Зміни в законодавстві України щодо виплат на дітей

Зміст:

  Події, що сталися на Київському Майдані в період з кінця 2013 року по березень 2014-го, внесли корективи не лише в політичне життя нашої країни, а й зачепили соціально-економічну сферу. Зупинимось більше детально на змінах, які вже сьогодні мають відчути жінки в декреті та родини з дітьми до трьох років. Ці зміни почали діяти з 01.07.2014р. і були раніше передбачені  Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

  Які види фінансової допомоги отримуватимуть родини з малолітніми дітьми?

  Економічне зростання, на думку наших законотворців, вимагало від них внесення змін у діючий Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Так, завдяки депутатам Верховної ради України, родини, в яких народилися діти після названої дати (01.07.2014р), тепер отримуватимуть такі види державної допомоги:

  • допомога у зв'язку з вагітністю та пологами,
  • допомога при народженні дитини,
  • допомога при усиновленні дитини,
  • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування,
  • допомога на дітей одиноким матерям.

  Як ми бачимо з переліку, державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – відміняється. І, на жаль, це не єдина зміна. З 01.07.2014 року змін зазнало і отримання державної допомоги при народженні. Сума виплати при народженні дитини тепер складає 41 280 грн. Одноразова виплата складе 10 320 грн, решту суми мама отримає протягом наступних 36-ти місяців, рівними частинами, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

  Як отримати грошову допомогу?

  Статтею 11 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Для призначення допомоги при народженні дитини потрібно звернутися до органу праці та соціального захисту населення, і пред'явити там такі документи:

  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу,
  • свідоцтво про народження дитини,
  • заяву одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина.

  Заява складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини. У разі народження двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12-ти місяців з дня народження дитини.

  Скільки платитимуть?

  Допомога призначається у розмірі 41 280 гривень на дитину. Ця сума є фіксованою, і відтепер вона не залежатиме від будь-яких чинників, як це було до 01.07.2014р. Зазначимо, що тепер не важливо, яка дитина народилася у родині – перша, друга чи п’ята. Всі отримають однакову суму – 41 280 грн. Порівняно з попереднім періодом, допомога зросла, якщо мова йде про народження першої дитини в родині. І зменшилася, якщо говорити про другу, третю і так далі.

  Допомога по догляду за дитиною до трьох років.

  З 01 липня 2014 року цей вид допомоги виплачуватися не буде. На думку наших законодавців, сума у 41 280 грн., яка виплачуватиметься у зв’язку з народженням дитини, цілком зможе компенсувати відміну допомоги по догляду за дитиною до 3-х років.

  Але ті батьки, що вже отримують 130 грн. цієї допомоги щомісяця, – отримуватимуть її і надалі. Зміни стосуються лише тих родин, які подаватимуть документи на нарахування після 1 липня 2014 року.

  Що з декретною відпусткою?

  У молодих матусь виникає питання щодо можливості піти у відпустку по догляду за дитиною до 3-х років. Хоч такий вид виплат і виключили з переліку державної допомоги, але мати дитини (чи інша особа, яка фактично доглядає за дитиною), зможе піти у таку відпустку та зберегти за собою своє робоче місце.

  Щодо осіб, які на даний час вже перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, і яким вже призначена така допомога, то вони отримуватимуть її і надалі. Поки дитина не досягне трирічного віку.

  Відкритими залишаються питання щодо збільшеної (більше 130 грн) суми допомоги та питання щодо виплати допомоги у зв’язку з виходом на роботу особи, яка фактично здійснює догляд. Думаю, що найближчим часом законодавці нададуть  роз’яснення з цих питань.

  Отже, після 01.07.2014 року для українських сімей, які мають дітей, настає новий період в плані соціально-економічного забезпечення. Наскільки він принесе всім нам позитивні зрушення – покаже час. На мою ж думку, вказані зміни не дуже сподобаються батькам. Але ж ми народжуємо дітей не для отримання фінансової допомоги, а для продовження себе самих.

  Автор: Ірина Павлик, юрист

  Facebook Comments
  Анонс