Як розвинути мовлення діток

Зміст:

  Розвиток мовлення дитини починається не тоді, коли вона промовляє свої перші слова, а набагато раніше. Адже у процесі мовлення беруть участь і дихання, і м’язи губ, язика, рота, щік.

  Тому можна споруджувати фундамент для розвитку мовлення, починаючи геть з крихітного віку. Ігри на розвиток дихання, гімнастики, вправи для ручок – усе це закладатиме по цеглині ту основу, яка готуватиме апарат мовлення вашої дитинки.

  Розвиток мовлення у дитини відбувається за декількома напрямками: відпрацювання артикуляції (вправи, звукова гімнастика), дихальні вправи, розширення активного словника та розвиток зв’язного мовлення (пальчикові ігри, постановки пальчикового театру).

  Дихальні вправи

  Метою дихальних вправ є розвиток мовного дихання, сили голосу, тренування м’язів губ. Також дихальна гімнастика зміцнює органи дихання, поліпшує кровообіг та роботу серцево-судинної системи, а також підвищує опір організму до застудних захворювань. Виконувати гімнастику зовсім нескладно, а якщо робити її у формі гри, то у вас вийде цікаве заняття на дозвіллі разом з дитиною.

  Насправді, не всі дітки вміють правильно дихати. Тому вони часто почуваються не дуже добре – бо легені не повністю очищаються, і всередині лишається «відпрацьоване повітря». Навчити дитину правильно дихати можна у процесі дихальної гімнастики.

  Вдих має відбуватися через ніс, а видих – через рот. При вдиху стежте, щоб плечі малюка не піднімалися, і щоб дитина не напружувала тіло. При видиху слід видихати довго і плавно, не надимаючи щоки. Не засмучуйтеся, якщо у дитини не відразу все вийде.

  Використання свищиків та дудок

  Так, ці іграшки добре розвивають дихання вашого малюка. Навіть прості вправляння будуть корисні, а ще можна вигадувати ігри із завданнями. Для діток краще починати із простих свищиків, адже для того, щоб отримати звук, достатньо лише дмухнути. Треба обирати свищики, зручні для ручок малюка, і неголосні. Дудка підходить для старших діток, вона дає змогу отримувати різні звуки.

  Мильні бульбашки

  Мильні бульбашки подобаються всім, навіть дорослим. Виявляється, забавки з ними дуже корисні. Адже, знову ж таки, вони розвивають дихання малюка. Мильні бульбашки можна видмухувати, бігати за ними, ловлячи долоньками. Можна будувати із бульбашок справжню вежу. Для цього налийте у склянку води і мильного розчину, візьміть із малюком по трубочці для соку і дмухайте. Піна ростиме у вас на очах – весело і корисно!

  А ще із соломинками та мильною водою можна бавитися у ванній! Але слідкуйте, щоб дитина не проковтнула мильний розчин.

  Свічки

  Дмухання на свічку також є корисною вправою для малюків. Нехай свічки стануть обов’язковими гостями на святах, тому що це дає ще одну можливість погратися.

  Задмухати свічку – не така вже й проста задача для дворічної дитини. Адже для цього необхідно зосередитися, набрати якомога більше повітря в груди, скласти губи трубочкою і дмухнути. Та ще й не абикуди, а на полум’я свічки.

  Але задмухати свічку – це ще не найскладніше, для дитини важче – дмухати на свічку так, щоб не згасити полум’я. Для цього видих має бути іншим – плавним і довгим. А ще можна потрохи відходити від свічки, збільшуючи відстань. На прикладі свічки малюк може бачити, як саме він спрямовує свій подих. Але не забувайте про техніку безпеки! Ніколи не лишайте дитину наодинці зі свічками та сірниками!

  Вата, пінопласт, папірці

  На вату і пінопласт цікаво дмухати, намагаючись зсунути їх з місця. Ці вправи можна перетворювати у справжні ігри. Наприклад, зіжмакайте невеличкий папірчик – це буде м’ячик. Поставте на гладенькій поверхні (на столі) двоє умовних воріт і грайте у футбол, намагаючись задмухати м’ячик у ворота суперника. Можна використовувати не лише вату, пінопласт і папір, нехай малюк спробує дмухати на різні об’єкти довкола.

  Звукова артикуляційна гімнастика. Звуконаслідування

  Крім розвитку артикуляційного апарата, такі ігри ще й знайомлять дитину із тваринками. Приготуйте картки із зображенням різних тваринок або ілюстрації у журналах, книгах чи візьміть іграшки-тваринки. Розгляньте всіх тваринок, поговоріть про них, розкажіть, хто як розмовляє, як харчується тощо. Ходіть у зоопарк, слухайте звуки тваринок в Інтернеті, нехай малюк спостерігає і запам’ятовує.

  Після якогось часу показуйте малюку знову тих самих тваринок  та питайте, як хто говорить (ворона каркає «кар-кар», слон трубить «ту-у», віслюк реве «іа-іа» тощо).

  Тягнемо звуки

  Правила цієї гри прості, але діти дуже люблять бавитися у неї разом з батьками. Вибираєте певний звук, набираєте повні легені повітря і починаєте тягнути звук (довго промовляти без перерви). Хто його протягне найдовше? Ясна річ, що малюк! Ви ж не забуваєте трохи підігравати дитині? Найпростіше тягнути голосні звуки, але деякі приголосні також варто спробувати, наприклад, свистячі і шиплячі.

  Гру можна урізноманітнити, запропонувавши не просто тягнути звук, а додати ігрового моменту: «Чий тигр проричить найдовше (звук «Р» )? Чия змія просичить найдовше (звук «С» )? Ми прийшли до магазину, а там – справжній слон! Як ми здивуємося? А хто дивуватиметься найдовше (звук «О» )?

  Пошепки

  Така гра розвиватиме не лише мовлення, а й слух. Для неї необхідна іграшка – лялька, ведмедик тощо. Покладіть іграшку спати, поясніть малюку, що іграшка спить, тому треба розмовляти пошепки, щоб не розбудити друга. Порозмовляйте про щось, почитайте віршики, казку, запитайте у малюка, що він зрозумів та запам’ятав. Але не затягуйте, щоб гра не набридла, оголосіть, що іграшка прокинулася, і тепер можна знову говорити голосно.

  Автор: психолог Ярослав Драб

  Facebook Comments
  Анонс