Гестаційний цукровий діабет вагітних

Зміст:

  Після здачі аналізів виявилось, що цукор у крові вагітної підвищений. Що це означає? Діабет? Або поки лише порушення толерантності до глюкози? Чи мине це після пологів або залишиться на все життя, чи не постраждає малюк? На ці та інші питання про діабет при вагітності відповідає гінеколог-ендокринолог центру «Верум» Євгенія Вікторівна Павлова

  Діабет і планування вагітності

  Перш за все потрібно сказати, що цукровий діабет раніше викликав безпліддя у жінок, особливо його важкі форми. Настільки це серйозне захворювання, яке відбивається на всьому організмі. Зараз медики навчилися ефективно лікувати цю хворобу, тому такі жінки можуть вагітніти, і це добре. Але в той же час потрібно заздалегідь готуватися до такої вагітності та уважно стежити за рівнем цукру всі 9 місяців.

  На етапі підготовки до вагітності жінка з цукровим діабетом повинна проконсультуватися в ендокринолога і скоректувати своє лікування. Дуже часто таких вагітних або жінок, які планують вагітність, ендокринологи переводять на інсулін. Навіть тих, які лікуються цукрознижувальними препаратами. Тому що інсулін плоду не нашкодить, а ось високий цукор у крові матері може викликати різні ускладнення.

  Чим небезпечний підвищений цукор у крові під час вагітності

  Крупний плід – це найменша з проблем мами з діабетом. Хоча підшлункова маляти вже бере участь у процесі, і він має високий ризик розвитку цукрового діабету в майбутньому. Окрім цього, цукор у крові вагітної робить токсичний вплив на плід, порушує мікроциркуляцію усіх органів і систем дитини. Також страждає від цього плацента, розвивається поліорганна недостатність.

  Залежно від кількості цукру в крові матері, від його зростання, ситуація посилюється. Якщо діабет гестаційний, то він небезпечний неправильним розвитком, недоношеністю, завмиранням дитини – іншими словами, її загибеллю. Від підвищеного цукру страждає не лише плід, але й організм жінки. І наслідки можуть бути дуже серйозними.

  При вагітності і так йде підвищене навантаження на всі органи майбутньої матусі. А тут органи жінки, і печінка, і підшлункова залоза, несуть подвійний вантаж. У такій ситуації у мами може бути навіть діабетична кома. Взагалі, тягар ускладнень від діабету залежить від того, на якому терміні вони розвиваються.

  Рекомендації вагітним і плануючим вагітність з діабетом

  Єдиний шлях уникнути ускладнень для жінки з цим захворюванням – неухильно дотримуватись усіх призначень лікаря. Із самого початку таку вагітність акушер-гінеколог веде строго з ендокринологом.

  Є певний перелік аналізів, які вагітна повинна буде здати, але це вирішує ендокринолог, оскільки діабет – захворювання екстрагенітальне. Тому порада всім жінкам: знайти хорошого ендокринолога і постійно у нього спостерігатися. Цукровий діабет у вагітних – підступне захворювання.

  Гестаційний цукровий діабет вагітних

  Гестаційний – це діабет, який виник у жінки під час вагітності. Потрібно сказати, що останнім часом почастішали випадки гестаційного діабету. Тому в процесі вагітності лікарі стежать, щоб цукор у крові мами не піднімався. Спеціальний Наказ номер 417 передбачає перевірку жінки на цукровий діабет, у тому числі на гестаційний, і на приховані його форми.

  Є спеціальна анкета, яку заповнює жінка у жіночій консультації. Вона допомагає гінекологу оцінити ризики. Туди вноситься інформація про наявність діабету у родичів вагітної, про епізоди діабету або підвищеного цукру у неї в минулому. І якщо в цьому спеціальному опитувальнику лікарі бачать збільшені індекси маси тіла, якщо видно ризики цукрового діабету, то вже при постановці на облік у майбутньої мами береться двогодинний тест на толерантність до глюкози.

  У всіх інших здорових жінок цей аналіз беруть планово з 24-го по 28-й тижні, щоб не пропустити підвищення цукру. Тобто, існує спеціальна скринінгова програма: при постановці на облік і на 24-28 тижні. Якщо виявлений підвищений цукор при вагітності, то лікарі складають індивідуальний план її ведення. Призначення залежать від складності ситуації. Але потрібно сказати, що навіть легке порушення толерантності до глюкози обов'язково контролюють ендокринологи.

  Симптоматика діабету

  Чим небезпечний діабет? Ця хвороба часто починається непомітно. Якщо порушена толерантність до глюкози, жінка навряд чи зможе це відчути. Адже у вагітних часто бувають якісь незвичайні відчуття. Тому симптоми підвищення цукру в крові зазвичай залишаються непоміченими.

  Наприклад, такі жінки багато п'ють, але влітку, особливо у спеку, на такі симптоми не звертають уваги. Хоча спрага і поліурія (збільшене утворення сечі і часте сечовипускання) – класичні ознаки цукрового діабету. Єдиний спосіб взнати рівень цукру – здати кров на аналіз.

  Коли з діабетом не можна вагітніти

  Якщо у пацієнтки некомпенсована форма цукрового діабету, важка форма, то вона, звичайно, не завагітніє. Навіть на ЕКЗ нескоректований цукровий діабет чіпати не будуть. У репродуктивній клініці при підготовці до ЕКЗ жінка здає первинні аналізи. Якщо є якісь підозри щодо порушення в роботі підшлункової залози, то пацієнтка відразу ж прямує до ендокринолога. Він коректує цукор, і тільки потім її беруть до протоколу.

  Без цього жінці з важким цукровим діабетом не проводитимуть екстракорпоральне запліднення. Адже треба розуміти, що у неї за діабет, яка форма, які типи діабетичних порушень. Дієта рятує лише при порушеній толерантності до глюкози. Але проблема в тому, що жінка самостійно ніяк не зможе визначити ступінь складності порушень.

  Симптоматика однакова: лише спрага і поліурія. Може бути ще слабкість. Тому так важливо вчасно звернутися до ендокринолога. І, залежно від ступеня складності, від стадії і форм діабету, цей фахівець призначить вагітним відповідне лікування.

  Автор: Вікторія Астахова

  Facebook Comments
  Анонс