Все про слінг та рюкзачок

Зміст:

  З першим слінгом мені не пощастило. Я придбала його на курсах для вагітних на хвилі ентузіазму неофіта. Але він був дуже незручним. Через товстий валик, який мав би бути «подушкою» для голови мого малюка, цей слінг дуже погано регулювався: валик застрягав у кільцях і його не можна було правильно підтягнути.

  Я вже було вирішила, що слінг – це «не наше», адже носити дитину, весь час підтримуючи її голівку та спинку рукою, було дуже незручно. Але тут кума принесла пакет речей після свого сина, і серед них був ще один слінг із кільцями, вже іншої фірми. Я спробувала і була приємно здивована – цей слінг носився значно краще. Ще пізніше я чи то виграла, чи то купила третій слінг із кільцями. От із ним нарешті зрозуміла, що це може бути дуже зручно!

  Та ще й отримала консультацію з носіння на додачу. Аби я не спробувала аж три різних слінги, то так і була б переконана, що всі слінги з кільцями однакові і що це «не наше».

  У мами біля серця

  Педіатр-неонатолог Лідія Бабич однозначно висловлюється за слінгоносіння: «Слінг (особливо для новонароджених) створює дуже важливу близькість, при якій мама не відчуває себе прикутою до дитини і позбавленою волі. А малюк не опиняється на самоті. Ось це я вважаю найважливішим. Дитина ж не з шкідливості хоче контакту з мамою, це її потреба, безпека, запорука виживання.
  Та, на жаль,  діти часто опиняються в такому становищі, коли вони плачем змушені вимагати «шматочок мами».

  Такі мами потім ходять до педіатрів та неврологів і скаржаться на збудливість дитини, просять це полікувати. Просто є багато дітей, яких починають «не привчати до рук» ще в пологовому будинку. Пустушка і сповивання – кращий спосіб заспокоїти дитину, якій, насправді, потрібні мамині руки і тіло».

  Отак і вийшло, що коляскою ми майже не користувалися. І я не відчула усіх «вигод» пересування у місті на колесах по вибоїнах, ямах, сходах і непристосованих до спуску бордюрах. Ні, моя дитина була при мені і їздила, прив’язана до мене, всюди.

  Після слінга з кільцями, коли маля підросло, я придбала слінг-напівмай. Це такий май з укороченими зав’язками. Ми ходили у ньому досить довго, але дитина росла, і скоро мені вже стало тяжко її носити у маї.

  Слінг-шарф я якось пропустила повз свій досвід, хоч знаю, що він є дуже зручним. По суті, у тих країнах, де збереглося «традиційне слінгоносіння», жінки користуються саме слінгом-шарфом. Тільки дещо коротшим, ніж у нас.

  Індіанок із примотаними дітьми можна спостерігати у Мексиці, Гватемалі, Ладаці (Індія). Жінки садять дитину позаду себе і йдуть повноцінно працювати. Таким чином, малюк не розлучається з мамою і не має стресу від виходу мами на роботу.

  Яку модель обрати для дитинки?

  Про те, для якого віку який слінг підходить, нам розповіла слінгоконсультант, власниця майстерні з виготовлення слінгів та ергономічних рюкзаків «Леля» Аліна Яковенко.

  «Для геть малявочок краще обирати слінг-шарф для тривалого носіння та слінг із кільцями для домашнього використання (доварити борщ, прикачати). Якщо планується годування в слінгу новонародженого, то це слінг із кільцями. Бо він, по-перше, легко знімається, якщо раптом виявилося, що заважає, по-друге, малого можна покласти в горизонтальне положення, яке потрібне для годування перші пару місяців.

  У період між, приблизно, 7 кг і доки дитина піде, носити малюка в слінгу найважче. Тому на цей період дуже рекомендую довгий шарф, бо він найкраще розподіляє вагу. Якщо геть страшно шарфа, то можна його замінити май-слінгом.

  Але симетрія в цей період дуже важлива, бо дитина ще погано групується, значить, здається важчою. При тривалому носінні мамі може бути важко. З віку, коли дитина вже вміє сидіти, можна користуватися рюкзаком.

  Але на практиці, серед активних слінгомам рюкзак стає затребуваним, коли дитина вже мало хоче сидіти в слінгу і постійно стрибає із землі на руки і назад. Серед тих, хто боїться слінгів, рюкзак іде в хід, як тільки виконуються всі умови».

  Слова слінгоконсультанта підтверджує і педіатр Лідія Бабич: «Для геть маленьких немовлят годяться різні варіанти положення «колиска». Для цього найкраще підійде слінг із кільцями та слінг-шарф.

  Зручно користуватися слінгом у перші місяці також вдома. Поки дитина часто прикладається, можна потихеньку робити домашні справи, розташувавши малюка біля грудей за допомогою слінга. Такі дітки набагато спокійніші, адже у них є почуття «кокона».

  Коли не треба мотати: рюкзаки

  Слінги мають одну незручну особливість. Коли дитина починає ходити, то їй хочеться по триста разів за прогулянку спуститися вниз і піднятися на руки. Тут уже слінг не помотаєш… Тому настає час замислитися про рюкзачок. Якщо стосовно рюкзаків-переносок виникають дискусії щодо їх фізіологічності і корисності для дитини, то так звані ерго-рюкзачки отримують однозначне схвалення.

  Ерго-рюкзачок фіксує дитину у фізіологічній позиції, а також правильно розподіляє вагу дитини по тілу мами. Спеціальний капюшон підтримує голову малечі, коли та спить. Тобто мамі не треба тримати голову рукою. Ну і рюкзак, звісно, зручний тим, що дитину можна витягати і саджати назад часто і без проблем.

  Ерго-рюкзаки бувають різних цінових категорій. Одним із найбільш рекламованих і рекомендованих є рюкзак BabyBjorn, який позиціонується як ергономічний, але, по суті, таким не є. Його великий плюс – це можливість легко викладати дитину, яка спить.

  Мами, які багато носять дітей, знають, наскільки це важливо. Бо викласти і не розбудити сонного малюка із звичайного ерго-рюкзака – це цілий квест. Також плюсом, за словами виробника, є можливість всадовити дитину «обличчям до світу», а багато які малюки люблять саме таку позицію маленького спостережника.

  Мінусом є ціна. Цей рюкзак коштує стільки ж, скільки 60-ти літровий професійний рюкзак для трекінгу Millet відмінної якості. На щастя, в Україні шиються ерго-рюкзаки, які не тільки справді ЕРГО, але і значно дешевші та не гірші за оригінальні. Якщо хочеться придбати «справжній» рюкзак, то рекомендується Ergobaby.

  Що стосується не ерго-рюкзаків, а звичайних «кенгурушок», то Аліна Яковенко налаштована досить критично: «Рюкзак-кенгуру не є фізіологічною переноскою, бо не дозволяє розташувати дитину в природній позі. Ніжки малюка в рюкзачках такого типу висять вниз. А тазова кістка вставляється в кульшовий суглоб під неправильним кутом. А якщо в цьому суглобі ще й проблеми є (дисплазія – це вроджена вада, яка діагностується у віці від 3 місяців до року), то наслідки можуть бути дуже сумними.

  Окрім того оце положення ніжок + тверда спинка дають надто велике навантаження на нижній відділ хребта дитини. А м’язи спини ще не достатньо розвинені, щоб це навантаження взяти на себе. У результаті маємо неправильну позу і перевантажений хребет, що може відгукнутися і відразу і значно-значно пізніше – проблемами вже у зрілому віці.

  Для мами рюкзачки такого типу теж не є дуже хорошими, оскільки:

  1. лямки вузькі і врізають,
  2. між дитиною і мамою є шар тканини, тобто дитина знаходиться на відстані. Центр ваги зміщений, мама більше відхиляється назад і отримує проблеми зі спиною (сутулиться, болять крижі),
  3. як правило, в подібних рюкзаках немає нижнього кріплення і все навантаження лягає на верх спини. Це банально важко.

  Ще один мінус – неможливо погодувати грудьми, не виймаючи з переноски».

  Коментар педіатра: «Сидяче, вертикальне положення можна використовувати, коли дитина вже сидить сама. Тобто вертикальне положення вже стає природним для неї, вона активна на прогулянці, а частину часу спить.

  Якщо малюк засинає, то довго носити його сплячим у сидячій позі не потрібно. Все одно він не сидить рівно. Він не ворушиться уві сні і не може міняти положення тіла. Навіть із «підтримкою» спинки не потрібно надавати сидячу позу дитині 3-4 місяців на всю прогулянку (а це може бути 2-3 години)».

  Працюючи і з ергономічними рюкзаками, і зі слінгами, Аліна може сказати про вибір фізіологічної переноски: «Рюкзак – це формочка. Він може не підійти або дитині, або мамі, або обом. Слінг –  універсальний. Він підходить всім, бо повністю пристосовується до дитини.

  Рюкзак розподіляє вагу більше на стегна. Тому, якщо є якісь «жіночі» проблеми, то краще ним не користуватися. Також протипоказанням можуть бути неприємності з тазом, типу розходження, або сильний варикоз.

  Це все не жорсткі протипоказання, звісно, але, скажімо так, ситуації, коли рюкзак носити небажано. В такому разі краще обрати слінг-шарф, слінг із кільцями або май-слінг – багато залежить від маминого запиту і стану її здоров’я.

  Слінг-шарф розподіляє вагу максимально рівномірно на велику площу спини.

  Май-слінг – це теж симетрична переноска, але в питаннях розподілення ваги відрізняється від шарфу, бо основну вагу дає на плечовий пояс і верхній відділ спини.

  Слінг із кільцями – асиметричний, але дуже мобільний. Він швидко одягається, швидко знімається. А ще має чудове положення на стегні, яке забезпечує дитині максимальний огляд.

  Тому треба дивитися на конкретну маму, чи нема у неї проблем зі спиною. А якщо є, то в якому місці. Щодо вибору переноски з точку зору дитини, то якщо ви зупинилися на ерго-рюкзаку, важливо, аби рюкзак-формочка малюку підходив.

  Бо якщо не підходить, то досягти ідеальної фізіологічної пози буде майже неможливо. Окрім того, в місці застібання лямок тиск сильніший. Тому важливо, щоб спина була до нього готова, а значить маєте пам’ятати про вікові обмеження.

  Але рюкзак одягається швидше за слінги, і це величезний плюс. І якщо сказати мамі, що слінг значно краще, а рюкзак не підходить, то вона, в результаті, рюкзак брати побоїться, а зі слінгом не захоче заморочуватися, і тому теж його не візьме… То хай краще носить в рюкзаку, ніж залишає дитину кричати у візочку. Або таскає на руках, перекошуючись і перевантажуючи собі спину.

  Але завжди (!) обов’язково (!) треба слідкувати за фізіологічністю пози, і за тим, щоб і слінг, і рюкзак були гарно підтягнуті».

  Що б мама не вибрала, а все ж краще носити, ніж возити. Тато, який носить дитину, відчуває свою відповідальність за маля, налагоджує контакт. Мама стає мобільнішою і, водночас, дає дитині відчуття близькості. І всі задоволені!

  Автор: Настя Мельниченко

  Facebook Comments
  Анонс