Чим небезпечні для вагітних інфекційні хвороби

Зміст:

  Така бажана і довгоочікувана вагітність, найкращий час для жінки, аж ось чоловік захворів на грип! Або старша дитина «принесла» із дитсадка вітрянку!

  Чи можна уникнути зараження під час вагітності, чи обов’язково хвороба мами означає хворобу майбутньої дитини, і коли інфекційні хвороби особливо небезпечні для матері і дитини – розповідає акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар ультразвукової діагностики, заступник головного лікаря клініки «Вікторія» Ірина Атаманчук

  Будь-який, а тим більше, тривалий контакт із хворим на інфекційне захворювання загрожує інфікуванням майбутньої матері. Тут головне питання у тому, наскільки сильний у жінки імунітет (бо не обов’язково контакт із хворим означає автоматичне інфікування вагітної ). І, якщо вагітна таки заразилась – у якому триместрі це сталось.

  Що відбувається в нашому організмі під час хвороби

  Імунна система вагітної жінки більш чутлива до різного роду вірусних атак. У період виношування малюка імунітет жінки пригнічується, аби організм не сприймавплід як чужорідний організм. Тому банальне ГРВІ – вже привід для підвищеної уваги до свого організму.

  Що відбувається в період хвороби? Навіть якщо ГРВІ протікає без високої температури, лише з нежиттю, через ускладненість дихання до дитини надходить менше кисню. Також, у будь-якому разі, змінюється режим дня майбутньої мами, вона більше нервує, що теж не сприяє виношуванню здорової вагітності. Якщо ж до інших симптомів додається висока температура та загальна інтоксикація – токсини через плаценту можуть надходити в кровотік плоду, отруюючи його організм.

  Коли вагітній хворіти найнебезпечніше?

  Існує правило: будь-яка хвороба стає менш небезпечною із продовженням терміну вагітності. Відтак, найнебезпечніше – якщо жінка захворіла на інфекційне захворювання у першому триместрі, коли відбувається закладення органів і систем у плода, і хвороба протікає із високою температурою і ускладненнями.

  Результатом перенесеної хвороби можуть стати викидень, різні патології плода Звісно, плацента надійно оберігає малюка від зовнішніх негараздів, проте, на жаль, існують інфекції, здатні проникати і через неї. Такий спосіб зараження називають трансплацентарним.

  До інфекційних захворювань, здатних долати захист плаценти, належать вітряна віспа, краснуха, вірус герпеса, грип. Проте, навіть у разі інфікування будь-якою із цих хвороб, трагічний фінал вагітності не стовідсотковий, хоча і високо ймовірний. Якщо захворюваність, наприклад, на краснуху підтвердилась, жінці, скоріше за все, радитимуть перервати вагітність.

  У другому триместрі інфекційні захворювання можуть спровокувати передчасні пологи. А в третьому триместрі, а особливо безпосередньо перед пологами, захворювання можуть через родові шляхи передатись малюкові. Це характерно для краснухи, кору, герпеса. Небезпека у тому, що новонароджені вкрай важко переносять інфекційні хвороби, якими заразились внутрішньоутробно.

  У зоні підвищеної уваги

  Навіть не обговорюється те, що вагітній не варто займатись самолікуванням. Вона має невідкладно звернутись до лікарів, і до самих пологів більш ретельно обстежуватись. Здавати загальні аналізи (кров, сечу) вагітним, які перехворіли, рекомендується частіше, як і робити УЗД плода. Після народження діти, матері яких перенесли важкі інфекційні хвороби, теж потребують частого і прискіпливого обстеження. Їм радиться періодично робити УЗД серця, печінки, нирок, особливу увагу звертати на нервову систему – вона найчутливіша до різного роду патологій.

  Якщо захворів хтось із сім’ї, а нерідко так звані дитячі хвороби приносять саме старші діти із дитсадка чи школи, вагітну жінку бажано ізолювати від хворого. Якщо ж це неможливо – вдягати на хвору людину маску та часто міняти її, також робити вологе прибирання та регулярно провітрювати приміщення.

  Профілактика зараження під час вагітності майже не відрізняється від загальної профілактики інфекційних захворювань:

  • уникати місць масово скупчення людей,
  • загартовуватись (але починати ці заходи не під час вагітності!),
  • правильно харчуватись,
  • вести здоровий спосіб життя.

  А найвірнішим способом уникнути зараження під час вагітності буде пройти ретельне обстеження під час планування дитини. І, за потреби, наперед зробити щеплення проти кору, краснухи, вітряної віспи, грипу та інших небезпечних хвороб.

  Автор: Марина Балабан

  Facebook Comments
  Анонс