Гемоглобін при вагітності

Зміст:

  Аналіз на гемоглобін обов’язковий під час вагітності, оскільки його зниження може викликати великі проблеми не лише під час виношування дитини, але й після пологів. До речі, не всі знають, що гемоглобін може не лише падати, як ми звикли вважати, але і підвищуватися вище за норму. І це теж може бути доволі небезпечно.

  Що це за аналіз, чому так важливо контролювати рівень гемоглобіну в крові вагітної та як його нормалізувати, ми розповімо в цій статті.

  Що таке гемоглобін і чому він такий важливий?

  Гемоглобін так називається від поєднання двох слів – грецького «гема» – кров, і латинського «глобус» – куля. За своєю суттю, це складний білок, який містить залізо і може зв’язуватися з киснем, переносячи його по організму до всіх клітин. Гемоглобін – це постачальник кисню всім органам, у тому числі й органам плоду, який розвивається під час вагітності. У людей він міститься в еритроцитах. Саме за допомогою цього білку з легенів людини кисень і потрапляє туди, де є його дефіцит.

  Як лікарі визначають норму

  Яка норма гемоглобіну у вагітних? Аналіз, який здають вагітні жінки на гемоглобін, по суті, визначає концентрацію еритроцитів в одному літрі крові. Взагалі це складова загального аналізу крові, який беруть не з вени, а з пальця. Серед інших результатів лікар визначить, як мається справа з гемоглобіном у вагітної жінки.

  Так, вважається, що 120-160 грамів на літр – це ідеальні показники. У вагітних, через те, що збільшується об’єм крові і відбувається природня затримка рідини в організмі, нормою може вважатися показник 110 г/л. Але не рідко бувають і нижчі показники. В цьому випадку лікарі можуть прописати пацієнтці лікування.

  Як правильно здати аналіз ?

  Коли вам випишуть скерування на загальний аналіз крові, здайте його на голодний шлунок, зранку. За день до цього постарайтеся збалансувати дієту і не споживати смажених і жирних продуктів. Не рекомендується здавати аналізи крові після фізичного навантаження. У загальних рекомендаціях пишуть, що не можна вживати алкоголь за декілька діб і курити за годину до, але думаємо, у випадку аналізу у вагітних, це не дуже актуально. Якщо ви приймаєте лікарські препарати – обов’язково скажіть про це в лабораторії.

  Які ознаки низького гемоглобіну у вагітних?

  Знижений гемоглобін призводить до анемії вагітних, що може проявлятись у великій кількості симптомів. Наприклад, відчутті постійної втоми, нудоті, в особливо серйозних випадках може підвищуватися температура. Також можлива зміна харчових звичок. Через низький гемоглобін вагітні жінки можуть починати їсти раніше для них неїстівні продукти, наприклад, крейду або штукатурку, глину.

  Може виникнути любов до незвичних запахів – бензину, вихлопних газів або свіжої фарби. Виникає задишка і прискорене серцебиття, шкіра набуває блідого вигляду, може розвинутися гастрит. Всі ці симптоми, звичайно ж, можуть виникнути у вагітних і з інших причин, але у будь-якому випадку потрібно звертатися за допомогою до лікаря. Він розповість, як можна підвищити гемоглобін.

  Основні симптоми і ознаки зміни рівня гемоглобіну в крові вагітної:

  • втома,
  • слабкість,
  • нудота,
  • запаморочення,
  • температура,
  • задишка,
  • прискорене серцебиття,
  • бліда шкіра,
  • зміна харчових звичок,
  • гастрит.

  Що таке анемія?

  Коли органи нашого тіла не отримують кисню в достатній кількості, це відбивається на їхній роботі і стані всього організму. Особливо це небезпечно для вагітних в першому триместрі, коли від нормальної насичуваності киснем залежить формування плоду і закладка всіх його внутрішніх органів. Тому, якщо в перші місяці після зачаття аналізи показали низький гемоглобін і вам поставили діагноз – анемія, то вам буде потрібно докласти зусилля і підняти гемоглобін.

  До другого і третього триместру в багатьох вагітних виникає природнє зниження кількості еритроцитів, оскільки об’єм крові збільшується. При цьому показники можуть бути близько 110 грамів на 1 літр або трохи нижче. Це не вимагає лікування і все повертається до норми після пологів.

  Говорити про анемію можна, якщо показники падають нижче за 90 г/л, а після того, як вони стають нижчими за 80 г/л – стан жінки вже дуже небезпечний, і їй ставлять діагноз «анемія важкого ступеню», який вимагає негайного медикаментозного втручання.

  Крім поганого самопочуття і небезпеки неправильного формування плоду, низький гемоглобін може спричинити проблеми в самих пологах. Вони проявляються в тому, що у жінки буде слабка пологова діяльність, не буде сил на потуги і самі пологи. До того ж, в останньому триместрі вагітності анемія може призводити до гіпоксії плоду і, як наслідок, до передчасних пологів. Також вважається, що саме цей чинник впливає на передчасний вилив навколоплідних вод, гестоз і навіть смерть дитини в першу добу після народження. Жінки з низьким гемоглобіном більше за інших схильні до сильної крововтрати після пологів.

  Як лікують анемію і піднімають гемоглобін у вагітних?

  Бажано ще до вагітності знати, як маються справи з гемоглобіном. І у випадку його недостачі, або якщо гемоглобін підвищений, привести своє здоров’я в порядок ще до зачаття. Але якщо цього не сталося, лікарі у випадку не сильно вираженої анемії прописують залізовмісну дієту і, якщо потрібно, лікарські препарати заліза, які підвищують цей показник.

  У набір продуктів, які містять залізо, входять: яблука, хурма, гранати, персики і сухофрукти, особливо курага. Окрім цього, залізо є в грибах, бобових, цілісних злаках, червоному м’ясі, жирній рибі. Під час лікування такою дієтою лікарі радять прибрати зі свого столу всі молочні продукти і ті, які містять кальцій, наприклад, кунжут, щоб вони не заважали засвоюванню заліза.

  Продукти, які містять залізо:

  • гранат,
  • гречка,
  • яблука,
  • хурма,
  • персики,
  • сухофрукти,
  • гриби,
  • боби,
  • червоне м’ясо.

  Якщо ж правильне харчування не допомагає, то пацієнтка повинна почати приймати препарати заліза, які може вам призначити лікар.

  Дозування і тривалість прийому лікар вибирає індивідуально для кожної вагітної жінки, залежно від стану її здоров’я і потреби в препараті. Щоб залізо з пігулок добре засвоювалося, зазвичай його приймають разом з фолієвою й аскорбіновою кислотою. Сучасні ліки вже мають у своєму складі всі потрібні речовини. Приймають залізо доволі тривалий час, лікування може зайняти декілька місяців, перш ніж гемоглобін підніметься і все налагодиться. Тому потрібно виконувати всі рекомендації вашого лікаря, навіть якщо ви вже відчули себе краще.

  Автор: Наталія Блок

  Facebook Comments
  Анонс