз, педіатр повинен бути не лише кваліфікованим, а й уважним до дрібниць. Коли треба звернутися до медиків, щоб не втратити дорогоцінний час і як правильно лікувати хворобу – в інтерв’ю з молодшим науковим співробітником Державної установи «Інститут педіатрії,  акушерства і гінекології Національної Академії наук України», лікарем-педіатром медичної мережі «Добробут», Людмилою Григорівною Кузюк

  Види та причини трахеїту

  Бувають трахеїти інфекційної та неінфекційної природи. Причиною інфекційних є віруси та бактерії. Неінфекційні причини розвитку хвороби – це дим, хімічні випаровування, запахи фарб та лаків під час ремонту, різкі подразнюючі запахи. Є аспіраційні трахеїти – це коли дитинка зригнула, якась кількість їжі з шлунку потрапила в дихальні шляхи і викликала їх запалення.

  Також це може статися від задимлення чи куріння. Можливі хронічні процеси, які спочатку дають виділення з носу, а потім поширюються вниз у трахею та бронхи. Тоді виникає задишка, кашель буде сухим, надсадним, іноді болючим або ж лаючим, – якщо приєднується ларингіт. Ларинготрахеїт небезпечний тим, що він може давати стенози.

  Стенозуючий ларинготрахеїт – це приступоподібні кашлі вночі. Це небезпечно і може загрожувати життю дитини. Стеноз часто виникає у дітей, схильних до алергії. Найнеприємніше, що він може статися зненацька. Навіть у дитини, не схильної до алергій. Саме тому, якщо ваша дитина почала кашляти, треба обов’язково звертатись до лікаря, щоб встановити діагноз і  призначити відповідне лікування.

  Особливості хвороб дихальних шляхів у малюків

  У грудної дитини і дитини після року дихальні шляхи короткі та широкі. Будь-які подразники чи інфекція дуже швидко потрапляють до трахеї і опускаються донизу – у бронхи. Через це діагноз «трахеїт» малюкам ставлять дуже рідко. Інфекція поширюється так швидко, що, якщо є трахеїт, то вже і трахеобронхіт під питанням.

  До того ж, ці хвороби дуже важко диференціювати у немовлят. Якщо старша дитина може пожалітися, що їй боляче під час кашлю, то маленька – лише плаче та підгинає ніжки. Часто немовля не в змозі нормально відкашлятись.

  Діагностика хвороби

  Трахеїти, трахеобронхіти та ларинготрахеїти діагностуються тільки на основі об’єктивного обстеження. Втім, анамнез під час встановлення діагнозу дуже важливий. Мама повинна розказати – де, коли і як все починалося, чи були виділення з носу, чи хворіло перед тим дитинча на ОРВІ; можливо, перед хворобою воно довго кричало на морозі.

  Або ж, батьки з малюком тільки-но повернулись з екологічно небезпечної зони.  Інколи причиною кашлю є запалена носоглотка або ж ніс: виділення стікають по задній стінці гортані і  викликають кашльові поштовхи. Запалення трахеї та бронхів немає.

  Взагалі, є багато причин та видів кашлю. Тому буде добре, якщо перед походом до лікаря ви запишете кашель малюка на відео на свій мобільний. Це значно спростить діагностику і убезпечить вас від помилок діагностики, звичайно, якщо кваліфікація педіатра, до якого ви звернулися, достатня. Для уточнення діагнозу лікар може попросити вас здати дитині відповідні аналізи. Тільки не робіть загальний аналіз крові наперед, відразу при підйомі температури: картина крові так швидко ще не встигає змінитись.  

  Характер кашлю

  Під час трахеїту кашель у  малюка може бути і мокрий, і сухий. Характер кашлю залежить від багатьох факторів: тривалості хвороби, випитих ліків, причини виникнення. Найчастіше це малопродуктивний горловий кашель. Може бути на фоні температури. Якщо причина кашлю – захворювання носоглотки, то це буде вологий кашель, тому що слиз буде затікати в дихальні шляхи і мамі здаватиметься, що дитина відкашлює.

  Лікування кашлю у маленької дитини

  Антибіотики самостійно призначати дитині не можна в жодному разі. Їх виписує тільки лікар! Ви можете приймати достатню кількість рідини, якщо це вам не заборонено, і використовувати симптоматичне лікування. Але також за порадою лікаря. Без його призначення заборонено давати дітям до 4 років сиропи, що розріджують мокротиння.

  Якщо лікар його все ж таки виписав, то не чекайте миттєвого результату –  жоден сироп не виліковує кашель за один раз. Щоб він подіяв – потрібен час. Батьки повинні забезпечити дитині водне навантаження і вологе повітря. Адже трахеїти часто виникають, коли включають батареї.

  Пересушене приміщення треба зволожувати. Які б препарати лікар не виписав, якщо немає цих двох умов, то кашель буде продовжуватися. Як правило, для лікування використовують небулайзерну терапію спеціальними розчинами.

  Ларингоспазм виникає раптово і стан дитини може швидко погіршитись. Якщо стан критичний – лікарі використовують гормональну терапію у інгаляціях і препаратах. Саме на такий випадок батькам важливо мати в аптечці препарати, які здатні швидко зняти ларингоспазм. Що саме купити в аптеці – поцікавтесь у свого лікаря.

  Профілактика ларингоспазму у немовлят

  Не використовуйте для лікування кашлю у дитини речовини з занадто різкими запахами, обережно застосовуйте ароматеріпію. Особливо на ніч. Часто буває так: дитина весь день кашляє, ввечері батьки приходять з роботи і  починають активно лікувати доньку чи сина. До лікаря звертатися вже пізно, тому в  хід йдуть народні рецепти або протикашльові сиропи, які є вдома. Все це відбувається перед сном.

  Дитина потім всю ніч знаходиться в лежачому положенні. Виділяється велика кількість мокротиння, що перешкоджає проходу повітря через дихальні шляхи. Малюк починає задихатися. Уявіть собі короткі дихальні шляхи, і багато рідкого мокротиння. Маленька дитина ще фізіологічно не в змозі його відкашляти.

  Рефлекторно бронхи спазмуються, щоб не пропустити слиз у нижні відділи дихальної системи. А вже від бронхоспазму починається задушливий  кашель, який призводить до поганих наслідків. Тому лікарі радять не експериментувати на ніч з сиропами і  не займатися самолікуванням.

  Коли дитина закашлюється – можна дати попити теплого. Звичайно, важливо підтримувати в кімнаті температурний режим, щоб малюк не мерз. Повітря в кімнаті, де він знаходиться, не повинно бути сухим і дуже холодним. І пам’ятайте, що діти до року під час трахеїтів потребують стаціонарного лікування.

  Підготувала Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс