Дисплазія шийки матки та вагітність

Зміст:

  Ти плануєш стати мамою, але на огляді у гінеколога чуєш діагноз «дисплазія шийки матки»? Не варто одразу лякатися. Краще давай розберемося, що це за хвороба, які причини її виникнення і найголовніше – чи можна вагітніти з таким діагнозом?

  Дисплазія шийки матки – що це?

  Певно, ти знаєш, що шийка матки покрита багатошаровим епітелієм. Але інколи відбуваються зміни у структурі та функціонуванні клітин її слизової оболонки. Тоді кажуть про дисплазію шийки матки. Для цього захворювання характерні потовщення та розростання клітин у шарах епітелію. Також порушуються процеси оновлення, дозрівання та відторгнення клітин.

  Це захворювання досить підступне, адже будь-які зовнішні ознаки дисплазії практично відсутні. Найчастіше хвороба виявляється під час профілактичного огляду.

  Діагностика

  Для повноцінної діагностики дисплазії шийки матки застосовуються три основних методи:

  • кольпоскопія
  • РАР-тест
  • біопсія

  Зазвичай достатньо двох із трьох методів. Але одного із досліджень недостатньо!

  Кольпоскопію (огляд шийки матки спеціальним приладом на гінекологічному кріслі під збільшенням у 10-30 разів з освітленням) та РАР-тест (цитоморфологічне дослідження епітелію шийки матки) рекомендовано усім жінкам проводити раз на рік.

  Остаточним методом, який підтверджує наявність дисплазії шийки матки, є біопсія – гістологічне дослідження клаптика шийки матки, взятого з підозрілої на дисплазію зони.

  Залежно від вираженості тих чи інших порушень, розрізняють три ступені дисплазії шийки матки:

  • Легкий ступінь. Дисплазія шийки матки 1 ступеню (дисплазія І, CIN I) – ураження 1/3 всієї товщини епітелію.
  • Середній ступінь. Дисплазія шийки матки 2 ступеню (дисплазія IІ, CIN II) – ураження від 1/3 до 2/3 всієї товщини епітелію.
  • Важкий ступінь. Дисплазія шийки матки 3 ступеню (дисплазія ІII, CIN III) – ураження всього епітелію, відсутнє диференціювання на шари. Морфологічно виявляється атиповість клітин та ядер.

  Причини появи

  Загальноприйнято вважати, що однією з основних причин виникнення дисплазії є наявність в організмі жінки вірусів папіломи. За статистикою у 95-98% пацієнток з діагнозом «дисплазія шийки матки» була виявлена наявність даного вірусу. Для розвитку дисплазії необхідно тривале перебування вірусу в організмі (понад один рік).

  Однак для розвитку патологічного процесу недостатньо тільки інфікування. Як правило, розвиток хвороби починається тільки у разі поєднання інших негативних факторів:

  • Зміни у гормональному фоні (використання протизаплідних засобів, менопауза, вагітність, застосування речовин, що містять гормони)
  • Ранній початок статевого життя та пологи до завершення формування усіх необхідних функцій слизових оболонок
  • Травми шийки матки (багаторазові пологи, часті переривання вагітності)
  • Інфекції, що передаються статевим шляхом
  • Запальні процеси статевої сфери тривалого протікання, які не лікуються
  • Зловживання нікотином (активне і пасивне паління) та алкоголем
  • Слабкий імунітет (імунодефиціт унаслідок стресів, застосування лікувальних засобів, наявності хронічних захворювань)
  • Елементарне нехтування гігієною

  Чим небезпечна дисплазія шийки матки

  Дисплазія є однією з форм передракового стану, оскільки, за відсутності лікування та подальшому розвитку патологічного процесу, може виникнути онкологічне захворювання.

  «Час розвитку раку із дисплазії залежить від імунного статусу, онкогенності вірусу папіломи та багатьох інших факторів», – розповідає Галина Петренко, акушер-гінеколог клініки «Медична Династія».

  З іншого боку, дисплазія шийки матки досить ефективно лікується. Тому не варто забувати про обов’язкові огляди у гінеколога, на яких можна виявити хворобу.

  Спосіб лікування визначається ступенем розвитку процесу, віком пацієнтки, розміром ураження, наявністю супутньої патології, бажанням жінки зберегти можливість пологів у майбутньому та іншими факторами.

  Чи можна вагітніти?

  Дисплазія шийки матки та вагітність – поєднання досить тривожне. Звісно, багато що залежить від ступеню тяжкості дисплації та її виду (плаский чи циліндричний епітелій уражено), як давно у жінки спостерігається дисплазія, від віку пацієнтки та багатьох інших факторів.

  Жінка, яка вирішує вагітніти з дисплазією, має усвідомлювати, що не завжди вдається швидко завагітніти, потім сама вагітність (9 місяців), потім післяпологовий період. Загалом, лікування відкладається на два-три роки.

  Хоча невеликі дисплазії легкого ступеню цілком можуть бути відкладені у лікуванні на період вагітності.

  Дисплазії середнього і, тим більше, важного ступеню, безумовно, краще пролікувати до вагітності.

  Дисплазія під час вагітності

  Але що робити, якщо дисплазію виявлено уже під час вагітності?

  По-перше, не хвилюватися. Адже дисплазія шийки матки не погіршується під час вагітності, як і дисплазія не погіршує стан вагітності. Хоча при тяжкому ступені спостерігається незначне підвищення ризику передчасних пологів.

  До того ж, у 75% вагітних при недостатній кількості фолієвої кислоти у мазках спостерігається клітинна патологія, але сама дисплазія шийки матки діагностується у близько 3% вагітних жінок. Пов’язано це з тим, що у період вагітності в організмі жінки відбувається серйозна гормональна перебудова, що може викликати значні зміни у клітинах епітелію.

  «Лікування шийки матки при вагітності не проводиться, – каже Галина Петренко, – а діагностика зводиться тільки до кольпоскопії та цитології. Біопсію беруть у крайніх випадках, за явних ознак раку шийки матки».

  Якщо ж виявлено рак при вагітності, то тактика ведення індивідуальна і вимагає спостереження онкогінеколога.

  При дисплазії шийки матки легкого та середнього ступеню, та за невеликого розміру зміненої ділянки існує велика ймовірність самовільного регресу.

  Кесарський розтин не застосовується, якщо ступінь ураження тканин у межах легкого чи середнього ступеню, але якщо діагностовано тяжку дисплазію шийки матки, то без кесарського розтину не обійтись.

  Після пологів, особливо у мам, що годують груддю, на шийці матки можуть спостерігатись зміни. Повторне цитологічне дослідження проводять у післяпологовому періоді, зазвичай за один рік після пологів.

  Автор: Антоніна Беженар

  Facebook Comments
  Анонс