Як підготувати дитину до народження братика чи сестрички

Зміст:

  Часто батьки, як очікують на другу дитину, переймаються такими питаннями: «Як навчитися ділити свою любов між двома ( трьома… ) дітьми? », «Як зробити так, щоб старша дитина не почувала себе покинутою?» …

  Поява у сім’ї ще однієї дитини – це не тільки привід для радощів, але й причина безлічі питань і незрозумілостей. Ця подія принципово змінює життя не тільки дорослих, але й старшої дитини. Тепер, незалежно від віку, її сприйматимуть як старшу і самостійну, а отже, очікуватимуть і вимагатимуть від неї значно більше.

  Тут батькам важливо знати міру – не забувайте приділяти старшій дитині більше уваги, проводити разом час, пригортати, брати на руки, читати книжки, разом дивитися мультики. Бо їй зараз як ніколи потрібне ваше тепло, увага і турбота!

  Для початку варто пояснити дитині про очікувані зміни. Залежно від віку дитини, можна обрати різні тактики. Якщо ваш первісток ще зовсім маленький, варто показати йому інших новонароджених – у парку, магазині, поліклініці. Поясніть малюку, що він був таким самим маленьким і беззахисним. Якщо у вас зберігся його «новонароджений» одяг, покажіть його.

  Спитайте, чи хоче ваша дитина братика або сестричку. Якщо раптом почуєте негативну відповідь – спокійно поясніть, що мати братика або сестричку дуже цікаво і весело. Як правило, у дітей з’являється таке бажання ближче до чотирьох років. До цього їх абсолютно влаштовує самим бути центром Всесвіту.

  Покажіть діток, у яких уже є молодші братики чи сестрички. Зверніть увагу, як вони бавляться разом, як проявляють турботу про малюка.

  Поступово привчайте старшу дитину до самостійності. Навчіть її одягатися, прибирати свої іграшки, допомагати вам. Зробіть так, щоб поява немовля у домі стала святом і для старшої дитини. Вона має сприймати його як друга, а не як суперника. Наприклад, ви можете купити подарунок для старшої дитини від молодшої.

  Коли вже менший малюк з’явиться на світ, пояснюйте старшому, що і навіщо ви робите. Так у нього з’явиться відчуття, що він причетний до усіх цих дій, а отже і до виховання малюка.

  Спочатку, коли крихітка спить, проводьте більше часу зі старшим. Пізніше ніколи безпричинно не відмахуйтесь від нього. Навіть якщо ви зайняті новонародженим малюком, пообіцяйте старшому, коли саме ви пограєте з ним чи приділите йому увагу. Чітко визначайте час і дотримуйтесь обіцянок.

  Пам’ятайте – усі діти різні. Не варто порівнювати їх між собою. Це може стати причиною ревнощів, а в майбутньому дружбу перетворити на суперництво. Читайте дітям казки, в яких брати чи сестри разом долають труднощі. Навчайте їх грати разом, розподіляючи ролі так, щоб усі були задіяні і задоволені.

  Навчайте дітей робити приємні сюрпризи один для одного. Добре, якщо діти проводять багато часу разом. Однак залишати їх наодинці, особливо перший рік-півтора, не варто. Старша дитина сприймає молодшу скоріше як іграшку. Їй цікаво розглядати її, торкатися, чомусь навчити. Тому ненароком вона може заподіяти шкоди малюку. Окрім того, що батьки будуть сваритися, дитина  і сама дуже глибоко переживає через те, що сталося. Ця психологічна травма може залишитися на все життя.

  З появою у сім’ї третього малюка батькам дійсно стає легше. По-перше, вони вже знають, що таке ревнощі і війни за увагу батьків. По-друге, старші діти вже вміють ділитися, домовлятися і поступатися.

  Однак пам’ятайте, не важливо, скільки років вашим дітям. Вони все одно діти, а отже, потребують вашої уваги і підтримки. Зі старшою дитиною краще говорити, як з дорослою, ділитися своїми планами, міркуваннями, радитися. Тоді вона стане вам надійним помічником. А ось середній дитині варто приділити більше уваги, адже їй ще тільки доведеться стати старшою. Такого досвіду у неї ще не було.

  Нехай вашої любові і ласки вистачить і старшим, і молодшим!

  Автор: кандидат психологічних наук, дитячий та сімейний психолог Ірина Губеладзе

  Facebook Comments
  Анонс