Герпес під час вагітності

Зміст:

  Герпес під час вагітності: особливості протікання хвороби та що потрібно робити, щоб залишатися здоровою, дізнаємося у лікаря-гінеколога «Центру здорового материнства» Дуди Катерини Михайлівни

  Герпес та його різновиди

  Герпес – це вірусна інфекція з характерними висипанням бульбашок на шкірі та слизових оболонках, яка «мешкає» в нервових вузлах. Різновидів герпесу існує багато. Найпоширеніші: лабіальний (вражає губи), генітальний (вражає статеві органи), цитомегаловірус. Вітрянка також викликається вірусом герпесу.

  Герпес передається контактним шляхом, через біологічні рідини. А саме, через бульбашки з рідиною, які знаходяться на поверхні шкіри у інфікованої людини. У повсякденному житті ми досить часто контактуємо з цим вірусом, але більшість людей мають до нього антитіла. У багатьох вірус знаходиться в сплячому режимі, а коли в організмі знижується імунітет (з різних причин: ГРЗ, сезонні зміни, захворювання і т.д), вірус герпесу може проявлятися знов і знов.

  Вірус герпесу та вагітність

  Особливість вагітності в тому, що малюк всередині не тільки мамин, але і татів, тобто наполовину чужий. І щоб не відбувалося його відторгнення, організм вагітної жінки знаходиться в стані імунодефіциту. Якщо майбутня мама є носієм вірус герпесу, то на фоні ослабленого імунітету, хвороба може проявитися. Але це менш небезпечно, ніж захворіти на герпес  вперше під час вагітності.

  Якщо жінка вступає у вагітність, маючи антитіла до вірусу герпеса, то дитина вже захищена. Якщо ж під час вагітності відбувається первинний контакт на фоні зниженого імунітету та жінка заражається, то це вкрай небезпечно. Вірус легко проникає до тканин плода та існує ризик їх ураження. Тому вкрай важливо перевірити свій імунний статус ще до вагітності: здати аналізи на TORCH інфекції, куди входить і герпес. Такі ж аналізи здаються і під час вагітності.

  Розшифровуємо результати аналізу на TORCH інфекції

  Результати аналізів покажуть в крові певну кількість імуноглобулінів М (IgМ) та імуноглобулінів G (IgG), за кількістю яких і визначається, чи є у жінки захист, чи ні. Часто жінки здають аналізи та отримують позитивні результати по імуноглобулінам G. Жінка починає панікувати, не розуміючи, що наявність імуноглобулінів G – це добре. Це означає, що раніше в неї вже був контакт з вірусом герпесу та організм виробив антитіла. Імуноглобуліни G з'являються в організмі через деякий час, коли період гострого інфікування пройшов та людина одужала. Вони циркулюють в крові та захищають організм від нового інфікування вірусом герпесу.

  А ось велика кількість імуноглобулінів М говорить про те, що організм жінки інфікуваний, тобто зараз вона хворіє. Їх наявність – це погано.

  Тому, якщо жінка на ранніх термінах вагітності отримує відсутність імуноглобулінів М і наявність імуноглобулінів G – це добре, вона захищена. Якщо на етапі планування результати аналізів показали наявність імуноглобулінів М та відсутність імуноглобулінів G, потрібно полікуватися. Якщо така ситуація виникає під час вагітності, то також потрібно пройти курс лікування. І бути вкрай уважними до стану дитини, так як завжди існують ризики її інфікування.

  При будь-яких проявах вірусу жінці потрібно обов'язково звернутися до лікаря. А щоб зменшити ризик первинного зараження та повторної реактивації вірусом герпесу, жінці потрібно берегтися: не переохолоджуватися, не перегріватися, відпочивати, мати повноцінний сон, раціональне харчування і т.д. Якщо у жінки немає антитіл до вірусу герпесу, їй потрібно уникати місць великого скупчення людей та дитячих колективів, де часто поширена вітрянка.

  Якщо жінка часто хворіє герпесом до вагітності, то їй потрібно обов'язково звернутися до інфекціоніста, щоб обстежити свій імунний статус в цілому. З'ясувати, чому імунітет допускає часту реактивацію вірусу герпесу. Можливо, є супутні захворювання, імунодефіцити і т.д. Важливо проконсультуватися ще й із суміжними спеціалістами.

  Герпес та вітрянка: ризики для майбутньої дитини

  Наслідки захворювання вірусом герпесу під час вагітності можуть бути найрізноманітнішими. Це залежить від того, на якому етапі вагітності жінка захворіла вірусом вперше. На ранніх термінах – це вкрай небезпечно, існує великий ризик втрати вагітності. Це обумовлено тим, що до 12 тижнів відбувається закладка всіх органів та систем плоду.

  Якщо жінка захворіла герпесом після 12 тижня, то це можуть бути самі різні пороки розвитку: в першу чергу, пороки розвитку ЦНС, ураження тканин головного мозку, кісти, розширення шлуночків головного мозку і т.д. Але, якщо жінці вчасно надати допомогу та призначити лікування, то негативних наслідків можна уникнути.

  Починаючи з 12 тижня, для лікування можуть застосовуватися препарати ацикловіру (всередину та місцево). До 12 тижнів – тільки місцево, і лікарі більш ретельно спостерігають за розвитком плоду. Крім цього, використовуються імунопідтримуючі препарати.

  Якщо перед пологами відбувається гостре інфікування або реактивація вірусу герпесу з герпетичними висипаннями на статевих органах, це є показанням до кесаревого розтину. І це необхідно, щоб уникнути інфікування новонародженого. Так як для дитини вірус герпесу також небезпечний. Він може провокувати шкірні висипання, вірусну пневмонію, вірусний менінгіт, вірусний енцефаліт та найрізноманітніші захворювання. Якщо у жінки в аналізах є наявність імуноглобулінів G та висипання на губах, то пологи проводяться природним шляхом.

  Вчасно звертайтеся до лікаря, щоб уникнути негативних наслідків захворювання вірусом герпесу. Бережіть себе  та будьте здорові!

  Автор: Альона Акопджанян

  Facebook Comments
  Анонс