Висип у немовлят

Зміст:

  Немовля після народження потрапляє в незнайоме середовище, і всі системи його організму повинні пристосуватися до умов, які змінилися. Адже тепер замість навколоплідних вод – сухе повітря і пелюшки з підгузками. Окрім цього, починає працювати на повну силу шлунково-кишковий тракт, дитя стикається з новими бактеріями й адаптується до температурного режиму. Реакції на це все можуть бути найрізноманітнішими. Та одна з найпоширеніших – це висип у новонародженого. До нього потрібно ставитися уважно та вміти розрізняти, коли потрібно хвилюватися, коли змінювати дієту або засоби гігієни, а коли – просто чекати, що «саме мине».

  Що означає висип на шкірі у немовлят?

  Будь-які висипання на шкірі у дитини свідчать про те, що в її організмі не все гаразд. Наприклад, часто висип на обличчі в новонароджених має алергічний характер або говорить про хворобу, яка почалася. Крім того, висип на сідничках може бути викликаний роздратуванням від підгузків або речовинами, які містяться в побутовій хімії. Ніколи не ігноруйте подібні прояви на шкірі й обов'язково звертайте на них увагу лікарів.

  Розглянемо детальніше: які бувають види висипу у маленьких дітей

  Акне новонароджених або гормональний висип

  У новонародженого в перший місяць може з'явитися так званий гормональний висип. Він виглядає як дрібні прищики на щічках, шиї, на лобі та інколи на голові під волоссям місячного малюка. Ці висипання не мають білої або темної крапки – закупореної пори, а виглядають як пустули або навіть зовсім крихітні червоні крапки. Інколи вони такі дрібні, що мама спочатку виявляє їх випадково, погладжуючи дитину рукою, а потім вже бачить. Такий висип називається акне новонароджених і не вимагає лікування. Його походження пов'язують з налагодженням гормонального балансу в грудничка.

  Крім того, висипання у немовлят можуть бути через реакцію шкіри на активне її заселення різними бактеріями (в основному, дріжджовими грибками), які вона отримує від матері та довкілля. В основному це корисні для імунної системи мікроорганізми, тому турбуватися не потрібно.

  Висипання цього типу можуть триматися декілька місяців. Зазвичай вони ніяк не турбують дитину. В народі існує повір'я, що лікувати цей висип потрібно за допомогою протирань, ванн з чемерицею, ромашкою та іншими антисептиками. Ці засоби, звичайно, можуть згодитися у разі роздратування, попрілостей або пітнички, про які ми розповімо далі в цій статті, але при акне новонароджених буде досить звичайної гігієни з нейтральними засобами, які не подразнюють шкіру немовля. Оскільки зайва старанність може викликати сухість і навіть алергічну реакцію у крихітки.

  У випадку, якщо ці прищики не проходять більше двох-трьох місяців, потрібно звернутися за консультацією до педіатра. Але в більшості випадків вони з'являються незабаром після народження і зникають протягом декількох тижнів.

  Інколи вже після трьох місяців у дитини можуть з'явитися прищики схожі на підлітковий вугровий висип. Це теж пов'язано з роботою гормонів. Частіше ці прищики бувають у хлопчиків. Такі висипання потрібно лікувати під наглядом лікарів.

  Пітничка

  Пітниця – це дрібний висип, рожевого або червоного кольору, який виникає, як реакція на роздратування, грязь, піт та перегрів. Зазвичай вона виникає по всьому тілу: на тих місцях, які приховані під одягом – на спинці новонародженого, його потилиці, колінах, сідничках, ручках, ніжках, черевці, плечах і шиї. Пітничка може з'явитися несподівано, наприклад, після прогулянки або нічного сну. Вона свідчить про те, що ви дуже сильно одягаєте або сповиваєте немовля.

  Інколи пітниця буває через те, що дитину довго не переодягають. Боротися з нею потрібно за допомогою ретельнішої гігієни. Щодня обмивайте малюка теплою водою, старайтеся, що б він регулярно приймав повітряні ванни і завжди був у чистому одязі. Не одягайте його дуже тепло, особливо вночі та на вулицю. Міняйте підгузки якомога частіше, оскільки після пітнички можуть з'явитися і попрілості, які лікуються набагато складніше.

  Алергія на їжу

  Рожеві або навіть червоні щоки, які злущуються, у дитини до року і старше – свідоцтво, що в маминому молоці або прикормі присутній алерген. Найчастіше червоніє обличчя. Рожеві або червоні шорсткі плями з'являються на обличчі, в основному, в області підборіддя і щік. Крім того, у разі сильної алергії вони можуть бути на передпліччі, ногах, і навіть животі.

  У цьому випадку мамі, якщо вона годує грудьми, потрібно переглянути свою дієту і виключити всі продукти, які можуть провокувати таку реакцію. В разі прикорму потрібно так само з'ясувати – на що алергія у малечі. Для цього можна здати аналізи. Якщо ж дитя на штучному вигодовуванні, то можливо, не підходить суміш.

  Алергія на побутову хімію

  Інколи дрібний висип або лущення шкіри у дитини виникають як реакція на пральний порошок, засоби для прибирання квартири, крем, мило або шампунь. Такий вид алергічного висипу називають контактним. Зверніть увагу на ті засоби побутової хімії, якими ви користуєтеся і змініть їх на безпечніші.

  Розеола

  Ця хвороба схожа на ГРВЗ, але при цьому у дитини немає ознак простуди. Висока температура різко піднімається, і на третій день раптово падає, а малюк покривається рожево-червоним висипом. Причому практично весь. Особливо страждає спина, руки, плечі та ноги. Цей висип так само минає сам собою через деякий час.

  Висипу буває так багато, що він буквально зливається в дрібні плями, які у свою чергу забарвлюють дитячу шкіру в рожевий колір. Жодного лікування цієї хвороби не існує. Потрібно просто запастися терпінням і стежити за температурою у крихітки. Не допускайте різких її стрибків і збивайте після 38.5 за допомогою нурофену або парацетамолу.

  Стежте за станом дитини. Якщо після прийому жарознижуючого температура падає, і вона відчуває себе бадьорою, грає та їсть як завжди, до нового стрибка жару, то, швидше за все, це просто вірус. А якщо ж навіть після того, як температура впала, дитя мляве і сумне, то, можливо, це бактерійна інфекція. А її потрібно лікувати за допомогою сильніших ліків, наприклад, антибіотиків.

  Скарлатина

  Скарлатина – це небезпечне інфекційне захворювання, на початку якого у дитини з'являється на грудях, шиї та спині висип. Висипання дуже дрібні і мають яскравий червоний колір. Поступово висип покриває й інші ділянки тіла. Однією із стійких ознак скарлатини є блідий носогубний трикутник. Якщо ви зіткнулися з подібним проявом хвороби, потрібно викликати лікаря. Висип може з'явитися не відразу, але ігнорувати інші прояви хвороби не потрібно.

  У будь-якому випадку, практично будь-які прояви шкірних висипань: роздратування, лущення, плями, висип і так далі, говорять батькам, що з дитиною відбуваються якісь процеси, які в більшості випадків потребують лікування або профілактики. Будьте уважними до малюка, дотримуйтесь його особистої гігієни і дієти, та будьте здоровими.

  Автор: Наталія Блок

  Facebook Comments
  Анонс