Чи можна лікувати зуби вагітним?

Зміст:

  За кожну вагітність жінка «розплачується» зубами. Це означає, що вони страждають у цей період чи не найбільше за інші органи і системи. Особисто я після двох вагітностей підряд, з яких друга була «подвійна», залишилась майже без власних зубів. Мені довелось не лише лікувати, а й видаляти зуб. Бо в моєму особистому випадку ризик подальшого інфікування організму був набагато більшим, ніж небезпека анестезії. Чому псуються зуби під час вагітності, як правильно їх лікувати та які маніпуляції із зубами не бажані в цей період – розповідає акушер-гінеколог, головний лікар медичного центру «Верум» Олександр Попков

  Чому зуби у вагітних псуються?

  У період вагітності на зуби жінки впливають кілька факторів. По-перше, це підвищення активності обмінних процесів і вимивання кальцію з кісток, по-друге, імунна перебудова, яка вражає ясна. 

  Річ у тім, що гормональний фон, який змінюється, прискорює майже всі процеси у ротовій порожнині, у тому числі руйнівні. Саме через гормональні зміни та перебудову імунної системи у вагітних часто з'являтєься кровоточивість ясен, вони припухають, може відчуватись неприємний запах з роту. Це – гінгивіт вагітних, який зазвичай проходить після пологів. Жінки побоюються травмувати ясна, менш ретельно чистять зуби, що в свою чергу лише загострює проблему. Це замкнене коло може розірвати лише стоматологічна допомога.

  Не просто біль, а й небезпека

  У період активного росту малюк потребує багато кальцію, який зазвичай «відбирається» у зубної емалі жінки. Порушення шару емалі призводить до розвитку карієса. Будь-який інфекційний процес у ротовій порожнині – запалення ясен, карієс чи пульпіт – супроводжується виділенням токсинів в організм. Для вагітної жінки це небезпечно потраплянням їх у травневу систему, що провокує токсикоз. А також тим, що на їхню нейтралізацію «відтягуються» сили імунної системи.

  Ще один аргумент за обов'язкове лікування зубів під час вагітності – необхідність у здоровому харчуванні. А про яке здорове пережовування твердої їжі – м'яса, фруктів, овочів – може іти мова із хворими зубами?

  І, нарешті, мало хто може терпіти довготривалий зубний біль. А вживання знеболювальних у стані вагітності допускається лише в екстренних випадках, і обов'зково після консультації з лікарем.

  Особливості лікування і видалення зубів у вагітних

  Багато вагітних жінок побоюються лікувати зуби через шкідливу дію анестезії. Тут варто знати, що місцеве знеболення – не загальний наркоз, який дійсно може нанести шкоду дитині. Анестезія ж діє лише на ту ділянку, яку необхідно знеболити. Навіть якщо препарати проникнуть у кров, їх зупинить так званий плацентарний бар'єр між організмом матері і дитиною.

  І все ж таки будь-які лікувальні маніпуляції бажано проводити у другому триместрі вагітності. І обов'язково попередити лікаря заздалегідь про наявність вагітності та її термін.

  Що стосується видалення зуба– тут слід співставити ризик подальшого інфікування організму та проведення такої операції. Якщо можна почекати до післяпологового періоду – краще відтермінувати видалення, адже для цього необхідна більш сильна анестезія, тим більше, коли мова йде про зуб мудрості.  Якщо ж зуб болить нестерпно чи коли існує ризик прогресуючого запального процесу – краще позбутись його негайно.

  Небажані процедури

  Рентген під час вагітності відноситься до небажаних процедур, хоча він і не заборонений. Якщо без нього зовсім не обійтись  – робити можна, обов’язково захистившись екрануючим фартухом. А ще краще буде знайти більш сучасний аппарат – радіовізіограф, який дає набагато менше опромінення, ніж звичні рентген-апарати.

  Також не бажана під час виношування дитини така стоматологічна процедура, як вставляння зубів чи імплантація, хоча прямих протипоказань до неї немає. Відсутність одного  чи кількох зубів за умови здорової порожнини рота нічим не загрожує матері чи дитині. А от будь-яке хірургічне втручання, тим більше, необов'язкове, може бути небезпечним.

  Автор: Марина Балабан

  Facebook Comments
  Анонс