Багатоплідна вагітність

Зміст:

  Багатоплідна вагітність – це справжнє маленьке диво. Проте, це також подвійне (чи навіть потрійне) навантаження на жіночий організм. У яких випадках народжуються двійнята чи трійнята, які симптоми притаманні для багатоплідної вагітності, які можливі ускладнення під час вагітності та пологів, зараз розкажемо.

  Що таке багатоплідна вагітність

  Багатоплідною називають вагітність із двома або більше кількістю плодів. Коли запліднена яйцеклітина розділяється на дві – в цьому випадку народжуються ідентичні близнюки – дітки однієї статі та дуже схожі одне на одного. Коли в маткових трубах опиняються одразу дві яйцеклітини, вони можуть бути запліднені хіба що окремими сперматозоїдами.

  У цьому випадку народяться двійнята або неідентичні близнюки – вони можуть мати різну стать. Такі малюки дуже схожі, але не настільки, як близнюки. Іноді народжуються три однакових дитинки – це трійнята, якщо чотири – четвернята. Дуже-дуже рідко народжуються п’ятеро діточок одночасно – п’ятернята.

  Які шанси у мам та тат на багатоплідність

  Двійнята й близнюки – не така вже й рідкість у нас час. Ваші шанси на них подвоюються, якщо ви самі з них, або якщо у вашій родині по материнській лінії (у матусі, бабусі, тітки) була багатоплідність. Якщо у вас вже є неідентичні близнята, шанси отримати другу пару подвоюються. Це пояснюється тим, що організм жінки, яка вже зачала дизиготних (або різнояйцевих чи неідентичних) близнят без вживання медикаментів, здатний виробляти декілька яйцеклітин в період овуляції.

  Деякі жінки переконані, що після штучного запліднення вірогідність народити двійню 50 на 50. Дійсно, у жінок, які приймають гормональні препарати і проходять процедури ЕКЗ (екстракорпорального запліднення) збільшені шанси на зачаття двійнят і навіть трійні. Звісно, це не 50% (а максимум до 20%). А отже, можливість народити двійнят значно вища, ніж при природній вагітності. Річ у тім, що при процедурі ЕКЗ лікарі пропонують майбутній мамі підсадити до матки не одного, а двох-трьох ембріонів (кількість залежить від клініки та згоди жінки), щоб збільшити шанси на настання вагітності. Декому щастить і успішно прикріплюються всі ембріони, видалення зайвих ембріонів також можливе.

  Ваші шанси на четвернят та п’ятернят приблизно такі самі, як виграти мільйон у лотерею – теоретично вони є, але на це не варто розраховувати. Десь у світі навіть були зареєстровані випадки народження шістьох та сімох діток одночасно, – оце вже, дійсно, чудо із чудес.

  Причини багатопліддя

  Фактори, які сприяють багатоплідній вагітності:

  • вік жінки після 35 років,
  • використання допоміжних репродуктивних технологій,
  • вживання  гормональних  препаратів  для лікування  безпліддя,
  • спадковість,
  • расовий фактор (у жінок африканського походження частіші випадки багатоплідної вагітності),
  • велика кількість пологів у минулому (природнє багатопліддя частіше розвивається у тих, хто вже народжував).

  Як визначити багатоплідну вагітність

  Тести на вагітність покажуть лише її наявність, але не кількість плодів. При багатоплідді аналіз крові на ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) трохи вищий, ніж при звичайній вагітності. Це не підтверджує вагітність двійнятами, але дає натяк лікарю запідозрити таку можливість та скерувати пацієнтку на УЗД (ультразвукове дослідження). Діагностувати багатоплідність можна на ранньому терміні вагітності на УЗД (на 5-8 тижні) при застосуванні трансвагінального датчика. А після 10 тижнів вагітності багатопліддя видно і з трансабдомінальним датчиком, тобто на звичайному УЗД через черевну стінку. Більшість жінок дізнаються про багатоплідну вагітність саме після першого УЗД.

  Гінеколог без УЗД може визначити двійнят методом пальпації та вислухати сердечні тони плодів (десь після 22 тижнів вагітності). Промацується живіт через черевну стінку, визначається більше ніж дві великі частини. Великі частини – це голівка і таз. Якщо виразно промацуються дві голівки і два тази, то двійнят визначено.

  Ознаки багатоплідної вагітності

  У першому триместрі вагітності жінка, яка чекає декількох малят, просто почувається як і будь-яка вагітна, яка чекає малюка. Є народна прикмета, що при близнюках сильний ранній токсикоз, проте він можливий і при вагітності однією дитиною.

  Живіт вагітної при багатоплідді виглядає на більший термін, ніж є насправді. Вже у другому триместрі животик відчутно росте, помітно збільшується з кожним тижнем. Можна обчислити розмір матки при вагітності: якщо висота стояння дна матки вища, ніж за терміном вагітності, то, можливо, це двійнята.

  Чим більший термін вагітності, тим жінці легше зрозуміти свої відчуття. До кінця другого триместру вагітна може відчувати окремо кожну дитинку та її рухи.

  Ускладнення під час вагітності при багатоплідді

  Існує великий ризик ускладнень, коли жінка чекає декілька малюків, адже це кількакратне навантаження на організм. Тривожні чинники – це можлива різниця в перинатальному розвитку діточок, смерть одного з них та ускладнення для того чи тих, які залишилися і розвиваються далі.

  Вагітність близнятами та трійнятами нерідко призводить до передчасних пологів та недоношеності малюків, тому потребує додаткового контролю лікарів. Не нехтуйте відвіданням жіночої консультації один чи навіть два рази на тиждень, особливо на третьому триместрі. Сучасні лікарки знають, як спостерігати за станом вагітної, якими препаратами підтримувати її сили і фізичний стан та допоможуть у виношуванні двійнят.

  Норми термінів для народження при багатоплідній вагітності

  Звичайна тривалість вагітності 39-40 тижнів. У випадку з двійнятами нормою терміну розродження вважають 36 тижнів, з трійнею – 33-34 тижні, з четвернею – 30 тижнів, з п'ятірнею – 28-29 тижнів. У маминому животику не вистачає місця, щоб доносити більше одного малюка до 40 тижнів.

  Природні пологи при багатоплідді

  Для того, щоб багатоплідна вагітність закінчилась успішними природніми пологами, потрібно враховувати такі чинники:

  • на матці не повинно бути швів;
  • зона тазу повинна мати такі розміри та форму, щоб дитина могла легко пройти крізь неї;
  • вирішальну роль має те, як розміщений малюк, що буде народжуватися першим (якщо ця дитина лежить неправильно, роблять кесарів розтин).

  Особливості пологів при вагітності двійнятами – постійний контроль за частотою серцевих скорочень обох дітей двома апаратами. Після того, як народилася перша дитина, лікар дивиться, як розміщена наступна. При необхідності він може спробувати обернути дитинку голівкою вниз. Коли природним шляхом нормально народився перший малюк, то тільки в дуже складних випадках вдаються до кесаревого розтину для народження другого.

  Показання для проведення кесаревого розтину при багатоплідній вагітності

  Якщо жінка не може народити природнім шляхом, то роблять операцію кесарів розтин. Основні показання як при багатоплідді, так і у випадку звичайної вагітності:

  • поперечне розташування плоду;
  • невідповідність розміру голови дитинки і тазу жінки;
  • короткозорість матері (міопія) із загрозою відшарування сітківки під час пологів:
  • пізній токсикоз;
  • передлежання плаценти, коли вона перекриває матковий зів;
  • рубці та шви на внутрішній поверхні матки.

  Багатоплідна вагітність дуже часто є показанням для проведення кесаревого розтину. Потреба в операції може виникнути, якщо дитина, яка повинна народитися першою, лежить сідничками вперед.

  Не дивуйтесь, але лікарі вважають багатоплідність патологією. Сподіваємось, для вас така патологія буде лише приємною. Спокійної вам вагітності та легких пологів.

  Підготувала Мадам Ред

  Facebook Comments
  Анонс