Коли і як йдуть у декретну відпустку. Знай свої законні права

Зміст:

  Майже кожна вагітна жінка мріє скоріше почати відпочивати та зосередитись на підготовці до пологів вдома – на законній підставі, без виснажливих поїздок на роботу. Юрист Ірина Симоненко розповість, як краще оформити декрет, щоб у потрібний час піти в оплачувану відпустку і при цьому не втратити на грошах. 

  Не секрет, що більшість роботодавців не люблять вагітних. Часто на підприємствах створюють такі умови, що майбутній мамі стає некомфортно. Мало хто з начальства хоче йти на поступки і відпускати працівниць на планові огляди до ЖК, зменшувати майбутній матусі об'єм робіт і так далі.

  Не дивно, але зрозуміло, що досить багато вагітних роблять дурницю, звільняючись ще на початку вагітності за власним бажанням. Частенько молоді дівчата звільняються через відверте змушення роботодавця. Адже нерідко в хід можуть піти навіть погрози і психологічний тиск.

  Проте, звільнившись, вагітні позбавляють себе не лише роботи (робочого місця, зарплати, прилаштованої трудової), але значно зменшують суму своєї фінансової допомоги. Адже розмір виплат безпосередньо залежить від розміру офіційної заробітної плати і трудового стажу (це єдиний платіж, який дорівнює приблизно 4 зарплатам). Тому всіма правдами (і навіть неправдами) варто триматися на роботі до декрету, щоб отримати хороші виплати, зберегти трудовий стаж і закріплене робоче місце. 

  Якщо вас вимушують розірвати трудовий договір

  Якщо вагітна твердо вирішила розірвати трудовий договір, то, безумовно, це її право, яким можна скористатись. Тоді їй слід за два тижні письмово попередити роботодавця. Якщо ж її вимушує працедавець – то майбутня мама має бути в курсі, що бажання працедавця – незаконне, і без її згоди – нездійсненне. Знайте, законодавство – на боці вагітних!

  Втратити своє робоче місця вагітна може лише у випадку повної ліквідації організації, підприємства або установи (але з обов'язковою умовою подальшого працевлаштування). Важливо знати, що залучати вагітних до наднормової роботи, до роботи в нічний час/ставити на нічні зміни роботодавцям заборонено. Відправляти у відрядження, наказувати працювати у вихідні та святкові дні теж не дозволяється (навіть якщо вагітна не проти).

  В ідеалі вагітних співробітниць повинні максимально підтримувати і йти їм на поступки: безкоштовно або на пільгових умовах надавати майбутнім мамам путівки в санаторії (будинки відпочинку), надавати матеріальну допомогу. 

  Якщо вас звільняють незаконно

  Всі спроби працедавця-правопорушника обійти закон або звільнити жінку в поважному стані можуть бути оскаржені в спеціально уповноваженому центральному органі виконавчої влади з нагляду за охороною праці, прокуратурі та суді. Згідно з українським законодавством, якщо у вагітної є не використана раніше щорічна відпустка, то її можна приєднати до відпустки з вагітності і трохи раніше за визначений законодавством термін припинити роботу.

  За наявності медичного висновку (який можна попросити в жіночій консультації), вагітна має право вимагати щадні умови праці. Наприклад, можна попрохати тимчасового переходу на легшу роботу, виключити небезпечні та шкідливі чинники в роботі. При цих поступках зберігається середній заробіток. Вагітній також можуть встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень. При цьому оплата праці здійснюється залежно від вироблення або пропорційно до відпрацьованого часу.

  Як грамотно використовувати лікарняний

  У крайньому випадку, будь-яка людина має повне право піти на лікарняний. Напевно, кожна жінка чула про «вічний» лікарняний аркуш до відпустки з вагітності та пологам. Дійсно, за стресових умов роботи ці лікарняні можна на законних підставах розтягувати майже до безкінечності. Спочатку лікарняний потрібно оформити у терапевта, наступного разу підійти до кардіолога, який дасть рекомендацію терапевтові про надання лікарняного, потім – до лікаря, який спостерігає вагітну.

  Цілком реально поскаржитися, що «там болить і тут теж», викликати лікаря додому і знову взяти лікарняний (наприклад, через застуду і так далі), або відвідувати денний стаціонар до 15 днів (надалі можна повторити). Або ж лягти в лікарню для обстеження, «на збереження» і таке подібне. 

  Як оформити свій декрет

  Для довгоочікуваного оформлення декрету працююча вагітна на початку 30-го тижня вагітності повинна отримати листок непрацездатності в жіночій консультації відповідно до місця реєстрації/проживання або звідти, де вона стоїть на обліку. Цей документ слід занести в бухгалтерію за місцем роботи і вже там написати заяву про надання відпустки по вагітності та пологам. Після усіх цих дій можна чекати наказу про нарахування декретних (зазвичай протягом 10 робочих днів).

  Тривалість відпустки по вагітності і пологах 

  • 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 календарних днів після пологів) – в загальному порядку 
  • 140 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 70 календарних днів після пологів) – у випадку народженні двох і більше дітей та у випадку ускладнення пологів
  • 180 календарних днів (90 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 90 календарних днів після пологів) – у жінок, які відносяться до 1–3 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

  Якщо вагітна офіційно не працевлаштована

  Слід зазначити, що офіційно не працююча майбутня мама також має право на державні виплати, але з папірцями доведеться пометушитися. Для оформлення виплат непрацююча вагітна жінка повинна звернутися за місцем реєстрації/проживання в управління праці і соціального захисту (соцзахист), надавши трудову книжку, паспорт, ідентифікаційний номер (по старому) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (нова назва, але папірець той самий), якщо є – свідоцтво про шлюб.

  Необхідно показати оригінали всіх документів, але залишати потрібно лише їх копії.

  Також слід надати: 

  • відповідну довідку з жіночої консультації,
  • довідку з податкової інспекції про те, що жінка не є приватним підприємцем,
  • довідку про відкриття рахунку на соціальні виплати,
  • довідку про доходи за останні 4 місяці,
  • довідку з центру зайнятості про те, що жінці не виплачувалася допомога.

  Виплати безробітним жінкам складуть 25% від прожиткового мінімуму. Також їх можна збільшити, ставши на облік до Центру зайнятості. Краще за все це зробити на 28-му тижні: 8 днів піде на привласнення статусу безробітної і на 30-му тижні – вже декрет.

  Для оформлення відпустки жінці-приватному підприємцеві необхідно подати до Фонду соціального страхування заяву на отримання декрету, копію свідоцтва про реєстрацію єдиного податку і все ту ж довідку з жіночої консультації. Виплати жінкам-підприємцям складуть 25% від прожиткового мінімуму. 

  Насолоджуйтеся вагітністю і будьте щасливі! 

  Автор: Мадам Ред

  Facebook Comments
  Анонс