Антибіотики при вагітності

Зміст:

  На сьогодні багато людей на своєму досвіді впевнились, що антибіотики – дуже ефективні ліки при різних хворобах. Не дивно, що їх часто п’ють без призначення лікаря. Проте, вони не такі безпечні, як би нам цього хотілося. Антибіотики під час вагітності – це тема, що потребує особливої уваги та детального обговорення.

  Як правило, лікарі намагаються не допускатись до приписування антибіотиків (особливо вагітним та дітям). Проте, іноді прийому антибіотиків не уникнути. При яких хворобах потрібні антибіотики при вагітності? Які саме антибіотики можна приймати вагітній? Як впливає прийом антибіотиків на майбутню маму та її малюка? Читайте в нашому матеріалі.

  Антибіотики і планування вагітності

  Планувати вагітність після прийому антибіотиків краще не раніше, ніж через три місяці (це стосується обох батьків). У крайньому випадку, намагайтеся, щоб після антибіотиків вагітність настала хоч би через один менструальний цикл. Антибіотики накопичуються в організмі та виводяться з нього поступово. Чим тривалішим буде час на відновлення організму, тим краще для вас і запланованого малюка.

  Якщо зачаття після прийому антибіотиків відкласти не вдалося, необхідно проконсультуватися з генетиком: деякі види антибіотиків можуть вплинути на зачаття і формування плоду.

  Вживання антибіотиків при вагітності

  Деякі лікарі вважають, що у випадку прийому антибіотиків і ймовірності зачаття буває два варіанти розвитку подій: вагітність не відбувається (або зривається на дуже маленькому терміні) з об'єктивних причин (дефективний сперматозоїд чи яйцеклітина, ослаблений організм) або вагітність настає і з нею все гаразд, тому що організм готовий до такого випробування.

  На початку другого місяця вагітності відбувається імплантація яйцеклітини в матку. Це значить, що зародок приєднується до кровообігу матері та разом з нею отримує всі ліки, які вживає жінка. Плацента не є абсолютним захистом для малюка. Небезпечні речовини (такі як: антибіотики, алкоголь, нікотин і т.д.) можуть серйозно зашкодити розвитку зародка. Будьте надзвичайно обережні з вживанням будь-яких ліків, у тому числі антибіотиків, особливо в перші два місяці вагітності, коли формуються всі органи та системи дитинки.

  В 2-му і 3-му триместрі прийом антибіотиків можливий, якщо в цьому дійсно є необхідність для майбутньої матусі.

  Золоте правило

  Пити антибіотики чи ні – скаже лікар. Ніколи самостійно не вирішуйте, що потрібно приймати антибіотики. Їх завжди краще уникати. Спершу лікар порадить, як подолати нездужання більш безпечними препаратами. Антибіотики – це вже зовсім крайній варіант, коли випробувані інші засоби.

  Коли прийому антибіотиків не уникнути?

  Антибіотики допомагають лише при бактерійних, а не вірусних інфекціях. Тому нежить, закладений ніс, кашель та інші симптоми ГРВІ потрібно лікувати не антибіотиками. Вони не подіють на віруси! А ось бактеріальні ускладнення на фоні вірусної інфекції чи грипу лікують все-таки антибіотиками. При пневмонії вживання антибіотиків аж ніяк не уникнути.

  Отит спочатку намагаються вилікувати без антибіотиків. Лікування ангіни залежить від її типу, лише бактеріальна ангіна лікується антибіотиками. Грибкова ж та вірусна ангіни досить добре лікуються протигрибковими або противірусними препаратами.

  Хвороби сечостатевої системи, гострі кишкові інфекції лікуються антибіотиками.

  Які антибіотики можна приймати майбутній матусі?

  Існують так звані безпечні дозволені антибіотики при вагітності – тобто препарати, негативний вплив яких на плід не є виявленим:

  • це антибіотики ряду Пеніциліну (Амоксицилін, Оксацилін, Ампіцилін);
  • також цефалоспорини (Цефазолін, Цефатоксим);
  • а ще макроліди (Еритроміцин, Азітроміцин).

  Як швидко діють на нас антибіотики?

  У більшості випадків при бактерійних інфекціях стан самопочуття покращується протягом 48-72 годин після прийому антибіотика. Якщо стає гірше або стан не покращується за цей час, то потрібно негайно звернутися до лікаря.

  Як правильно лікуватися антибіотиками

  Дехто вважає, що негативний вплив цих ліків можливо знизити, якщо зменшити дозу препарату. Це хибне бачення! Доза препарату розрахована так, щоб пригнітити розмноження бактерій. До речі, доза антибіотика для вагітної і невагітної жінки –  однакова. Самостійно зменшивши дозу, ви не подолаєте збудника хвороби, а лише «привчите» його до препарату. Лікування доведеться повторити, причому, вибравши вже інший антибіотик.

  Якщо припинити приймати антибіотики раніше зазначеного терміну лікування, то бактерії можуть не загинути, симптоми можуть з'явитися знову, тож доведеться починати лікування заново, від самого початку.

  Наслідки вживання антибіотиків

  Найбільш поширені побічні ефекти при прийомі антибіотиків – це алергійні висипи, нудота, діарея, болі в животі та слабкість.

  Тривалий прийом таких ліків порушує нормальний кислотно-лужний баланс в організмі і, як наслідок, призводить до розвитку дисбактеріозу. Внаслідок цього гине корисна мікрофлора, яка населяє слизові оболонки організму людини і захищає від грибкової інфекції. Вже сама по собі вагітність часто спричиняє розвиток грибків (наприклад, молочниці чи піхвового кандидозу). Якраз молочниця часто є проявом дисбактеріозу, який виникає після вживання антибіотиків.

  Довгострокове вживання антибіотиків послаблює захисні сили організму перед іншими збудниками, пригнічує імунітет. Внаслідок чого можуть загострюватися хронічні захворювання і з'являтися нові.

  Як впливають антибіотики на вагітність?

  Існує популярна думка, що антибіотики викликають генетичні аномалії та стають причиною вроджених вад у плоду. Сучасні дослідження доводять, що це не так. Проте деякі антибіотики на ранній стадії вагітності дійсно можуть завдати токсичну дію на ембріон і спричинити порушення слуху, зору, завдати шкоди внутрішнім органам плоду.

  Пам’ятайте, вживання антибіотиків (особливо в тих випадках, коли вони не показані), може бути ризикованим.

  Безпечного вам лікування! Не хворійте!

  Підготувала Мадам Ред

  Facebook Comments
  Анонс